VELUWSCHE VREUGDEN Nationale parken en kleine reservaten Waar de eeuwen ongemerkt voorbij schijnen tc gaan, de schaapskooi op de Kreelsche heide bij Ede. Eens trokken schaapherders niet hun kudden over de liooge heuvelen, die oprijzen langs den al- ouden heerweg van Arnhem naar Dieren- Zutphen, eens was het wijde, vrije landschap tot aan de Geldersche Vallei jachtterrein voor de hooge heeren uit vroeger eeuwen, thans is die grootsclie ruimte, meer dan tienduizend hectaren groot, voor u en mij het mooiste ontspanningsterrein van heel Nederland! Hier kunnen wij haast net doen alsof alles van ons zelf is, wij kunnen overal vrij naar binnen gaan, de bosschen en heiden in alle richtingen doorkruisen, wij kunnen ons laten „bakken" in de stuifzanden. Vrij en blij zwerven wij rond in het nationale park zelfs behoeft men niet eens lid te zijn van de Vereeni- ging tot Behoud'van Natuurmonumenten in Neder land. Vierduizend hectaren liggen daar tusschen Velp- Dieren en den weg Apeldoorn-Arnhem, daarbij Een schilderachtig hoekje onder Gortel. Op het landgoed De üuno nabij Oosterbeek komen nog enkele andere, particuliere en gemeentebos- schen en -heiden, die ook voor het publiek geopend zijn. Er verloopen een paar weken voordat men er een beetje thuis is, voor dat men de hoogste bergen en diepste dalen, de meest romantische bosschen, de mooiste heiden, de zoo mooie heideplasjes en andere merkwaardig heden kent. Dagen kan men zoekbrengen met stille woiidloopersexpedities door dichte bosschen van eikenhakhout, begroeid met adelaarsvarens, op zoek naar groot wild: edelherten, reeën, wilde varkens, vossen, ja zelfs Grimbaard, den das, kan men op enkele plaatsen op de lössheuvelen van Beekhuizen tegenkomen, of men kan in de dennenbosschen van de Weversbergen uitzien naar roofvogels, nog wel geen arenden, doch zeker de felle haviken en de gemoedelijker buizerden. Op t oppen van honderd meter hoogte kan men ver over Nedorland zien, over de lage Midden-Veluwe tot aan Ede, onver getelijk schoon zijn de uitzichten over het breede, groene rivierdal mot den IJsel, die hier in zulke fraaie bochten kron kelt; op heldere dagen zijn de toi'ens van Zutphen en Deventer zichtbaar. Legio is het aantal punten van „bijzondere waarde". Zij penberg met zijn sprengen, de Kaap, de Koepel van Viruly, dat zijn de bekende trekpleisters, maar er zijn ontelbare onbekende plek jes, even mooi van uitzicht of algemcene schoonheid. Bosschen, 2500 ha groot, bosschen van allerlei sa menstelling en leeftijd, naaldhout, loofhout, ge mengd, elk deel van liet park heeft zijn eigen sfeer, Beekhuizen met zijn beek- ravijn, zijn zware beuken, zijn berken langs 't heide veld, Hagenau met de Lange Juffer, de Imbosch met zijn eenzame, stille bosschen kriskras loopen overal de heerlijkste wandelpaden doorheen, tientallen kilometers lang. Men voelt zich dadelijk in een haast gewijde omgeving in zoo'n tempel van ongekorven hout. En al deze bosschen worden steeds fraaier. Men zal dadelijk op merken, dat zich het mooiste hout aan den oostelijken rand van het park bevindt, waar de statige land huizen gebouwd zijn. Daar staan ook boomen van lioogen leeftijd, eiken, beuken, kastanjes, sparren, alles wat daar achter over de Veluwe ligt, werd als jacht-' en bedrijfsboseh beschouwd. Vandaar de vele grove-dennenbosschenu weet wel, die dichte boschjes, do boompjes netjes op rijen, grijs en zwaar van de korstmossen. Nu, deze bebossehing is heelemaal fout, en men doet het tegenwoordig dan ook veel beter, men maakt er weelderige bos schen van door er allerlei loofhout, eik, berk, vogel kers. tammen kastanje, beuk en vele soorten meer tusschen te planten. Elk jaar winnen onze Veluwe-bosschen aan kleur en leven. Dat blijkt vooral in den herfst, wanneer de herfsttinten opvlammen. Echt oude bosschen zijn er niet, die zijn allo in vroeger eeuwen verdwenen. Thans groeit het nieuwe bosch naast het oude, in de vorige eeuw geplant, op, en dat maakt alles zoo schilder achtig. Wandelt u op Hagenau bij de Wildbaan eens het nieuwe bosch in; wat een weelde, en wat een vo gels ook! Dcnnen-„akkers" zijn stil, alleen nachtzwaluwen voelen zich er thuis. Ook op Beekhuizen ko men dergelijke nieuwe bosschen voor. Alleen dat bekijken van bosschen NATUURMONUMENTEN j IN NEDERLAND

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 6