O vr p* den, straks volgt ook nog het Staatsboschbeheer. Vlak bij Arnhem vormen Warnsborn, Mariëndaal en 01 hoo«k .yiiuwiiooM .VELUWE' 'watFHEZE' arnHem rAGENINGEN1 F. KOSTER Onze mooie I eluwe. Talrijk zijn ite fietspaden. Foto's: eieren opnamen (3), Eiselin (1), Hakeboom (1), Herwig (1). groot nationaal park noemen, want overal vindt men natuurreservaten en bosschen van particulieren en instellingen, die er aan gelijkwaardig zijn en ook wel veilig zijn te achten. In het midden: Order boscli, Kootwijker zand. Sehovenhorststaatsbosschen Stroe, Speulde en Sprie (oude maatscliapbosschen, waarin het eikenschil- bedrijf herleeft), bij Garderen, De Wilde Kamp. Ver der naar het noorden de 700 ha groote Leuvenumsche bosschen, Hulshorster zand (van „Natuurmonu menten"), De Dillen (400 ha) onder Epe en. lieerde (van het Gelderseh Landschap), benevens enkele onder de Natuurbeschermingsverordening van Gel derland vallende landgoederen (o.a. de Renderklippenj alle terreinen vrij toegankelijk. En dan in het oosten de uitge strekte Domeinbosschen, Soeren- sclie bosschen kortom, niet minder dan een 60.000 ha staan ter beschikking van het Neder - landsche volk. Vrij zwerven in alle richtingen, over allerlei soort van terreinen, bosschen van velerlei aard, langs en over alle groote heiden. Dat moet nu alles zoo blijven: de beboin wingen moeten zich tot ker nen bij de dorpen beperken. is roeds een verblijf in hot nationale park waard, maar wat is er nog niet meer: het schepersbedrijf op Beekhuizen nabij de Vclpsche heide, de landbouw- velden als Rouwenberg en Lappendeken, buurtschap Imbosch en Teriet wat hebben die cultuur landschappen een charmeHier ziet men, hoe de niensch den woesten grond overwon, hetgeen in vroeger tijd zeker een zware inspanning vergde. De bodem zit vol golieimen: hoe kondon die heu vels en dalen ontstaan, vanwaar al die zwerfsteenen, dat grint en die zand massa's? Rijn en Maas voerden dit alles hier naar toe, een ware zondvloed spoelde vele duizenden jaren geleden over dit landschap daarbij kwam nog een zware landijsmassa uit het noordoosten, die al dit aanspoelsel duwde en plooide, wat men duidelijk in de leemkuilen kan observeoren. De afstand van „de bewoonde wereld" doet natuurlijk afbreuk aan het bezoek „in do rimboe" van den Imbosch en de Rhedensehe heiden, maar dit geldt nog meer voor de Hooge Veluwe, westelijk van den weg Arnhem-Apeldoorn gelegen, bij Deelen en Hoenderloo. liet drukke bezoek aan dit nationale park bewijst overigens wel, hoe belangrijk het behoud van deze uitgestrektheid is vooral van heidevelden en stuifzanden, de bosschen zijn hier met ongeveer 1500 ha ver in de minderheid. In voel opzichten een even fraai Yeluwelandschap als het bovengenoemde gebied, maar vlakker, behoudens enkele stuifzandbergen, waarvan de Fransche berg de hoogste is. Deze breede top, met, zijn oude eiken- berkenbosschen beheerscht een wijde omgeving, 't is een prachtig uitzichtspunt. Ook hier groot wild, herten, reeën, moufflons, terwijl zich hier eiken winter zeearenden ophouden, wat teekenend is voor de eenzaamheid van het park. Anders dan het gebied Veluwezoom-Imbosch is de Hooge Veluwe niet van alle kanten vrij te betre den, de vrij leelijke omrastering bevat op enkele punten ingangen, waarvoor entree betaald moet HARD APELDOORN kootwukT..., 1 Zijpeiulaal, 2 Züpenbcrg, 3 imltortch, 1 Hagenau, 5 Teriet, 6 Middachten, 7 Warnsborn. 8 Duno, 9 Posbank. Ml Wolf- hezor heide, 11 Kootivijker zand, 12 Soorensehe bosschen. worden, voor het gewone publiek wel wat veel, al zijn voor gezelschappen reducties mogelijk. Nu bevat deze voormalige „heerlijkheid van den nieuwen tijd" nog andere attracties't jachthuis St. Hubertus van Berlage, een museum met een heel bijzondere collectie schilderijen, een aantal beeldhouwwerken is er te bewonderen, voorts groote vijvers met kar pers; het is toch wel heel bijzonder om dit alles mid den op de Veluwe aan te treffen. Verder de zuidelijke Veluwezoomal haast één groot nationaal park! Niet een aaneengesloten geheel als de beide groote com plexen, afzonderlijke na tuurmonumenten, doch met elkaar zoo groot; dat zij het landschapsbeeld beheer - schen. Arnhem gaf reeds vroeg het voorbeeld door Zijpendaal aan te koopon, het Gelderseh Landschap, de gemeente Renkum en de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten volg - Bosch en hei. Ken prachtig panorama in de omgeving van de Poshank. Liehtenbeek een kostelijk geheel van 560 ha, met vrije wandeling, langs den Zoom, vinden wij de Valckeniersbossehen, den Duno en wellicht binnen kort de Doorwertlische bosschen, voorts reser veerde de gemeente Renkum de landgoederen Hemelsche Berg en Bilderberg, „Natuurmonumen ten" kocht Hoog-Wolfheze, het landgoed „Laag- Wolflieze" valt onder de Natuursclioonwet. Is dat niet alles om geestdriftig voor de natuurbescherming te worden? En overal vrije wandeling! De panorama's over het Rijndal met de Betuwe, de stad Arnhem met uitzicht tot Nijmegen zijn nog indrukwekkender dan die over het IJseldal, de steile, beboschte heuvelranden met waterpartijen nóg schilderachtiger; hoog verheven ligt daar de Hunen- schans, met zwaar hout gekroond wat al een lust oorden, waarvan wij nu allen kunnen genieten! De oude landhuizen zijn meest ingericht tot hotel, idyllische buitenverblijven zijn liet geworden Mariënborn (nieuwe naam voor de drie landgoederen van het Gelderseh Landschap nabij Arnhem), Duno, Bilderberg, Wolfheze. Parken van bijzondere schoon heid met hun zwaar geboomte, hun gazons, met beken en vijvers, vogels in overvloed. In Wolfheze, het oude wildforstergoed, wekt het zware geboomte herinne ringen aan een ver verleden, toen de Germanen hier rondzwierven en jacht maakten op het wilde gedierte alweer een landschap, dat rijke indrukken en boeiende wetenswaardigheden bieden kan, dat ons dagen lang vreugde verschaffen kan. Te veel natuurschoon zoo dicht bij elkaar? Vol strekt niet, natuurschoon biedt dan de reinste en diepste vreugde, .wanneer het niet in kleine hoekjes en brokstnkjes is verdeeld, het moet groote ruimten omvatten. Alleen: de zuidelijke Veluwezoom is niet open genoeg, te veel bosch en te weinig heide. Maar anderen denken daar anders over! Volgt de midden- en noordelijke Veluwe. Ja, men kan haast de Veluwe in haar geheel een Ken dal in de Onzalige Bosschen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 7