en nienw, tusschen verouderd' en modern, maar de onde wallen, bastions en torentjes van de middeleeuwsche vesting zijn al krijgshaftig genoeg. Maar Malta hoeft twee gezichtennauwelijks heeft men verlof gekregen om het schip te verlaten en de stad te bezoeken, <lie aanvankelijk zoo ongenaak baar op de rots aan den westkant van de haven lag, of men rijdt langs een prettigen, breeden boulevard den achterkant van La Valetta binnen 011 nu is het plotseling een pittoresk, liefelijk plaatsje, met vroolijke winkeltjes, ruime pleinen, prachtige paleizen en een indrukwekkende kathedraal, waar de vloer tegels in harmonische kleuren het Malteezer kruis en de helmen en emble men van de Hospitaalridders herhalen. eiland heeft immers zoo'n rijke geschie denis, er is daar zooveel gebeurd, dat Gozo met dat alles niet kan concurreeren. Overzicht van den lagen oostkant der stad van den hoogen westkant af genomen. l£en gezellige drukte heerscht steeds op de lage kade aan den voet van de hooge stad. Van boven gezien biedt de haven een kleurig schouwspel, de torentjes en kazematten, de bastions en muren hebben iets middeleeuwsch eri schilder achtigs, men ziet de aardige roeibootjes, die in de verte aan Venetiaanschc gondels doen denken, heen en weer varen, men kijkt op in Italiaanse,hen trant gebouwde huizen, een tikje oosterseh met hun in de zon tol teere pastelkleuren verbleekte beschildering. Het leven is hierboven voor dengene, die slechts gelegenheid heeft tot- een oppervlakkig bezoek, ge moedelijk als in elke Zuid-Europeesche stad, men zit op de café-terrassen, vertelt elkaar dat 't warm is, dat Malta lekkere aardappelen verbouwt, dat 't weliswaar eeu her stellingsoord is voor long lijders en menschen die rheu- matiek hebben, maar dat het er ook best uit te houden is voor gezonden, men daalt tevre den af naar de haven, naar dat deel van de stad waar men weer het volle gezicht heeft op de oude vesting wallen, die deze stad zulk een karakteristiek uiterlijk geven. Het is niet algemeen bekend, dat Malta deel uitmaakt van een eilandengroep" van twee; van het tweede eilandje, Gozo, valt niet veel bijzonders te melden en het wordt dan ook meestal „vergeten". Ilet. hoofd- Een straatje, dat typisch is voor La Valetta, Italiaansch van houw en sfeer, met 'n eenigs- zins Arabischen inslag. Negentig procent van de inwoners zijn ook Italianen, doch de taal vertoont nog sporen van de Arabische over- heersehing. (Foto's OrMs-Holland)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 24