een rijh vein vijfentwintig eenwen PERZIË: De kroonprins van Persië met zijn jonge vrouw, de zuster van honing Faroek van Egypte. 27 het maakte deel uit van het rijk der kaliefen en der grootmogols en der Scldsjoeken en zoo met „vallen en opstaan", nu eens onafhankelijk, dan weer een vazalstaat, be reikte dit oude land ten slotte do twintigste eeuw, onbewust vrijwel van het geen er intusschen in "Eu ropa plaatsgreep. En daar is nog niet zoo heel veel aan veranderd, hoezeer do tegenwoordige sjah, Eeza Pahlavi, ook pogingen in het werk stelt zijn onderdanen moderne begrippen bij te brengen. Hij is trouwens De kroon van Iran is rijk met briljanten en saffieren versierd. Zooals Nederland naar één dor voornaamste provincies dikwijls Holland genoemd wordt, draagt Iran, waarmee -ww. v ZJ - - (jf; Perzen hun eigen land aanduiden, voor ons den naam i vorst met moderne j Perzië, naar het gewest Pars, zuidelijk van Medië gelegen. Vroeger J heette deze streek Parsa, bij de Grieken Persis. Hier bevond zich opvattingen <je zfqci van de dynastie der Achaemenieden, onder wier be- justuur Perzië een wereldrijk werd vijfentwintig eeuwen geleden. Zes eeuwen na de Achaemenieden, in het begin onzer jaar- telling, vond een andere dynastie, die der Sassanieden in Pars haar oorsprong. Zoo was hot tegen woordige Pars vele malen de bakermat der regeerende vorstenhuizen, terwijl do eigenlijke hoofdsteden van waaruit het bestuur over het rijk gevoerd werd, Suza onder de Achaemenieden en Ctesiphon m de buurt van Babyion onder de Sassanieden, op grooten afstand van Parsa en haar hoofdstad Istachr en Perse- polis, de zomerresidentie van Darius, gelegen waren. Perzië lag de laatste eeuwen nu niet bepaald in den gezichtskring van Europa postzegelverzamelaars kenden den leeuw met, opgeheven zwaard in zijn poot, Perzische kleedjes, Perzische oorlogen tegen de Grieken, heel erg lang geleden overi gens, veel meer weet men er als ge woon mensch niet van te vertellen. Omgekeerd had men in Perzië nu ook niet zoo'n geweldige belang stelling voor Europa. Na de be roemde expeditie van Xerxes naar Griekenland en het „tegenbezoek" van Alexander den Grooten aan iiei rijk van Darius, U3 de Soleu- ciedèn, afstammelingen van Solen- kos Nicator. éénder vcldheeren van Alexander, was de Europeesc.be rol van Perzië uitgespeeld: de Arsacieden en de Sassanieden, do eersten genoemd naar Arsaoes I en de tweeden naar den grootvader van Adesjir I, die Sasan heette, zijn Aziatisch en ondanks alle veranderingen (de Arabieren en de elk Aziatisch land belagende Dzjengis Khan treden hier ook weer op, evenals de schier legen darische Tamerlan, die in 1387 te Ispahan een vreeselijk bloedbad aanrichtte, waarbij zevenduizend menschenhoofden tot een pyramido werden opgestapeld) werd Perzië niet „Europeeschor". Hot bleef op het zuiden en oosten eerder dan op het westen georiënteerd, Eeza Pahlavi, de tegenwoordige sjah van Perzië, een moderne vorst die echter slechts geleidelijk de wetten van zijn land op eennieuwe leest schoeit. De pauwentroon te Teheran vormt- een der bezienswaardigheden van het (Mestan- paleis. (Foto's Orbis-Holland) voorzichtiger dan zijn voormalige collega uit Afghanistan, Amanoellah, die een tien tal jaren geleden zóó Europeesch uit Europa terugkwam, dat hij meteen teruggestuurd werd. Reza Pahlavi is een verlicht vorst, doch hij laat zijn vrouw nog den zwarten chadar dragen, die haar geheele gezicht bedekt, maar de gemalin van den troon opvolger, zuster van koning Faroek van Egypte, ziet er al eerder uit als een Pari- sienne dan als een oostersche vorstin. In dien dan ook ergens een heete strijd ge streden wordt tusschen „traditioneel" en „modern", dan is het in het oude Perzië met zijn nationale beschaving, waar wij zoo weinig van weten, ofschoon enkelen van ons misschien weieens van de na men Omar Khayam, Hafiz en Firdoesi, de twee eersten beroemde dichters, de laatste een historicus die met Homeros vergeleken wordt, gehoord hebben. Syrië, Turkije, Mesopotamië, Arabië en nu ook Perzië, zij behooren langzamerhand alle tot de Europeesehe invloedssfeer en hun lot is verbonden aan het lot der volkeren in ons werelddeel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 27