i Lectuur voor Fabrieksperson eel in Duitschland van den werknemer voor den gang van zaken zijn eerste vereischten. Met het oog op dit laatste heeft men nn in Duitschland op grooto schaal fa- hriekshibliotheken ingericht. Vaklite ratuur, algemeene studiewerken en ook goede leaèuur zijn hierin te kust en te keur te vinden. Groote bedrijven hebben natuurlijk hun eigen vaste bi bliotheek met des kundige employé's, maar ook kleine be drijven behoeven in dezen niet achter te staan, daar het „Deutsche Volks- bildungswerk" voor verwisselbare bi bliotheken zorgt, die, in handige kis ten verpakt, van de eene fabriek naar de andere gestuurd worden. De boeken worden uitgedeeld. (foto's OiUis-HolJnnd) Sommige jubrieksbibl tolheken zijn zou groot, dal een behoorlijk aantal bibliothe carissen en assistenten hierin, werk vindt. De verhouding tusschen werknemer en werkgever heeft in de laatste tijden een groote verandering onder gaan terwijl vroeger de arbeider de fa briek als een instelling beschouwde, waar hij weliswaar zijn brood verdiende, doch die overigens zijn leven weinig raakte, en de ondernemer in zijn werklieden alleen mensclien zag, die op de loonlijst voorkwamen en hem in overeenstemming met hun prestaties meer of minder winst in het laatje brachten, zijn nu beiden, opgenomen in één gemeenschap, die van het bedrijf. Verbeterde hygiënische toestanden, kortere werktijden, pensioen- en vacantieregelingen hebben veel bijgedragen tot deze verandering in zienswijze voor beide par tijen, doch er kan nog veel meer gedaan worden. Belangstelling voor de persoonlijke zorgen van den arbeider doch ook belangstelling van de zijde Een omvangrijke kaartcatalogus vormt een onmisbaar hulpmiddel in de groote fabrieksbibliotheken. Kleine bedrijven maken gebruik van de verwisselbare bibliotheken, beschikbaar gesteld door het „Deutsche Volksbildungswerk"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 6