BANANEN OoU in ons land groeien.... Hoe ongeloofelijk het ook moge klinken: ons land j herbergt eenige j bananenpalmen! ningen, nabij Brcukelen en misschien nog hier en daar zijn kassen te vinden met een tropisch klimaat, waar ook een bananenpalm huisvesting heeft gevonden. Deze week waren wij in de kas van de gemeentelijke kweekerij té Den Helder, alwaar eveneens een bananenpalm tiert en op het oogenblik in bloei staat. Het is interessant, de banaan hier in natuurlijken staat te bewonderen. De palm zelf is plm. 2 y2 h 3 meter hoog en nog vrij jong. Uit het hart schiet thans een sten gel, welke een puntvormigen knop draagt. Deze knop laat telkens één schutblad openspringen en daardoor komt ook telkens een nieuwe „hand" bananen vrij. Dergelijke handen bananen zag men dikwijls in winkeletalages. Hand na hand komt op die manier te voorschijn en samen vormen zij den we 1 bekenden bananentros. De bananen op bijgaande foto's hebben reeds een lengte van zeven a acht centimeter bereikt en zijn al flink dik. Thans dragen zij nog een bloempje, dat druipt van den honing en dat geelachtig-wit is. Evenals de schutbladeren vallen deze bloempjes later af. Aan dezen palm zullen naar schatting een honderdvijftig bananen komen, niet yooral op het oogenblik, nu de banaan een voor ons onbereikbare lekkernij is, zullen velen dit met, bijzondere belang stelling vernemen. Op enkele plaatsen in Nederland zijn meest in de kassen van liefhebbers enkele bananenpalmpjes, welke goed gedijen. In Amsterdam, ergens in Gro- V/HWI W/ JVI-'M/ I Kjfv IJ /C- IV IV (It bananen, die thans nog een bloempje dragen. (Foto Verbeij) Steeds opnieuw komt er een „hand" bananen b'J- (Foto Verbeij) liijpende bananen in den stadskweektuin te Haarlem, (Eigen opname) de moeite dus om er een winkel voor te openen Naast de moederplant zijn drie jonge palmen ontsproten, waaruit valt op te maken, dat de plant het hier wel naar den zin heeft. Een dezer spruiten heeft men reeds als zelfstandigen palm een „be staan" gegeven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 7