VW ZEE, STRAND EN DEINEN NATUURMONUMENTEN IN NEDERLAND Achter een smalle duinenreeks ligt het Walchersche dorpje Zoutelande Dertig, veertig jaar geleden lagen de blonde kusten van Nederland aan de Noordzee 's zomers haast even stil en verlaten als in den winter, slechts in de badplaaten was eenig vertier.... Komt er nu eens! Nederland, in het hijzonder Holland, de groote stad, heeft zee en duin veroverd. Bij duizenden trekken de Rotter dammers, Hagenaars en Amsterdammers er op uit, natuurlijk ook de bewoners van kleine gemeenten zij komen ook al uit het achterland, de Friezen zoeken de stranden van Noord-Holland op, de Groningers en Drentenaren trekken naar Schiermonnikoog en Ame land, andere Friezen gaan naar Terschelling, op Texel ontmoeten elkaar Nederlanders uit alle windstreken, Voorne lokt de Rotterdammers, Schouwen, Wal cheren, Zeeuwsch-Vlaanderen, overal zoeken wij zon en gezondheid in de frissche stralende ruimten van de wijde zee. Ons duinlandschap is als ontspannings- gebied en verpoozingslandschap van de grootste beteekenis geworden. En dan denken wij daarbij, behalve aan de duizenden, die alleen maar genieten van zand- en zeebadgenoegens, ook aan de velen, voor wie de prachtige natuur van ons duingebied een openbaring is geworden van rijke wonderen en onvergelijkelijke schoonheid. Die hebben ervaren, dat onze duinen belmoren tot de mooiste langs de Noordzee, dat zij tevens uitblinken in de weelde van hun bloemenleven en in den rijkdom van vogelkolonies. Daar is voorts do groep van sportievon, die per zeilsehuit de wateren van de Waddenzee be- Aan het strand van vaart, die er kampeert op de wijde zandplaten tusschen eilanden en dijken, visschend en zwemmend in de geulen, waar de zeehonden op prooi jagen. Het Nederlandsche volk heeft ook deze schoonheid van zijn eigen land ontdekt, het mag, het moet alles doen om haar voor zich te behouden, als het kan als één groot nationaal park. Ofschoon de tegenwoordige omstan digheden het niet mogelijk maken om, evenals vroeger, naar hartelust langs de stranden te zwerven, is het toch wel de moeite waard om eens antwoord te geven op de vraag: Kan ons duinlandschap als een groot nationaal park, bestemd voor de levensvreugde van het volk, beschouwd worden? En voorts: hoe rijk is er lipt natuurleven, dat ons boeien kan, zoowel langs de Noordzee als langs de dijken der Waddenzee? Wij zullen eens nagaan wat er van Rottumeroog tot Cadzand te bewon deren valt, wat als natuurreservaat of recreatiegebied te beschouwen is. Met elkaar vormen de duinen ongeveer een oppervlakte van 50.000 ka dus gelijk aan die van den nieuwen Noordoostpolder waarbij wij dan ook rekenen het scliilderachtige landschap van fraaie oude weg getjes en bosschen in de groene polders, die aan de binnenduinen grenzen. Rottumeroog, eertijds een flink eiland, is thans Een eenzaam hoekje op Texel. In de duinstrook nabij Schoort valt veel schoons te genieten. nog een klein kopje in zee aan de diepe Eems en Schild; met de zandplaten Noordwestplaat, Bosch plaat en Simonszand vormt het een groote ruimte, welke eigenlijk alleen maar voor de groote zeilsport in aanmerking komt, het groote publiek vindt er te weinig gerief. De Noordwestplaat is een tijdlang be schermd geweest, de zilvermeeuwenkolonie werd in stand gehouden. Tegenwoordig is men niet zoo vriendelijk meer ten opzichte van de zilvermeeuwen, overal worden de groote eieren geraapt, terwijl tal van vogels ge dood en eieren geschud zijn (door dit schudden ontwikkelt zich de kiem niet). Er kwamen te veel meeuwen. Bovendien zijn hun eieren thans waardevol voedsel. Op Schiermonnikoog komt geen natuur monument voor het duin is overigens zeer fraai met Ameland begint do natuurbescherming op de eilanden en aan de kusten haar tjiomfen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 8