PBNA UIT DEN OUDEN TIJD Zorg voor een P B N A - diploma «foor L. Arth. Fttrber i Een I ijl* re de, ergens in Vndië Méé op reis! 14 Dat is het diploma, waar U in de techniek mee voor uitkomt. Daar wordt naar gevraagd. Duizenden leg den den grondslag voor een goede technische positie, dank zij de dege lijke lessen en de goede studieleiding van PBNA! Cursussen voor: Bouwkunde, Waterbouw, Werktuigbouw. Electrotech- niek, Chemische Techniek. Middenstandsdiploma Boekhouden, Zuiveltechn. Reclame-assistent, ens. ARNHEM Ons gratis Prospectus P225/A wordt U op aan vrage gaarne toegezonden (nummer d u i d e I ij k vermelden)! Europeesch fuselier Gerrits was „Zwijg, worm," bulderde Oort, „wat overleden en zou mot militaire weet jij vau do roerselen van mijn ziel? honneurs begraven wordon. En als je nu eindelijk uitgesproken bont Gerrits was, als mensch en als soldaat, (de man had maar drie woorden gezegd) 'n mislukking geweest. Wijntje on Trjjntje en mij óók eens aan het woord wil hadden hem gebracht, waar hij nu lag, laten komen (hij had al oenige uren in het doodenhuisje van het militair aan éón stuk zitten praten), dan zal ik hospitaal. Ongetraind in zelfbeheer- mijn verhaal voortzetten, selling, had hij zonder limiet toegegeven Ja, hormiet," vervolgde hij, „dan heb aan zijn verlangens, en, vermits zijn je rust en vrede. Dan valt niemand je inkomsten gering waren, had hij zich in de rede, om de eenvoudige reden, dat tevreden moeten stellen met het goed- er niemand is. Bedenk eens wat een koopste. Om zijn drankzucht te be- massa leugens, lasteringen, verdaoht- vredigen, had hij zich dus naar de makingen, valsehe voorstellingen en kampong begeven en daar het goedkoope holle klanken jo dan gespaard blijvon. Waarvoor dient al dat praten? Meest al is het de lust om de eigen stem te hooren. Vani- tas vanita- tum Welnu, mijn familie verzet te zich tegen het hermieten- dom, dat wil zeggen, ze wil den me geen liermiet laten worden, ze wil den integen deel, dat ik zou trouwen met eeu rijk meisje, dat ze voor mij had den uitgezocht en dat, zoo loe- gif gezwolgen, dat door den Chinees die het verkocht, arak werd genoemd. Ilij had beter dadelijk arso- mcurn kunnen gebruiken; hij zou zich zelf dan veel licha hebben ge spaard. eenure goede, dat in hem te ontdek- ken viel, was vriend scha p voor zijn kftiiiojïijid Oorfc. Hij had in Oort steeds gezien zijn meerdere karakter, En spreken deed hijsprekenzonder een oogenhlik te verpoozen -7 e( 00 10 re',d nfd'9" c „n 50 afkomst, in opvoeding en in kennis, lijk was als de nacht, en dat ik te Bij velen zou dit jaloezie hebben opge- gelegener tijd de zaken van mijn vader wekt, maar dit scheen een euvel te zijn, zou voortzetten. Weet je wat dat zou waaraan Gerrits niet mank ging. Hij zou hebben beteekend? Dan zou ik met voor zijn vriend door vuur en water een uitgestreken gezicht in concortzalon gegaan zijn. Had ooit iemand het hebben gezeten om naar muziek te bestaan, in zijn bijzijn, iets ten nadeele luisteren, die door niemand begrepon van Oort te zeggen, hij zou tot het wordt, omdat er niets te begrijpen valt. uiterste zijn gegaan om hem te ver- En ik zou een huichelaar zijn geworden dedigen. Een onbaatzuchtige!- vriend- en gezegd hebben, dat ik het zoo mooi schap is niet denkbaar. vond, want, dat is bon ton. Ja, en nu Een sectie, onder commando van een ben ik koloniaal." luitenant, was aangewezen de laatste Dit was de man, die familie en vrien- eer te bewijzen. den zou vertegenwoordigen bij de be- Familieleden waren niet aanwezig; grafenis. Hij was diep onder den indruk als die bestonden, dan woonden zij in van de plechtigheid en, om beter be llet vaderland, ver weg, maar Gerrits' stand te zijn tegen de komende emoties, beste vriend, de Europeeseho fuselier had hij te voren een paar borrels ge- Oort, was daar. dronken in de cantine. Maar die paar Oort, had vele uitspattingen met zijn borrels hadden tevens de sluizen van zijn vriend Gerrits gedeeld, doch hij had welbespraaktheid wijd open gezet. En altijd geweten tot op welk punt het spreken deed hij, spreken, zonder een raadzaam was te gaan. Bovendien had oogenblik te verpoozen of ook maar een hij een sterker physiek en een meer enkelen koer in herhaling te vervallen, ontwikkeld intellect dan Gerritshij had voor ruim een uur. beter onderwijs genoten en was afkom- In zulke gevoelvolle bewoordingen stig uit een beter milieu; even zoovele schetste hij het verdriet van de oude factoren, die hem hadden behoed voor moeder (van wie hij nimmer gehoord het ergste. Eén eigenschap had hij, die had), dat verscheidene toehoorders hem bijzonder populair had gemaakt moeite hadden hun aandoening te ver bij zijn kameraden. Hij kon namelijk bergen. spreken. Hij kon 'n heelen avond spreken Alle deugden, die den overledene en daarbij de gekste stellingen verdedigen gesiord hadden, of hadden kunnen en hij deed het met overtuiging. sieren, als hij ze bezeten had, werden in Eens, op een avond, vertelde hij over helder daglicht gesteld, zijn jeugd. Zijn liefste wensch, vertelde Ondeugden had de ontslapene niet Er gaat mij niets boven m'n pijp. Nu, ik heb liever een goeie sigaar En ik vind alleen cig ar et ten chique. U wordt nog allemaal heesch van de rook Weineen, daartegen helpen Wy- bert-tabletten. Rookers - Wybert-koopers. hij, was altijd geweest, liermiet te worden. „Dat is sterk!" riep een der aan wezigen. gehad. Wié van de aanwezigen Gerrits hadden gekend, toonden hierop, met do toegeeflijkheid, die wij hebben voor den mensch, die ons nooit meer in den weg Alleen verkrijgbaar in origineele blauwe doozen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 14