De ideale tandpasta is gevonden Castella ONZE FAMILIENAMEN fchuimende TANDPASTA Niet altijd is de herkomst duidelijk f Castella tandpasta reinigt thans de „onbereikbare plaatsen"! De eenige tandpasta met PERLDON 35 cent Weer zoo'n goed d^bbelm^n-product! 15 kan staan, een welwillende neutraliteit. Had een buitenstaander Oort's rede aangehoord, hij zou vermoedelijk tot de conclusie zijn gekomen, dat door Gerrits' overlijden het Indische leger zóó zwaar getroffen was, dat het den slag nimmer te boven zou komen. Zijn voortreffelijkheid als militair grensde aan het onmogelijke. Geëerd door zijn superieuren en bemind door zijn ka meraden werd hij als voorbeeld gesteld voor nauwgezette plichtsbetrachting en onwankelbare goede kameraadschap. Totdat het begon te regenen. .De luitenant, die ambtshalve tegen woordig was en het twijfelachtige genoegen had gehad Gerrits' chef te zijn, had zich, zooals hij later vertelde, „beestachtig" staan te vervelen ge durende Oort's rede en nu, zijn groot tenue ernstig bedreigd ziende, fluisterde hij Oort toe: „Oort, houd langzamer hand op, het begint te, regenen." Oort, die zich door zijn eigen rede had laten meesleepen, kwam hierdoor plotseling tot de werkelijkheid terug en besloot te eindigen. „En nou, Gerrits," besloot hij, „nou hebben wij je begraven en we moeten weg, want de luitenant zegt, het begint te regenen, maar één troost nemen we toch mee: jij bent vóór de bui binnen." Het vraagstuk onzer Nederlandsche geslachtsnamen blijkt veel be langstelling te vinden, steeds grooter wordt liet aantal brieven, dat ons bereikt. Een aantal verzoeken om inlichtingen beantwoorden wij hier onder, de andere schrijvers moeten nog even geduld hebben. Van der Waal, ook voorkomende als van der Waalsis een familienaam, die behoort tot de algemeen aardrijksk uudige groep. Waal is namelijk de benaming van een kolk, het gat, dat na een dijk doorbraak door het woest stroomende water in den kleibodem of het veen wordt gevormd. Naast vele dijken in ons land kan men een dergelijk waal vinden. Men noemde zoo'n kolk ook wel wiel, wade of waay, vandaar de in ons land voorkomende geslachtsnamen van der Wielvan der Wielen, Verwiel, van der Wade en van der Waay. Kilian, ook wel geschreven Kiliaen en Kiliaan, is een naam, ontleend aan den heiligen Kilianus. Meerdere Neder landsche familienamen herinneren aan de namen van kerkheiligen en bijbelsche figuren. Zoo komen o.a. voor de achter namen Augustinus, Bonejaes (Bone- jacius), Clement, Dominieus, Krispijn, Vineent en Vallentijn. Cent en Centen zijn namen, ontleend aan den ouden vóórnaam Cent. Met het bekende muntje heeft deze naam niets te maken, Cent is een afkorting van Vineent. Echte muntnainen vindt u in Stuijver, Kroonstuijver, Daalder, Gulden, Ducaet, enz. Ook de naam Duysend- daalders komt voor. Een zeer oude munt heette schild, vandaar de familienaam Vijftigschild, soms verbasterd voor komend als Vijftigschil. In de middel eeuwen berekende men kleine munten, zooals penningen, ook bij het gewicht. Zoo ontstonden dus namen als Treee pond, Thienpondt, enz. Teilekamp is een kamp (stuk grond) behoorende aan iemand, die Telle heette.. Het bestaan van een ouden mailsvoornaam Telle wordt bewezen door den familienaam Tellings, het. Tellingerboseh bij Echten, enz. Namen, samengesteld met kamp, komen meer voor, zooals Van der Kamp, Kampstra, Belekamp, Elskamp, Keltkamp, Hase- kamp, Heverkamp, Peperkamp, Sehale- kamp. Steenkamp, Westerkamp, Wit kamp en Bonekamp. Booland is wellicht met Bolland een geslachtsnaam, waarin de oude voor naam Bool of Bol te herkennen valt Dat deze'voornaam bestaan heeft, ziel u in de achternamen Bols, Bolsma. Bolsiris, Bolling. Bollinekx, enz. Dooyewaart is een familienaam, oor spronkelijk gedragen door lieden, af komstig uit het Betuwsche dorpji Dodewaard aan de "VVaal. Dergelijke afwijkende spellingen ko men meer voor. Zoo is de geslachts naam van Mouwerik ontleend aan hei dorpje Maurik, eveneens in de Betuwe Het land tusschen onze rivieren lever de tal van Nederlandsche familie namen op. Als u op de kaart leest Heukelom, Spijk, Vuren, Herwijnen, Buren, Beu zekom, Kuilenburg, Kijswijk, llaven swaai, Asch, Meteren, Varik, Ommeren, Tiel, Leeuwen, Nijtrik, Leur, Driel, Bemmel, enz., dan kunt u er van op aan, dat u al deze namen, al of niet met van er voor, als gangbare familie namen terugvindt. De niet veel voorkomende voornaam Nijs lijkt ons inderdaad afgeleid van den Fransclien voornaam Dén is. Deze laatste naam komt in ons land eveneens als familienaam voor, evenals Netje, de Nijs en Denijs. Hartorf beteekent harde turf, in den naam Moerentorf vindt u het oude woord moer, waarmee moeras werd aangeduid. Ook de naam Kuindertorj komt voor, ontleend aan het plaatsje Kuinre, op de grens van Overijsel en Friesland, waar oudtijds veel turf van daan kwam. De veenstreken en de turfbereiding hebben meer familienamen opgeleverd, zooals Van der Veen, Van der Keen, Veenstra, Keenstra, Veenbaas, Veenboer, Veenbrink, Veenbuis, Veenker, Veentjer en de samenstellingen Kogge veen, Witteveen, Zwarteveen, enz. De naam Hartorf wordt volgens den vrager door zijn verre familieleden ook gespeld als Hartdorjj, Harrtendorf, Har- dor fj en Harttorjj. Wel een bewijs voor de typische spellingswijzigingen, waar over wij 'n vorigen keer schreven. In dit geval blijft dus de mogelijkheid open dat Hartdorjj, enz. ontleend is aan een Duitsclien plaatsnaam, die zijn Neder landsehen tegenhanger vindt in de familienaam Hartendorp. U ziet het, in den loop der eeuwen zijn vele namen zoo vervormd, dat de oorspronkelijke beteekenis zonder een diepgaand stam boomonderzoek moeilijk valt na te gaan. L. ONVOLLEDIGE MONOVERZORGING AF6EDAAN C\ *- Zelfs de beste tandpasta doet zijn werk onvolledig, wanneer de zeer kleine hol letjes en hoekjes van het gebit niet be reikt kunnen worden. Dobbelman's „Castella" is de eerste tandpasta, die deze „onbereikbare plaat sen" met duizenden kleine, actieve schuimbelletjes reinigt. Daarvoor zorgt het ingrediënt Perldonalleen aanwezig in „Castella" tandpasta. Probeer vandaag „Castella", volledig reinigend, tandsteen- werend, antiseptisch PER TUBE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15