WERK VOOR GEWONDE SOLDATEN 7 Opleiding van oorlogsgekivetsten in Duitschland I J Du itsche oorlogsgewonden leeren in een hospitaal hoe ze met de linkerhand kunnen typen. Met eenig geduld en de noodige energie hebben zij spoedig de gewensehte vaardigheid verworven. Een soldaat, die vroeger zetter was, heeft zijn arm verloren en kan dus zijn oude beroep niet meer uitoefenen. Nu wordt, hij opgeleid tot corrector, een verantwoordelijk baantje, waar hij zeker bevrediging bij zal vinden Een Duitsehe ge wonde, vroeger elee- trom on teur, wordt in zijn vak zoodanig verder opgeleid, dat zijn lichamelijke gebreken hem niet hinderen. Een soldaat, die aan zijn hand ge wond werd, krijgt een opleiding als teekenaar en bin nenhuis-architect. Daar hij vroeger timmerman was, is hij op zijn toekom stig beroep reeds eenigszins voorbe reid. (Foto's Stapt* Hoewel het Duitsehe leger in verhouding tot hetgeen het bereikt heeft weinig verliezen heeft geleden, zijn in den strijd toch velen dus danig gewond, dat zij hun oude beroep in de toe komst niet meer kunnen uitoefenen. Deze mannen, die hun vaderland een groot offer hebben gebracht, zouden, indien zij aan hun lot overgelaten werden, wellicht een groot deel van hun levensvreugde in boeten en daarom is het zaak hen zoo gauw mogelijk tot 'n ander vak op te leiden, waardoor zij niet liet gevoel krijgen een nutteloos lid van de maatschappij te zijn geworden. Na dagen of weken werkeloos te bed te hebben gelegen, verlangt de normale man er naar „iets te gaan doen" en zoodra hij dit stadium bereikt heeft staat hem in het hospitaal een des kundig leeraar ter beschikking, die hem de noodige leiding geeft om zich in een of ander ambacht te bekwamen. Het begint gewoonlijk met knutselen, maar na verloop van tijd ontwikkelen sommige van die knutselaars zich tot bekwame handwerkslieden, terwijl'anderen oen zekeren aanleg bij zichzelf out- Kunstenaars van naam ge ven Duitsehen gewonden les in het boetseeren. Deze sol daat, die vroeger ■meubel maker was, bezat reeds een zekeren aanleg, dien hij nu verder ontwikkelt. dekken, waarvan zij zich vroeger nooit bewust waren. Zoo worden deze zwaar beproefde mannen lang zamerhand weer geluk kige, arbeidzame menschcn, die met recht trotscli mo gen zijn op hun prestaties, te meer omdat de be kwaamheid daartoe onder zulke moeilijke omstandig heden is verworven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 26