I BRIEVEN VAN DEN DRÉ 4 3L 10 vragen, veurzitter?" vroeg Nolleke bescheien. „Has 't maar netjes is!" „Vaneigens! Janus. vroeg Nolleke toen vuil, „zoude gij wel den moed hebben veur 'nen man- Ulvenhout, 17 Juli 1941. Amico, D'n Fielp vond 't ,,'n hecht goei zomerke", bo- weerde-n-ie. „Nie te werm, vruchtbaar, liin héén woord: eerlijk wirke." Als ie dat Zondagmiddags veur 'n paar weken gelejen zoo zat te verkondigen, in de donkere „Gouwen Koei", sturmdo sjuust de achterdeur los, toen Nolleke Gommers ge kent 'm, da-d-ondermaatsche vrijgezellen-rentenierke binnenkwam, de handen aan den rand van zijnen bolhoed, vloekend als 'nen grooten vent! „Ja," gaf den Blaauwe ten antwoord, „hecht eerlijk wirke, bakker; de pooten waaien onder oew lijf uit. Eerlijk!" Dan stond Nolleke bij onze tafel, de beentjes wijd uit malkaar, handen in de zakken, den bolhoed schuins op den grootemenschenkop. „Middag, man nen," baste-n-ie. „Middag, man," groette den Blaau we verom. Den Fielp, die als veurzitter ons 't goeie veurbeeld mot geven (vindt ie), keek langs zijnen elleboog om laag en groette: „Middag, Gommers". Den Jaan zee: „Hallo, vrind Zuurkool," ik: „Hak! Nolleke!" „Vrekt weer!" foeterde Nol, „den bojem waait uit oew broek!" waarop den Blaauwe vermaande: „Denk om de verduistering, Nol!" Zoo was Nolleke's entree, als wij, proppers, eigen lijk zaten te wachten op den Joost. „Zeg?" begost den Fielp ongeduldig uit te varen teugen den Blauwe, „waar bleft toch dieën compag non van jou? Denkt die soms, da'k ier gaai zitten wachten tot 'k 'n hons weeg?" Den Blaauwe trok 'ns aan z'n neus, zee toen: „Gedachtenlezer ben ik nie, hedelachtbare, enne laten we content zijn, dat we nooit sjecuur weten, wat we van malkaar denken, 't Is toch al zoo lollig nie op deuze weareld." Den bakker stak z'n lippen vooruit, keek bedroefd den Blaauwe aan. En da's vergimd, als den Fielp bedroefd lijkt, hee-t-ie altij 'n goei gedacht. „Gij brengt me hop 'n hidee, Blaauwe," zee-t-ie peinzend, „laten wij 'ns ardhop denken, hom den tijd te dooien." Nolleke slepte 'nen stoel bij, kraffelde daarop, hij was van de partij. Den Blauwe rimpelde diepzinnig z'n neus, keek mij 'ns lachend aan. „Ik ben 'r veur!" kraaide den Jaan. „Ik doei mee!" zee Nolleke. „Maar één afspraak! Gin handtastelijkliedens!" „Gij, Dré!" vroeg den bakker. „As 't mot, dan mot 't maar," zee ik mee 'n bietje twijfel. „We zijn as goeie kameraads onder bekaar, maar 't bléft 'n gewaagd spulieke." „Hafgesproken," zee den Fielp. „Van den hoogen- blik hafaan sprikt bieder de volle waareid. Wie liegt, die betaalt 'nen stuiver hin den proppot, want den pot mag 'r nie honder lijen, nou dieën Jozef nie haf- komt. Worre de waaredens te herg, dan staak 'k de debatten," veurzitterde-n-ie. 't Spul kost begin nen. ,,'t Zal mijn toch benuwen," zoo begost den Blaau we al dalijk, en fel keek ie naar 't Nolleke, „wanneer Lord Bolhoed nou eindelijk 's z'n eerste rondje of freert, nou ie bij ons zitten mag." Den Fielp lachte geruiscliloos, mee 'n bedroefd gezicht. Eigenlijk gezegd lachte zijnen kolossalen buik, want ons tafeltje schoof mee schokskes naar 't raam. Den Jaan dronk rap z'n glas leeg, keek onderwijl mee leutig' oogskes over den glasrand op den bolhoed, waaronder 't Nolleke ieverans huisde. Nol wierd giftig, bedocht z'n eigen en antwoordde dan in 't ginneraal: „Daar begint da zooike aftuigers weer! Maar ze zullen er koud van blijven, de sloebers. Keeü Breng me 'n dubbel brandewijntje-mét!" „Gij bent te rap gewist, Janus!" grinnikte den Fielp, en bedrukt keek ie naar den Jaan z'n leege glas. „Ochja," brocht Nolleke heel minzaam in 't mid den, „dieën afgedankten sheriff is nog den grootsten schaaflooper van de lieeren!" „Eeren?!" vroeg den Fielp verontwéérdigd, „eeren. Vijf cent boete, Wonderkind!" Nol betaalde en merkte gemeen-geniepig op, dat ie nog nooit zoo geren 'n vergissing had erkend. Toen hief ie z'nen dubbelen brandewijn omhoog, keek ons bar vriendelijk aan en proostte mee den wensch: „Den moord van Raamsdonk, schorem!" 't Gong er hard op lijken, dat Nolleke deus spul ieke zou winnen. Hij smakte mee de lippen, gong ach terover zitten, zwaaide plezierig mee zijn korte been tjes. „Leutig spelleke," zee-t-ie veur z'n eigen. Toen stak ie uit 'nen vollen koker 'n dure, groote sigaar op, knipte den koker weer toe, zeggende: „Dit valt den heeren óók weer teugen!" Meteen betaalde-n-ie, ongevraagd, 'nen stuiverEn blies dan rook wolken over de tafel, zóó dik, dat ge verrast zat te kijken naar 't wonder, dat uit zoo'n klein manneke zooveul smoor kost spuien. Laat ik eerlijk zijn! Wij waren betutterd, omdat dat gebekte krielkaereltje zoo virtuoos de waarheid hanteerde! ,,'t Is," zee den Jaan, en zijnen boendersnor titste venijnig op-en-neer, ,,'t iss. da'k m'n eigen mee geweld zit in te houwen," toen draaide-n-ie 'ns aan 't voetje van zijn leege glaske, „maar anders „Zeg 't maar gerust, Jaan," troostte 'm den Blauwe, „gemeugt vanmiddag oew hart gratis luch ten." „Nou, anders. ziedde den Jaan, en hij keek Nolleke aan of 't vergif was, „anders. dan wierd datte daar over 'n paar dagen omgeroepen deur den radio als. Wij keken den Jaan 'ns vragend aan. Ook Nolleke gaf sympathieke blijken van belangstelling. „Als vermist," dreigde den Jaan, vermoedelijk gemold." Dat luchtte den Jaan op. Maar Nolleke nam 't „politiebericht" onvervèèrd over en verkondig luid ruchtig: „Verrmoedelijkedadèr Adrianus van den Heuvel. Heuvel gespeld met de beginletters van Hark, Ezel, Uils kuiken, Vlegel, Eend, Lirmmel!" Bjj ieder scheld woord had ie, mee z'nen walmenden flambouw, den Jaan nadrukkelijk aangewezen. „Alt!" riep den Fielp toen. „Gullie zijt rejaal kiet!" „Mag ik den Jaan nog iets Op 't stalen en warmbloedig ros. (Eisen opname in Brabant) „Ikke wel," barstte den Jaan enthousiast, ,,'k zit mijn eigen gewoon vast te houwen om jou nie „Veurzitter," zee Nolleke toen fijntjes, „ik maak oe er op attent, dat ge van den Jaan 'nen stuiver mot beuren!" Nou, eerlijk is eerlijk, den Jaan is zoo hard als 'nen spijker. Nol had 'm dus te grazen, zóó sjecuur, als ie in 'nen plazierigen droom maar wenschen kost. Den Blaauwe en ik gongen mee Nolleke aceoord en den Jaan betaalde, onder voorwaarde, dat ie den stuiver weer verom kreeg uit den pot als „Dattedaar" vandaag of mergen wezenlijk wierd afgeschreven van 't Bevolkingsregister van Ulvenliout. „Maar natuurlijken dood telt nie," interrumpeerde Nolleke objectief en toen toen bromde 't heel hoog weg, daarachter de dikke lochten„Zzoef. zzoef..,. zzoef. 't Wierd stil in „de Koei". De biljarters stopten, keken malkaar 'ns aan. Den Fielp boog z'nen grooten kop naar 't tafeltje, keek zoo over 't horreke de locht in. Bromde,,'k Zie den salamander nie." „Zzoef. zzoef. zzoef," klonk 't duidelijker en we voelden den zoemert cirkelen om „de Koei". En hoep! alles vluchtte in Kee haren kelder, daar onder den toog. Den Jaan, dat moet 'm nagegeven worden, won de race. Die was nommer 2 mee verscheien neuslengten veur! En Nolleke....? Nolleke vonden we later, als den zoemert verdwenen was, boven op ons tafel tje, mee z'n neus teugen de raam..,.-.! 't Was wezenlijk Nolleke's middag! En 't eerste dat ie zee, als we weer op ons plek zaten, was„Ditte had ook nie meegeteld veur jouwen stuiver, Janus!" Toen kwam den Joost binnen. Den Fielp wou eerst opklèèren, maar bij nader inzien verstampte-n-ie 't. „Kunde nog nie wa later komen, Jozef Vetkaart?" vroeg den bakker stroef. „Kost nie eerder, Fielippus Broodbon," gaf den Joost ten antwoord. „Zaken gaan veur 't meske!" „Wij hebben zooiank 'n lollig spelleke gedaan," zee den Blaauwe. „We hebben malkaar de waarheid gezeed." „Ja, Joost," zee Nolleke. ,,'n vrekt lollig spelleke! Maar 't is zoo bedonderd, sommige lui kunnen nie teugen d'r verlies!" „Ge kunt mee de waarheid anders nooit veul verdienen," zee den Joost. „Daar mot meestal geld bij." „Da's waar!" jubelde Nolleke, ,,'t hee me 'n dubbeltje gekost, maar 'k heb veur 'nen reksdaalder leut g'had!" Den Fielp deelde de kaarten, waarmee ie heel den middag al in z'n handen gezeten had, tot in den kelder toe. „Kee!" riep Nolleke, „vraag den.... hihi hééren 'ns, wat ze zullen drinken van me!" „Ge hoeft op dat „heeren" nie zoo geniepig te drukken," zee den Joost wèèrdig. „Maar 't valt nie mee, Joost," gaf dat gehaaide Nolleke te verstaan. „Als ge zooiank de waarheid sprak, om dan weer te gaan. liegen!" „Nouwistuit!" zee den Fielp, en hij drukte den bolhoed over 't Nolleke, zoodat er bekanst niks anders overbleef dan 'nen bolhoed op voeten. En zoo zette den Blaauwe 'm buiten, in den regen. We waren al aan ons zeuvenste potje kaart als Nolleke weer binnenkwam. En.... ons seerjéüs „de waarheid" kwam vertellen! Maar dat kan 'k nie opschrijven, oew Panorama zou gin schoon vergezicht opleveren! Wel kan 'k oe zeggen, dat we, dank zij 't kwaje Zondagsweer, veul leut hebben g'had. M'nen kop dee pijn van 't lachen 's avonds. De waarheidOch, 't is 'n zuur, lillijk, oud wijf, dat nie aan den man kost komen. Maar wij hebben 'r dieën Zondag 'ns onder d'r kin gekieteld. En veul leut g'had mee deus ver- schuppelingske Kom, ik schei er af. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen DRÉ

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10