DEZEEUWSCHE BOOCrSCHUTTERIJ In spanning wordt de juist afgeschoten pijl gevolgd. t tópBL. Is het al geen feestelijk gezichtwanneer de schutters zich verzamelen random den mast, die de trofeeën draagt, die door welgemikte, schoten naar beneden gehaald moeten worden. Mei breedgerande hoeden beschermen zich de pijlenrapers tegen de vallende De schuttersvereenigingen bekleeden nog een plaats in ons volksleven. En bij het pijlen, die verzamelen ui de. mand, waaruit de schutter zijn lievelingspijl vijftigjarig bestaan van Vios te. Kwadendamme kwam de burgemeester de weer te voorschijn haalt. schutters complimenteeren. Dat -zijn de enthousiaste schutters van Zuid-Beveland. zijn in den loop van de vorige eeuw in hun tegen- woordigen vorm ontstaan, en in de sehutterswereld komen zoodoende de jubilea aan de orde van den dag. Maar een schuttersvereeniging heeft waarlijk geen jubilé noodig om toch een feestelijke schieting te kunnen houden. En dat niet alleen om de zui vere eer van het schutterskoningschap, maar ook wel om een maaltje paling, of om een koppel wild, als 't in den jachttijd is. De vroolijkheid viert naast de sportiviteit hoogtij op een schuttersfeest. En die vroolijkheid vindt niet, zooals 't ook soms wel 'ns lijken kon, haar oorsprong in het aantal biertjes, dat er bij 't be halen van een trofee wordt ingenomen, maar juist in die eerlijke, gemoedelijke, spannende sportiviteit, die onze Zeeuwsche schutters bezielt! (Eigen opnamen) Van de oude Zeeuwsche volksvermaken zijn er nog vele blijven voort leven in onzen tijd, al is van de meeste de ver spreiding niet algemeen en zelfs niet heel groot meer: gewoonlijk is het zoo, dat een bepaalde streek, een bepaald ge deelte van ons gewest een bijzonder voor die om geving meest karakteris tiek vermaak nog in eere heeft gehouden. Anders is het met de boogschutterij, die practisch nog in alle districten van Zeeland beoefenaars vindt en misschien is zij ook juist het edelste en het meest sportieve van de traditioneele volksver maken. Zij is alom het diepst geworteld gebleven, wellicht ook omdat zij de oudste brieven had. De boogschuttersgilden dateeren hiei" immers minstens uit den tijd van Jacoba van Beieren. De meeste onzer tegenwoordige schuttersvereenigingen echter De nieuwe koning van een onzer schuttersvereenigingen met de attri buten der waardigheid, die hij zich door het meesterschot veroverd heeft. Een bloemversiering hoort bij den prijs.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12