BRIEVEN VAN DEN DRÉ 10 Ulvenhout, 31 Juli 1941 Amico, Oogstmaand. Wit staan de rijpe korenvelden. Féérs bloeit de hei, van. ender tot ender. Zoo wijd ge zien kunt glorieert den buiten in de rijpe kleuren van den voldragen zomer. Kijk maar, zoo vlamt den blommentrossel van den gladiool in de zon. De struisclie dahlia siert deus tij mee den bontsten fluweelen pracht van den goudgeelsten chromaat tot 't bloeddonkerst. rood, van den blank- sten albast tot de diepten van den glanzenden Augustusnacht. Al drukker gaan de herfstlampkes branden in 't donker zomerloof van d'eikendreef, ja, dikkels al werlt 't geele blad naar de eerde, waar 't komend tij al ritselt in de ruigten. De veugelen zingen nie meer. Maar nou worden de tochten gesierd mee de kapellen, daar weemlend deur de zon, flitsend, dansend, vlinderend deur de gouwen ruimte, van blom naar blom. Ja! Soort zoekt so.ort! Daar danst de paauwoog, gekleurd en geteekend of de vlerkskens gemaakt zijn uit de welriekende viool. Daar fliert de koninginnepage en ge zou gelooven, dat O.L.H. 'm schiep als orchi dee, maar dat ie uit Zijn handen waaide, veur Hij 'm op den blomsteel had. En gunder, over de witte ranken van den bloeien- den klimop, daar vonken de bieën in haren zonne dans; ze zijn uit op den lesten honing van 't zomertij. 't Zoemt van glazenmakers, die mee trillende goudvliesvleugels soms te balaneeeren staan op 'n zonnestraal. Ja 't is 'n schoon tij, deus tij van oogst, nou den zomer, rijpens wit, tot de volending van allen was dom is gekomen; nou heel den buiten is opengebloeid tot den lesten knop, lijk éénen blakenden blommen- tuil. De nachten zijn rumoerig, deus tij van Augustus. De boonensturmen vlagen over de velden, in rui- scliend geweld. De westers spoken lanks den wolken hemel, blaffen loeiend soms de bosschen deur! Ge ligt dan stillekes-gespannen te staren in den zwarten wemel, luisterend naar den nacht, zoo lank tot oewen geest is ondergewemeld, oewen kop is volgesuisd mee den sturmwind, oew leste gedachte bij den oogst, die daar ruischt, ruischt, ruischt onder val lende sterrenonder 't manelicht, dat soms langs zuiveren wolkenranden over 't golvende koren glanst. Zoo gaat den boer ter ruste: z'n leste gedachte bij den akker, waar den oogst wordt deurgewaaid Ja zurgvol is 't tij deus dagen, maar schoon bléft 't. Mee zijnen bonten bloei, mee zijnen witten oogst, mee zijn glanzende spooknachten vol razend gerucht. Den anderen mergen, als enkel nog 'nen water- kleurigen lichtschamp lanks den hemel schiet, waarin de westers jagen achter den wolkendrift, dan trekt 't volk al de velden in, die nog schemeren in den pril- len dag. De tochten zijn dicht. Goei weer veur den zware,n arbeid van den oogst, die rap binnen mot! De messen worden gewet. Fel klinkt 't ijzeren gehamer deur den stillen buiten, waar zoo sjuust niks anders was dan 't. geritsel in 't, koren. Den Eeker, Dré Til z'n knechtje, mee z'n scherpe, vlugge oogskes, dunne, losse polsen en aangeboren handigheid is in 't scherpwetten 'nen primus. In weinig-of-gin tijd slaat ie de snee vlem: z'nén hamer róffelt over 't, staal of ie er over danst. Dus den Dré legt z'n zeis bij den Eeker, rent naar de Mark, waar ie efkes drijven mot op de windrimpels, die. daar plooien in den rusteloozen waterspiegel. Maar na tien minuten slaan we de eerste halmen af en stug, zonder praat, mee den wind onder den bollen kiel, maaien we 't koren plat. De trossels zijn dik. Zwaren korrel. Den oogst valt goed uit. HahDaar brikt de tocht. Den mergen gaat open! Dat zonneke kunnen we ge bruiken. „Pa's goeie," heur ik den Eeker zeggen. „As 't maar droog binnenkomt," gift den Dré ten antwoord. En 't. doet ine deugd den goeien zurg van deus mannekes te speuren onder den arbeid. Ja 'nen goeien oogst is van veul belang van 't jaarOok de kleinmannen zijn bezield mee dieën zurg. 'k Zie den Eeker veur den derden keer 'n koren blom oprapen, ,,'t Is zond," mompelt ie, „schoon blomkes toch." Dré III heurt 't> ook. 'k Zie 'm d'oogen wat toe knijpen. Hij peinst. Hij heeft 't. „Eeker." „Ja." „Veur we gaan schaften, eet" „Jawel?" Dan ziet den Dré mij aan. En zegt „Danzullen we 'nen vollen erm van de dikste en geelste aren zamelen, 'n deel klaprozen en 'n vracht korenblommen!" Dan, mee 'nen plazierigen lach: „Daarvan maken we veld- boe,kees, veur de klanten! Die motten 't run ken, 't, hóóren uit de rammelende aren: 't, is oogst! Wat we koopen bij den Dré, koopen we zoo uit 't veld!" Nog zwegen wij, den Eeker en ik. Zagen lachend naar den Dré, die z'n zeis in d'hoogte stak, de been en gespreid in den akker plantte en zoo, mee de waaiende haren, opgesteld teugen 'nen gouwen achtergrond van 't zonbeschenen koren, onder den jagenden wolkenhemel, waarin waterblaauwe leegt,en waren opengewaaid, daar stond lijk 'nen jongen vorst van den oogst „Ge kekt zoo seerjeus, opat Nie aeeoord. „Zekers, zekers!" Hij smeet de zeis neer. Groot, stonden z'n oogen, vol gedachten. Dat heeft ie van z'n vader, mijnen zeun den kunstschilder, die oogenblikken van inspiratie. In zoo'nen oogenblik ontwierp m'n baaske toch ook 't weet nie meer of ik 't, oe verteld heb de „Brabantsche Groentencentrale". Onderaten- boven stond ie, op z'n handen, teugen den verscli gekalkten muur van onzen woonkamer, zoodat ie al rap 'n mep én den witkwast van Trui te grazen had, om z'n „zwarte pooten van m'nen helderen muur te witten". Zóó, zeg ik, ontwierp ie de „Bra bantsche Groentencentrale", zijn eigen winkels, waarvan de eerste twee al geopend zijn! Hij smeet de zeis neer, keek mee groote droom- oogen efkes diep in m'n ziel en riep dan„Idioot, als ik ben! Eénen boekee? Vijf! Aan weerszijden van de winkels, buitenOp den auto ookEekerrNoteerr Vijf reuzenboekees van koren, klaprozen, koren blommen! Vijf koperen melkkannenWijers 'n vracht koren, 'n vracht blommen, die ge amper torsen kunt. Daarvan ma ken ze in onze winkels veldboekees! Alle klanten krijgen, bij iederen aan koop, 'n veldboeketje ca deau. Die vinden destads- mensclien ommers zoo schoon, opa?" Ik knikte. „En gij, Eeker, ge schil dert 'n bord mee 't woord: „Oogstfeest". Thuis motten de klanten nog denken om onzen winkel. Óm de „Bra bantsche Groentencentra le" Thuis motten ze onzen akker ruuken, ons bedrijf op z'n schoonst zien Oogst!" Toen mokt,e-n-ie 'nen duik, plensde mee z'n lenige lijf in den korenweehle, hij. hij vrat den oogst Dook er in onder! Dol was deuzen jongen praehtboer van den oogst! En lijk ie gezeed hadbe dolven onder blommen en graanbussels ree den auto 'n uur later uit, als 'nen praalwagen van den oogst En in de verte beurden Trui en ik den toeter van den oogstwagen, die daver de deur den zomermorgen. Vol. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. drE. Hel binnenplein vim hel raadhui» te Breda. (Foto Dofs«J')

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10