Hef Zeeuwsche koolzaad wordi gedorscht Een overzicht op een zaadakker in den Bathpolder, waar de oogst en het dorschen nog mei de hand gebeurt. Het is met het koolzaad net als met de stoom tram: het had voor een groot deel afgedaan, maar onder den druk der oorlogsomstandig heden komt het opnieuw in eere. Jaar na jaar was de oogst verminderd. Vroeger ja, toen bloeiden in 't voorjaar alom in de Zeeuwsche polders de gele bloemen en in den zomer ging de oogst en het dorschen van het koolzaad met speciale feesten gepaard, die vrij al- gemeen verspreid, hoewel hier en daar wat afwijkend van vormen waren., Dat is lang voorbij en het was maar te hooi en te gras, dat u nog een veldje koolzaad aantrof. Dat is van 't jaar al anders; en het zal bij den volgenden oogst nog op heel wat grooter schaal zijn. dat in de Zeeuw- JE sebo polders het feestelijk gerucht van Jb 't zaaddorschen de hooge luchten boven de wijde Zeeuwsche polders vult. Want het koolzaad helpt ons aan kostbare en overvloedige olie, waaraan groot gebrek is, nu de aanvoer van andere vetten stokt, 't Is in den grooten Bath polder, dat wij het koolzaaddorselien dezen keer meemaakten. Ook daarbij wordt tegenwoordig de handarbeid al deels door de machine vervangen. Daarom worden de halmen in zeilen vervoerd, zoodat daarin tie bij het transport vrijkomende zaden worden opgevangen. Het gaat, er vroolijk, maar daarom niet minder vlug en ernstig toeals het koolzaad rijp is, moet het on middellijk geoogst en gedorscht wor den. omdat, bij regen of wind anders een groot deel verloren zou kunnen gaan. En ineer dan ooit tellen nu alle kleine beetjes Andere jaren was het niet zoo de moeite waard, aan dit deel van den oogst zooveel aan dacht te wijden. Maar in oorlogstijd is alles anders En we gelooven, dat onze foto's bij menigen ouden Zeeuw herinneringen zullen wekken aan verre tijden, toen de zaadoogst al gemeen een feest was in de Zeeuw sche polder*. De aanroer moet ioei rustig in werk gaan om de dorschers niet ongelegenheid te brengen. Bij het dorschen met den vlegel moet stag wor den doorgewerkt om den aanroer bij te honden Bij de machinale dorscherij gaat het werk natuurlijk heel wat vlugger; daar kunnen de snijders de machine maar Zot nauwelijks bijhouden. Zer korrel krijg je toch alleen maar op de 'St'hc Hei! (Foto's Pannrama-DeUaert) 13

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 13