TraumaPlast De juiste wondpleister en hare kenmerken XIIe de buren hoesten, JUb beschermen 3 j Een verrassing voor de dames j WEEKTIP VOOR DEN GROENTETUIN EEA LIEFDE AAA ZEE Traumaplasf de juiste mondpIeister\ 11 K o a w„in;„K*ar hiiApothekers enDroqistenf.-30en- 9 zwijgend aan tafel. De eerste bleef op vijandige wijze zitten snuiven en hij weigerde zijn vrouw in de oogen te kijken. Toen barstte hij los „Net goed voor hem. Als hij dertig jaar geleden mijn raad had opgevolgd, zou hij nu geen kleeren dragen, die de familie onteeren. Hij een zakenman? Ba! Hij is een mislukkeling en hij heeft er zelf om gevraagd." „Vind je niet, dat je hein niet zoo voor den gek had moeten houden, zooals je gedaan hebt, Tom? Ik bedoel, door net te doen, of je rijk bent." Tom liet een schamperen lach hooren. „Ik had hem fijn te pakken, hè?" grinnikte hij. „Liet ik er hem niet netjes inloopen? Ik was natuurlijk nooit zoo meteen op het idee gekomen, maar hij gaf mij ruimschoots den tijd. Ik zag hem twintig minuten, voor hij binnen kwam, al buiten den winkel. Hij stond aan den anderen kant van de straat te kijken. Ik had al zoo'n idee, dat het I)irk kon zijn, die terugkwam, en ik liep de straat op, hem na', om hem goed op te kunnen nemen. Hij stond twintig minuten lang tegen een café geleund en rookte een pijp. Een mooi gezicht voor den eenen broer om den anderen zoo te zien staan! Den familienaam zoo door het slijk te sleuren! Toen hij binnenkwam, was ik er dus op voorbereid, begrijp je! Maar nu ben ik bang, dat we onze vacantie 'n tijdje zullen moeten uitstellen. Ik ikTom zweeg, bloosde en voel de zich blijkbaar niet op zijn gemak. „Ja, Tom?" moedigde zijn vrouw hem zachtjes aan. „Ja, ik heb onze contanten in zijn jaszak gestoptdat is alles," zei de ander verlegen. Zijn vrouw liet een kreet hooren, die bijna een snik leek. „God zegen je daarvoor, Tom!" riep ze uit. „En ik ik moet je ook iets vertellen. Jij hebl hem nog geen minuut kunnen bedotten Hij wist alles van ons." „Vrouw!" schreeuwde de ander onge- loovig. „Tom, het is waar het is waar! Dat vertelde hij me zelf. Toen jij naar beueden ging om zijn jas te halen, legde hij mij uit, dat liij net gedaan had. of hij arm was, om je gevoelens niet te kwetsen, en ook een beetje voor de grap. Ja, dat deed hij. Hij zegt, dat hij in heel Amerika bekend is, en dat hij wel een paar millioen heeft!" Tom sperde zijn oogen wijd open en zijn mond nog wijder. „Ja, Tom, lieuscli waar," ging zijn vrouw opgewonden voort. „En hij stopte mij dit pak bankbiljetten toe. Ik weet niet precies, hoeveel geld het is, maar het moeten duizenden guldens zijnduizenden, Tom!" Met handen, die beefde als riet, duw de zij het pak bankpapier over de tafel naar hem-toe. Maar Tom kon er slechts naar staren, met onbeweeglijke handen en met oogen, die van verbazing in hun kassen heen en weer rolden. Het zal onze lezeressen stellig interesseeren, dat onze tot dusver ge- J bruikelijke vrouwenrubriek thans, aanzienlijk uitgebreid, verschijnt in een 5 J los bijvoegsel, genaamd „HAKEN EN BREIEN". In een tijd, waarin van de huisvrouw op allerlei gebied veel gevergd wordt, zal dit bijvoegsel in den meest uitgebreiden zin des woords van voorlichting dienen. 5 Onze lezeressen nemen dus de middenpagina's uit ons blad, vouwen deze bladzijden 5 dubbel en snijden ze op de gebruikelijke wijze open. De tuinboonen, groene erwten en kapu cijners, welke gedroogd voor winterprovi sie zullen dienst doen, moet men geheel rijp laten worden. Het loof moet dus geel van kleur worden en de schokken zwart, geel of donker paars. Heeft alles de kleur aan genomen, dan worden de verdroogde planten uit den grond getrokken en laat men ze nog een paar dagen, hetzij op een driepoot, van stokken, een zoogenaamden ruiter, hetzij hangende aan eon lijn, na drogen. Bij gedeelten worden ze nu gedorscht. Dit geschiedt door een gonjezak te vullen met <crwtenstroo en alles wat er aan vast zit. Na den zak te hebben dicht gebonden, wordt die flink geslagen met een stok. Na aan alle kanten te hebben gebeukt, liggen de erwten of boonen los in den zak en behoeft men ze enkel te ziften. Ze daarna nog weer eens in de zon plaatsen om na te drogen geeft de zekerheid, dat de zaden niet spoedig zullen gaan schim melen. De tuinboonen zullen, voordat men tot. dorschen kan overgaan, eerst van het stroo moeten worden afgeplukt, daar anders slechts enkele schokken worden uitgcdorscht. Sommige erwten of boonen zijn voorzien van een zwart plekje, met in het midden een gaatje. In zulke zaden bevindt zich een larve of ook wel een pop van een kevertje. Daar zulke bewoonde erwten voor consumptie ongeschikt zijn, zal men die er zorgvuldig moeten uitzoeken. De aangetaste erwten worden natuurlijk radicaal opgeruimd. De winterandijvie kan nu worden uitgeplant. De plantafstanden zijn op den rCgel 30 cm en tusschen den regel 35 cm. Wanneer men over een bakje beschikt, kan men nu nog andijvie zaaien en deze dan later in den bak uitplantcn. Voor deze andijvie zijn de plant afstanden veel kleiner. Elke hoek land, die vrijkomt, kan worden beplant met boerenkool, de afstanden zijn 60 bij 50 cm. Kooien, welke in groei achterblijven en een vreemde blauwe kleur vertoonen, zijn zeer dikwijls aangetast, door de larve van de koolmug. Wanneer men de plant met wortel en al uit den grond trekt, ziet men de witte larve heel vaak half uit den wortel naar buiten stoken. De kool is verloren en moet worden opgeruimd. Men doet het best, zulke planten te verbranden en ze vooral niet op den composthoop te werpen. Dezelfde vreemde kleur van blad kan ook aangeven, dat de plant is aangetast door „knolvoet". De „knolvoet" wordt veroorzaakt door een slijmzwam, welke wetenschappelijk Plasmodiophora brassicae heet. De ziekte is besmettelijk, men ruime dus de plant met omgevende aarde zorgvuldig op en kome voor- loopig niet weer op dit land terug met welke koolsoort dan ook. Het beste zou zijn, daar nooit weer kool te verbouwen, omdat toch elk jaar de kwaal erger wordt. Een ruime bestrooiing met ongcbluschte kalk helpt nog het meest afdoende. M. T. Stcgeman. De maand Augustus, de vakantiemaand, staat voor de deur. De serie Avonduur-lectuur kovü daarom uit met een levendig geschreven vacantie-roman Een liefde aan zee", spelende in de badplaats Noordwijk. Gerard Patijn. die op voorschrift van zijn dokter voor enkele maanden naar zee is gegaanwerkt in zijn rustige pension aan 'n liefdesroman. Maar Gerard is nog nooit verliefd geweest en hij is geen vrouwenkenner! Dan komtkort na hem. Lies Wannink in hetzelfde pension. zij is overstuur van een ongelukkige liefde. Lees dezen zonnigen roman van zee en wolken en frisschen wind. Hij heeft een dramatischen climax, maar de juiste toedracht daarvan kunnen wij u niet verklappen De roman „Een liefde aan zee", geschreven door den Nederlaudschen auteur Hugo Koerts, verschijnt volgende week. Prijs 16 cent. Verkrijgbaar bij onze kantoren, bezorgers en agen ten. Toezending per post geschiedt alleen na overschrijving van 't bedrag verhoogd met 2! cent per exemplaar voor portokosten op postrekening 142700 of na ontvangst van postwissel. De rol van de tobbe is uitgespeeld, dank zij het bad en de opvatting over moderne hygiëne. Moderne hygiëne voor de vrouw is Nefa. Vervallen is ook hier de ouderwetsche wasch- methode. Nefa is niet alleen com fortabeler, maar ook gezonder en prettiger in het dragen. s pleisterstof: dun en strak, volgt iedere beweging, is glad aanliggend, houdt de wond randen aaneen en begunstigt daardoor de ge nezing; ventileerend zonder perforatie, zoodat de wond zonder gevaar voor verontreiniging vlugger heelt. H&Het gaaskussen: desinfecteerend, sluit de wond af, absorbeert en is in alle deelen luchtig. T1H3 Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. N\^ Carl Blank, Verbandpleisterfabriek, Bonn a. Rh. V) -s N,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9