HET GOOI UTRECHT EN EEN PRACHTIG RECREATIEGEBIED: Hl ,1 NATUURMONUMENTEN IN NEDERLAND Schoonheid van 't eigen land: zonsondergang bij dc Waschmeertjes op de heide nabij Hilversum.. Misschien is nergens in Nederland zoo duidelijk het belang der natuur bescherming gebleken als in het Gooi. Men moet maar eens op warme zo- mersche dagen getuige zijn van de massale uittochten der Am sterdammers in de richting van het Gooi, zoowel over den vroegeren Muider Straat weg als over den nieuwen provincialen weg ten zuiden van Weesp I Duizenden en nog eens duizenden, men be grijpt niet lioe deze behoefte aan ontspan ning in de vrije natuur de menschen in zoo weinig jaren zoo geweldig heeft aangegre pen. Men wil er uit, vrij en Ongedwongen zijn, zich van het stadsche stof bevrijden, ruimte om zich heen gevoelen. Rn dat alles pas sinds de laatste jaren voor den wereldoorlog van 1914-'18 was er geen sprake van! De Gooisolie gemeenten nu, Amsterdam en de pro vincie Noord-Holland hebben tijdig ingezien, dat het kostelijke recreatiegebied der Gooische bossehen en heiden in stand moest blijven voor ,,'t nut van het algemeen". Met elkaar stelden zij niet minder dan drie millioen gulden ter beschikking om de heiden met het Bikberger bosch aan te koopen. later aange vuld met de bekende Crailoosche bossehen. Dat was in 1932, dus bijna tien jaar geleden. Ongeveer 1700 ha werden samengevoegd tot het Gooische Natuurreser vaat-, met zetel het oude raadhuis te Hilversum (tijdelijk in het nieuwe raadhuis) en dat alles bleef ter beschikking van de bevolking, van de vele (Foto Eberhardt) domein. Immers, wij kun nen aan de oostgrens van het Gooi, bij de bekende Gooyersgracht, zoo over stappen op het terrein van „Het UtrechtscliLand schap", dat toch in feite ook voor de gemeenschap werkt. Dit is de eerste provinciale stichting voor natuurbescherming, die in 1927 tot stand kwam als gevolg van de bedroiging- met-ondergang, waaraan de bekende Eickenstein- sche bossehentussehen Maartensdijk en Biltlio- ven gelegen, waren bloot gesteld. De bossehen van,,H.U.L." die aan het Gooi grenzen, zijn de Maartensdijksehe een lange strook grove- dennenbosch, die door loopt tot den Maartens- dijkschen weg. Het groot ste deel werd aan de stichting geschonken, de rest werd er bij gekocht. Er zijn gelukkig tal van ge vallen, waarin particuliere bezitters hun eigendom, dat zij zoo gaarne in den ongerepten staat voor de toekomst willen behouden, aan een natuurbescher mingsorganisatie of den staat schenken, of er een of andere overeenkomst tienduizenden in het Gooi zelf en de honderdduizen den in de hoofdstad. Een geweldige gedaanteverwisseling heeft, het Gooi ondergaan nog niet eens een halve eeuw geleden was het er, buiten de spoorlijn dan, even rustig als op de Veluwe. Geweldig zijn de oude dorpjes gegroeid, de woonwijken breidden zich steeds verder uit. Thans is het haast één villapark, waarin dan voor het publiek de groote open natuurruimte der oude heidevelden van de Erfgooiers, benevens een reeks van schoone landgoederen, intact is ge bleven. De groote variatie in en om het Gooi maakt het tot een lusthof: zwak glooiende heidevelden, zandver stuivingen, bossehen in velerlei samenstelling, ude landgoederen met eeuwenoude hoornen, schilder achtige waterpartijen, ook buiten de eigenlijke na tuurmonumenten, met voorts het Naardermeer en de Vechtplassen vlak in de buurt. Ja, weet men wel, dat men tegenwoordig het lieele groote heuvelgebied van het IJsel meer tot den Rijn wel als „nationaal park" beschouwen kan! Dc liooge zandrug, die in zoo menig opzicht met de westelijke Veluwe overeenkomt, trouwens uit dezelfde, door den Rijn, Maas en zijrivieren aangevoerde zandlagen samengesteld, door dezelfde gletschers gestuwd, die tienduizenden jaren geleden ons land bedekten, is, wat zijn practische waarde als natuurschoongebied betreft, voor een heel groot gedeelte gemeenschaps- O HILVERSUM Ttt VUURSCHE\ Ttt t O AMERSFOORT T AOJTERllT2..._ «O HAARN B«/V A. Gooisch Reservaat, li. Luusder Reiden. 1. Spanderswotul, '2. Bantam, 3. Hilvcrbeek, 4. Gooilust, 5. Over-Holland, 0. Maartensdijksehe bossehen, 7. Ridderoordsohe bossehen, ehe Veld. (Teckening Koster) mede sluiten, waardoor deze terreinen gevrijwaard worden tegen bebouwing of tegen verkoop aan com- mercieele ondernemingen. Steken wij den Maartensdijkschen weg over, dan konten wij in de bossehen van het voormalige riddergoed Eiekenstein, die nu Ridderoordsohe bossehen woTden genoemd, liggend ter weerszijden van de Gezichtslaan; zij bestaan eveneens grooten- deels uit grove dennen, benevens uit mooi, zwaar loofhout. En in oostelijke richting volgen de Vuur- selte bossehen van het Staatsbosehbeheer, die weer aansluiten bij de Soestdijksclie vlak terrein, Loenen aan de Vecht met de oude klapbrug. (Foto J. v. Agtmaal) De Rijn bij Rhenen. (Foto Panorama-Valks)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 24