BRIEVEN VAN DEN DRÉ 10 Ulvenhout, 14 Augustus 1941 Amico, D'n herfst is van 't jaar wel vroeg gekomen. De wegels en de bosckdreven liggen daar, in den duister van 't sturmtij, bestrooid mee 't geel geblaart, 't dooie hout, dat gerukt, gebroken en gescheurd wierd uit de zwiepende boomkronen. De zware wolkenlochten jagen langs den hemel. De sturmen loeien om den huis. Genadeloos knette ren de felle, kouwe regens teugen de ramen, de deuren, de blinden; ze zwieinen als rook over den zwartblinkenden steenweg, schuimend soms onder den woeienden wester, die als dol soms over 't durp tekeer gaat. D'n herfst is vroeg gekomen, ja. Maar zonder den deugddoenden troost van andere jaren, als de zomerhitte, als den zonnebrand ons te bar geworden was. En 't nuuwe tij lijk balsem was veur ons moeie, geblakerde Lgf, veur ons heele zielement, dat snakken kost naar den koelen teug uit den donker-glazen roemer, dien de Wijnmaand ons toeschoof. Maar we zien nou teugen den langen winter bezorgd op, want de tijen zijn barsch. Menschen begrijpen mal kander nie, begrijpen dikkels heel d'r eigen waereld nie meer 't is wèèrgaren, 't is. oorlog. En oorlogswinters zijn dubbel zwaar deur te komen. We zien dus teugen 't nuuwe tij bezurgd op. Anders kosten we stil gelukkig zijn, leklippend proe ven van dieën donkeren wïjnkelk van najaar, weugens de kanteling van 't tjj. Want van zomer overvol- daan, verlangden wij, diepin, naar den huiselijken winter, naar 't makkelijke hoekske bij de plattebuis. daar in den gouwen schemer onder de schouwkap, waar 't zoo veilig toeven was, als buiten den winter - sturm over de kale velden trok, spookte in de galm gaten van den kerketoren, daar hoog in 't. zwarte niks van den stikdonkeren nacht. Of als den vorst te kraken stond in de bruine, eiken hagen. 't Kost ook anders zijn. Als in den vroegen avond 'n bloedrooie zon te branden hong tusschen 't werlig struweel van 't. kale hout, waarboven den hemel glansde in groenen peerlmoer, 'nen blaauwen doom gedreven kwam over de wije velden, dan gloorde aan, lijk 'nen wilden wingerd, stil geluk in onze borst, waarin we voelden stroomen den koelen, rinschen asem van den rossen herfstavond, die soms vlamde uit de ouwe kerkramen, daar te midden in den ver laten akker mee z'n stil gekraak in den winterkoól. Stil gelukMan, wat snakken wij naar den vrede. Als dan gunderwijd 'n veugelen-V naar 't zuien trekt, 'nen zwaargelajen èèrpelwagen op z'n ijzeren banden wegdokkert over den eenzamen steenweg de poppelieren op de stilte te klepperen staan in de ruimten van 't akkerland - daar aan de noorderkim de stad steeds wijer wegdrijft achter den donkeren dag dan kan ik peinzend staan steunen op den steel van m'n spaai, turend op de witte rimpels van de donkere Mark, naar 'n schoof riet, in den midden van blinkende watercirkels. Naar 'n koppel wilde eenden, die den speurenden kop in den rietschoot steken, deinend wegpagaaien dan, over den rusteloo- zen stroom, dieper den avond in Dan komt 'n avondwindeke gezweefd over den buiten, tippend aan de witte waterrimpels, slissend deur de rietschoof. Daar hoven den zwarten boscli- kam, in de brekende lochten, drqft. 'nen glazen mane- bol als op woest water en dandan denk ik greet aan m'n huizeke, daar wijerop, langs den steenweg, schimmend in den schemer. De lochten zijn dik. Den glazen manehol is over spoeld, alleen 'n deurscliijnende plek in de wolken vacht wijst waar den hol nog drijven mot. De lochten zijn dik, 't verlaten land weggeneveld onder den doomde eenden zijn allank om den bocht. 'k Laai den kruiwagel, luisterend naar de stilte. Vat m'n spaai, m'n juten zakske, dat nat wierd van den avonddaauw, m'n bennekes groentes en tas 't allegaar op den wagel hier in d'eenzaamheid van den buiten, die deur den dikken avond wordt onderge- wemeld. 'Nen fijnen stuifregen begint te dwerlen over 't land. En als ik den wagel deur den zwaren grond gaai douwen, is 't of ik den kop stoot teugen natte lakens. 't Kruiwagelwiel piept, jankt deur den stillen don ker, zakt weg in den zachten akkergrond 't is of den eerde m'nen kruiwagel nie loslaten wil. Hah! Daar komt m'n baaskeaangestapt, Dré III. „Allee, opa, waar blijfde toch. f" Dan ziet ie 't weggezakte wiel en mee eenen forschen greep in de spaken, tilt ie den wagel, smijt 'm op 't harde akkerpaaike. „Ik rij 'm, opa!" „Bestig, Dré, dan nèein ik den zak éérpel over den schouwer." „Schei uit, Dré I. Ge mokt me kwaad!" Zoo'n baaske toch! Ge mokt me kwaad!. 'k Vergeet efkes den killen stuifregen, die nou, mee 't opsteken van den avondwind, als naaldekes in oew vel prikt, 'k Vergeet m'n triest gepeis, lach stillekes om dieën jongen „baas", die den wagel, locht als 'n pluis, over den vlonder den steenweg opdouwt. „Wat bleefde toch lank'in den akker, opa?" ,,'k Ben daar gèren, Dréke, ge weet 't." „Trui is anders nie te spreken, man, ze is nie gerust op dat lange wegblijven't Zijn aorige tijen De lochten. ze zijn nie veilig meer." Ik zwijg. Steek m'n pepke aan. En in 't vlammeke zie ik regennaaldjes flitsen langs m'n knuisten. Op den erf gekomen, zet den Dré den wagel in 't schoep. En terwijl hij alles bergt, staar ik de donkere velden over, achter ons, waar de schimmen gaan van de runders; grazende 't avondmaal, 'n Eentonigen roep van de koeien loeit nou en dan de stilte deur. De wind ruischt deur den dichten noteleer, waarop ik de waterstuiving hoor ritselen mee malsch gerucht. Dan scheurt den zwarten hemel even open. De maan achter de regen staat in 'nen krans. M'n oog wordt getrokken naar 't. halfronde stalraamke, waarlangs 't manelicht groenig schampt. Naar den sloot, daar langs den erf, waarin wat mane-sehilfters blinken. En heel den erf is vol heimelijk geritsel van wind en van regen, van 't komende najaar, 't nuuwe tij dat zachtekes komt aangeschuifeld in den buiten. De schaduw van 'nen zwaren notentak veegt langs den manemuur van onzen huis. Den avond plekt aan m'n handen; 'k voel den herfst in m'nen nek, 'k ruuk 'm uit den sloot. Ik speur 'm in den laten hloei van Trui's blommenhoveke, waar de gesloten gouds blommen zachtjes wiegen in den witten mane- scliemer. Veul, alles herinnert aan 't diep geluk van vredige tijen. Als 't. herfsttij veul welkom was. Maar schoon is den buiten. Weemoedig de stem ming. 'k Moest er oe 'ns over schrijven. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke. minder van oewen t.a.v. DRÉ De jeugd van St. Michielsgestel rond den ouden, grijzen toren. (Foto Panorama-De Jong)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10