IN 'T NOODWONINGENDORP VAN YERSEKE Hechte: En al heeft er nok wel ieder huisje zijn kruisje zóó van dichtbij bezien geiten u toch de Yerseksche noodwoningen een indruk van blijdschap en gezelligheid. Dal is toch de vertrouwde Zuid- Bevelandsche gezelligheid, die u hier uit 't venster tegenstraalt. Zoo van een afstand valt u alleen de soberheid van het noodwoningendorp op en valt de vergelijking met een normale woonwijk niet bepaald mee. En u ziet: er wordt niet getreurd ovei' wat gebeurd is, maar met optimisme gepraat over de toekomst. Maar als u van dichtbij ziet, hoe bijvoorbeeld ook aan den aanleg van de bloementuintjes bij de nood woningen zorg en liefde besteed is. dan voelt u de sfeer al veranderen. (Opnauiou Paiionvmn-Dellaert) Op het land en in het dorp is er in 't algemeen geen gebrek aan onderlinge gezelligheid. Dat brengt het leven er vanzelf mee. Je bent er meer op elkander aangewezen, je bent met elkaar veel beter bekend en vertrouwd en door gemeenschappelijk belang en gezamenlijke gebeurtenissen verbonden. Maar dat geldt nog wel dubbel en dwars, wanneer, zooals bijvoorbeeld in Yerseke, een dorp door liet oorlogsgeweld in aanmerkelijke mate getroffen werd, en de slachtoffers daarvan, wien huis, have en goed plot seling ontnomen werden, zie.'i samen door een moeilijken tijd moeten slaan. En zoo gaat het dan ook in het noodwoningendorpje, dat er in Yerseke al dra na afloop van den strijd verrezen was om de dakloos gewordenen te herbergen. Wel maakt men zich in het oesters- en kreeftendorp reeds op om tot den bouw van een suffisant aantal nieuwe, geriefelijke en moderne steenen huizen te geraken. Maar dat het behelpen in de noodwoningen den gedu peerden de stemming en de gezelligheid benomen zou hebben daar is geen denken aan! Juist het gezamenlijk onder gane en gedragen lot heeft de bewoners zooveel nader tot elkander gebracht en zooveel vertrouwder met elkaar gemaakt, dat er de prettigste en gezelligste sfeer heerseht in zoo'n nooddorp. Dat is de wet van het evenwicht: het leven kan ons wat ontne men, maar 't geeft er ons wat voor in de plaats ook. En hier hebben velen iets gevonden, dat ze zullen meenemen naar de nieuwe woning, die hun straks bij den uittocht uit 't noodwoningendorp te wachten staat. LinksZeg maar eens, da t u hier niet feestelijk ver welkomd wordt. Oeef een Zuid-Bevelandsche een zitje in de zon, een breikous, een goede buuren voor een praatje en voor gezelligheid hoeft u verder niet te zorgen!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12