DE MISDAAD ACHTER GLAS In het politiemuseum te Amsterdam Er zijn vele musea in ons land, waaronder een paar zeer curieuze. Naast de geijkte verzamelingen van kunst voorwerpen bezitten we te Den Haag een postzegel museum, te Utrecht is een museum gewijd aan het spoor wegwezen, aan de Zaan werd alles bijeengebracht, wat op molens betrekking heeftMaar wonderlijker dan ai deze collecties is de verzameling, die de hoofdstede lijke politie bij elkaar bracht in het gebouw van de verkeerspolitie aan den Overtoom. Daar vindt u achter glas en in keurige vitrines de groote en de kleine misdaad. Steeds opnieuw zijn er lieden, die de Neder- landsche Bank oneerlijke concurrentie aan doen en zicli vol ijver toeleggen op liet maken van valsch bankpapier. In het politiemuseum kunt u knappe staaltjes van vervalsehing bewonderen, maar dat de kunst werkjes hier te zien zijn bewijst dat de makers niet lang pleizier van hun vaardigheid beleefden, want deze kleurige papiertjes dienden eens als stukken van overtuiging in de rechtszaal. Valsche geldstukken zijn er ook bij de vleet en onder de rijksdaalders vindt u een paar opmerkelijke exemplaren, ze zijn zoo valsch als 't maar kan en toch hebben ze 'n hooger zilvergehalte dan Wat een politieman moet de echte! Ze komen heelemaal uit China, maar weten: zoo werkt een de gele broeder, die ze hier importeerde, kwam veiligheidsslot. el. ver mee; hij kreeg een jaar en drie maanden. Blijkbaar waren de heeren van de Munt niet op verbetering van hun product gesteld. 'n Complete valschemunters-installatie staat er te midden van snijbranders, zagen en andere attributen, waarmee de „zware jon gens" eens de brandkasten attaqueerden. 'n Apart tableau werd opgemaakt van de collectie gereedschap, die een dergelijk heer bij zijn arrestatie bij zich hadloopers, boren, koevoeten in voldoende hoeveelheid voer 'n Een valsche 'rijksdaalder en de vorm, die voor het gieten diende. Exotische artikelen in het A msterdamsche poli - tieniuseum, waaronder een collectie opinmpijpcu )»nim\\ct l<L'S (N/>/. 1 nbrekersgereedschap, dat hij arrestaties in beslag werd genomen, waar onder loopers en acetyleenapparaten. Daartvssrhen sloten, die hij de instructie dienst doen. behoorlijk werkplaatsje en daartusschen een onschuldig boekwerk ,,'t Hart naar boven." Maar als u den poëtischen inhoud wilt gaan genieten, stuit u op allerlei chemische formules. Tusschen vervalschte postwissels, brieven van „Spaansche schat gravers" en andere oplichterstrucs ligt 'n partijtje horloges. Mooie klokjes, zoo op het eerste gezicht. „Hm," zegt de brigadier, die de verzameling beheert. „Die kunt u op straat koopen, zoo in de buurt van 't- Damrak. Echt goud! Maar als we ze op 't bureau per ongeluk eens naast 'n gemarrioneerden haring legden, zag al dat mooie goud binnen 'n dag pikzwart..,." En dan neemt hij ons mee naar 'n gedeelte van zijn collectie, die herinnert aan de activiteit van een maniak, die er een sport van maakte de brandweer voor niets te laten uitruk ken. Steeds opnieuw wer den de brandmelders inge drukt en tegelijk kwam een stroom van anonieme brie ven binnen. Voor attrac ties zorgde de schrijver ook: met Sinterklaas vond de -brandweer echte choco ladeletters in de melders en aan fraaie gedichten ontbrak het niet. Elke ver jaardag van een brand meester werd met een toe passelijke valsche melding herdacht, tot de politie den dader te pakken kreeg. Vis 'i bem om opzien te Dt hvit inval i jan een politic- ■en speelhuis: een oulctte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2