li i il f Af/ westen ilex hinds bevindt zich de bisschoppe lijke residentie Yeszprèm waar reeds in het gteenen tijdperk mensch.cn woon - den. De heilige Stefan, de eerste koning van Honga rije, stichtte in Veszprem den zetel van het door hem ingestelde bisdom, en zijn gemalin Gizela liet de kathedraal bouwen. Yesz prèm is de stad der IJon- gaarsche koninginnen, en de bisschop van Yeszprèm zet bij kron ingsplee h t ig heden de kroo-n op 't hoofd /Ier koningin. Het bisdom speelde in de m iddeleeu wen een belangrijke rol. De domschool werd tot in verre landen bekend door de be kwaamheid van de rechts geleerden, die er vandaan kwamen. De op de rotsen gelegen burcht heep vele belegeringen doorgemaakt. Het laatst werd de stad in 1704 door Oostenrijksche troepen verwoest, omdat 'de inwoners aanhangers van den vrijheülslteld Bakóczi waren, In den loop van de achttiende eeuw werd de stad geheel in barokstijl herbouwd In het noorden, in het Biikk gebergte, verb eft zich, te midden van dichte bos- schen, watervallen en rui- schende beuken, als een- sprookjeskasteel het staats- hotel van LillafiiredHier kan de gast een maand lang vertoeven zonder dat hij ook maar twee keer hetzelfde menu op tafel krijgt, Op de wandeling ontmoet men in het wild levende reeën en herten, die op vrij kollen afstand den wandelaar argeloos blijven aanstaren. Magyar Film Iroda (7) Vadas iSrnii (1) Langs de kronkelende Wegen drijft de herder zijn vee naar de weidegronden, die dikwijls op tamelijk grooten afstand va/n den stal gelegen zijn. De eindelooze poesta, de Hortobdgy, is de grootste poesta van Hongarije. De hemel lijkt heel hoog, de horizon heel ver weg, de zon brandt fel en de regen komt onverwachts. Duizenden runderen en paarden, eigendom van de stad Debrecen, verblijven van den eersten dag af, waarop de sneeuw gesmolten is en het eerste dunne gras boven de aarde komt, totdat de sneeuw weer begint te vallen, op de poesta. De runderen met hun lange horens zijn nog van hel oeroude, Aziatische ras. De putten, met hun ver tegen den horizon zich hoog afteekenende hefboomen, vertaonen eenige gelijkenis met die in Twente. De poesta Hortobdgy is de plaats waar vele romantische verhalen hun oorsprong vinden, Wie op een snikheeten zomerdag een tocht naar de Ilorto bdgy maakt, kan het overkomen, dat hij plotseling een boseh voor zich ziet, of een dorpje, met een er boven uitstekenden toren en een rijver, maar hoe vlug hij ook nadert, het drogbeeld blijft steeds op denzelfden afstand: hij heeft de Dclibdb, de fata morgana, ontmoet. De bewogen geschiedenis van Hongarije is vol van hardnekkige pogingen om hel land tegen vijandelijke aanvallen te verdedigen. Talrijke burchtruïnes zijn daar getuige van. De wallen van de oude fortificatieSümeg, ten noorden van het Balatonmeer, dateeren nog van vóór de Turksche oorlogen. De kleine huisjes aan den voet van den berg staan op grond, waar sinds mensehen heugenis beschei den huisjes hebben gestaan, waarin ook vroeger nijvere boeren' woonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 23