r ft© ■die heeschheid het spreken belet.helpen Dit ziet men natuurlijk niet! WEEKTIP VOOR DEN GROENTETUIN DE FREULE VAM DEM KRAAYEMBURCHT („.i..hij Apothekers en Drogisten f- 30en-.50 9 Door zulke dingen, peinsde hij, toen hij de schuldigen had heengezonden, wordt een menscli oud. Klachten over 't eten.een kwajongen die zijn heen breekt. en sinaasappels, die 't, heele schip op stelten zotten. Sinaasappels! Hij dineerde alleen dien avond; hij was niet in de stemming, om met passa giers te praten; en toen hij klaar was, verdiepte hij zich weer in zijn zoestroo- mingen en winden. De steward koek vroolijk, toen hij zijn scharen en kammen neerlegde.Behalve hofmeester was hij ook barbier op de Kijkduin, en met dat bijvak verdiende hij een aardig extra-inkomentje. Den volgenden dag zou hot schip in Kaap stad aankomen, en kwamen er een massa groote hoeren aan boord, en dan moest kapitein Arend er op zijn best uitzien. „Dat hebben we weer zoowat achter den rug, meneer," zei de steward, ,,'t. Is een heele trek, zonder tnsschenhaveus." „Ja, dat is't wél," gaf kapitein Arend toe. Tïoe lang was het geleden, dat hij op zijn brug had staan kijken naar den loods, die wegvoer? Een eeuw geleden leek 't hem. Hij had veel doorgemaakt, hij was er aan gewend geraakt, veel te doen. Hij voelde zich onder, kalmer, ontzaglijk veel wijzer. De eerste reis als kapitein was vanzelf een heele inspan ning, dat kon niet anders, maar hij had nu liet gevoel, dat hij één van ziel en zinnen was met al die andere kapiteins, die de zeeën bevoeren. Zij wisten, zij kenden het allemaal. Ja, zij kenden het en hoe! Hij dacht terug aan die eerste dagen, toen hij zoo opzag tegen zijn taak, en zich zoo eenzaam voelde. Hij dacht aan de sloopondo uren in do mistbank, hot randje van den ondergang, waarop <le Kijkduin mét do San Pedro gezweefd had, en aan dat hachelijke werkje met dat gebroken been. De zorg voor de bemanning, de zorglijke vaart, de storm, die twee sloepen van de Kijk duin had weggespoeld en een matroos, helaas. Maar 1111 was hij er doorheen. Morgen lag hij voot anker en. en kwamen er allerlei zakelijke beslomme ringen. Zoo zon de eene reis op de andere vol gen, met de eindelooze. taaie inspanning, waarin een man gestaald word of gebro ken; waar hij mettertijd grimmig ge duld door moest krijgen en kracht. Hij knikte. Op de brug boven hem hoorde hij zijn stuurlui lachen om een grap; zij dachten luchthartig aan passagieren, aan meisjes. En weer stak hem de spijt. Vooruit maar. Die tijd was geweest. „Klaar om te scheren, meneer?" zei de steward, en zachtjes drong hij het hoofd van den kapitein neer. Toen stond hij even stil, en hij lachte, iétwat ge dwongen. „Nou, meneer, da's ook iets! U hebt al heel wat grijze haren. Die had ik nog nooit gezien." Kapitein Arend voelde zich geschokt, toen hij de opmerking van den steward begreep. Grijze haren? Onwillekeurig hief hij zijn hand op en raakte hij zijn slaap aan, en terwijl hij dat deed viel het. licht op zijn mouw. Hij keek naar wat daar glansde, stil even en ernstig, en toen kwam er een lachje 0111 zijn mond. Je kreeg niets voor niets. Vier gouden strepenen grijze haren. „Neen, steward," zei hij eindelijk, met gelatenheid in zijn stem, „dat begrijp ik. Die zult u nog nooit gezien hebben." De tomaten dragen reeds flinke vruchten. Zoo hier en daar hebben ze de grootte van een klein ei bereikt. Nu breekt een ge wichtige periode aan, namelijk de tijd, waar in de vruchten gaan afrijpen. Zon en warmte zijn van invloed, maar toch kan men het proces bekorten, en dit is, gezien het dalen van de naehttemperatuur, geen weelde. De planten zijn alle op één stam gehouden, zonder ook maar Pén zijscheut. liet aantal vrucht-trossen is niet grooter dan drie. Dit alles geschiedde om zeker te zijn, dat de vruchten een behoor lijke grootte zouden krijgen. Om het rijpings proces te bekorten snijdt men de bladeren voor de helft weg. Men snoeit dus de helft van elk blad, dit is dus van het assimileerend weefsel, weg. Do plant neemt nu door haar wortels veel meer voedsel op dan ze door haar restecrend blad uit de lucht kan opnemen. Deze overmaat van bodem voedsel (zouten) bespoedigt liet rijpingsproces. Bovendien krijgt ook de zon '11 grooteren invloed op de ruohten, want deze komen nu geheel te voorschijn, daar de helft van het blad is weggesneden. De komkommer verkeert in dezelfde omstandigheden. Ook hier zijn flinke vruchten tc bewonderen. Als zich aan een stengel een vrucht heeft gevormd, nijpt, men één blad verder de scheut in. Aan één stengel kan zich dus nooit meer dan één kom kommer ontwikkelen. Aan deze planten treft men geel gespikkelde bladeren aan. Deze zijn aangetast door bet spint, een insect, dat al eens eerder beschreven is. De aangetaste bladeren worden zorgvuldig afgesneden en verbrand. Vocht is het goed werkende en uiterst gocd- koope bestrijdingsmiddel. De snoeircgcl, die voor de komkommer geldt, is ook van toepas sing op de eetbare kalebas, zoodat deze twee over één kam worden geschoren. Nu het ge regend heeft, komt het onkruid overal weer tc voorschijn; wieden, schoffelen en hakken zijn nuwecr aiiii de orde van den dag. Hé t uitplanten van winterandiivie en boerenkool gaat op liet vrijkomende land regelmatig verder. Steeds wordt elk hoekje volgeplant, zoodat straks niets anders op het veld staatdan kool, boeren kool en andijvie. Van de zonnige dagen kunnen we profiteeren door sperzieboonen tc laten drogen. Men plukt goed groene en malschc bonnen en rijgt die aan een draad, waarna men ze in zon en wind laat drogen. Zijn de peulen aan de plant reeds geel geworden, dan komen zc niet meer voor droging in zijn geheel in aan merking. Men kan dan onkel de boon door verdere droging geschikt maken voor winter provisie. Do peul van zoo'n aan de plant afgc- rijpte vrucht is veel te taai geworden, zoodat deze van den winter door koken nooit zacht is te maken. M. T. STEG KM AN Flelga van Westen borgh was een schoonheidmaar zij was tevens koppig en opgegroeid in een ouderwetschen geest. Vandaar dat zij zich, evenals haar vaderscherp er tegen verzette, dat over het grondgebied van het kasteel een moderne autoweg werd aait gelegd, die het dorp uit zijn isolement zon ver lossen. Jaap Saaltinkeen ingenieur van Rijkswegenbomvstak zijn meening over de freule niet onder stoelen of banken, maar pas toen de autoweg baron van Westen borgh het leven redde, bekende Helga haar ongelijk. En gelukkig was het toen voor haar nog niet tv laat Dc roman „De freule van den Kraayenburcht" ver schijnt volgende week in do populaire serie „Avonduur- lectuur". Prijs TG et. Verkrijgbaar bij Onze kantoren, bezorgers on agenten. Toezending per post geschiedt alleen na overschrijving van het bedrag, verhoogd met 21/? cent por exemplaar voor portokosten, op postrekening 112700 of na ontvangst van postwissel. ylM per flacon fl L10 in alle apotheken Nedeilandsch Octrooi Nr. 48463. Fieri oude Heer is té verstandig otn zóó met z n schoenen om te springen hij weel hoeveel de schoenen do*tr doi geuoethal te lijden hebben. I hulden de jongeren óók maar zooveel inzicht in de ..schoenen positie Wij - ouders - moeten hen er dus goed op wijzen, hoi schuarsch de schoenen nwftienteel zijn Wij moeten hen op het hurt drukken, véél zuiniger te worden op hun svhoeisij. zelfs wanneer zc Robinsons drogen Yo. 6 run Je Spaar-Uw-schoenen"-scne mn

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9