r Recept voor een Hoestsiroop Een kwart liter komt U slechts op 76 cent. Rheumatiekpijn snel verlicht door deze liniment, die U zelf kunt klaarmaken. dienstmeisje in een pakje 27 voelden slechts, dat het laatste, hoogste nog moest komen. En nu was dat plechtige oogenlilik eindelijk aangebro ken. Zwijgend omarmden ze elkander. VIJFDE HOOFDSTUK In de villa Iïelencnruh stonden de koffers gepakt. Greta Arends wilde den volgenden ochtend vertrekken. Nog één keer wilde zij door het dorp wande len. Om I'eter te ontmoeten? Nee, ze wilde hem niet meer zien Maar het zou anders komen. Er was een drijfjacht gehouden en het heele jachtgezelschap zat in den tuin van den Neuwirt, jagers en drijvers broederlijk bijeen. Tot de drijvers behoorde ook Peter. Greta zag hem onmiddellijk en omdat hij zoo vriende lijk groette, knikte ze ook. Misschien was hij een beetje dronken, want hij riep lachend over straat„Waar gaat dat naar toe?" Zij gaf geen antwoord. Peter wenkte haar. „Kom ook een poosje hier." Hij was bepaald aangeschoten, dacht Greta, anders zou hij niet zoo tegen haar doen waar iedereen bij was. Wonderlijk genoeg was ze er heelemaal niet boos om, voelde zich zelfs gevleid. Maar natuurlijk ging ze er niet heen. Toen kwam hij haar halen. Hij kwam op haar toe, nam haar onder den arm en voerde haar naar het vroolijke gezelschap. Peter werd zeer geprezen om dien inval, want er waren maar twee dames bij het jachtgezelschap en aan stonds zou er gedanst worden. Paul was al naar huis om zijn harmonica te halen. „En nu moet Peter wat. zingen," riep er een. „Hè ja, zing eens wat," smeekten de beide dames. Peter was al opgestaan. Tegen een kastanjeboom geleund, begon hij te zingen. Zijn gezicht was een weinig ver anderd. In 's hemelsnaamdacht Greta, hij heeft veel te hoog ingezet. Die hooge noten kan hij onmogelijk halen. Greta kende het lied en maakte zich ongerust, want ze wilde niet, dat Peter een gek figuur zou slaan. Meteen kwamen de hooge noten. Ze zong heel zacht mee om hem te helpen. Maar plotseling zweeg ze en staarde hem betooverd aan. Zonder eenige moeite zong Peter het hooge gedeelte, zoo smeltend als men het bij ongeschoolde stemmen slechts zelden hoorde. Toen hot lied uit was, werd er luide geklapt. Alleen Greta applaudisseerde niet. Er was haar een gedachte inge vallen, die haar deed duizelen. Het zou een schandaal zijn, om een dergelijke stem niet te ontwikkelen. Zulk een talent mocht niet verloren gaan. Peter kwam weer bij liaar zitten. Greta staarde hem onafgebroken aan. „Wat heb je mooi gezongen!" zei ze heel zacht, zoodat alleen hij het hooren kon. Het werd een vroolijke avond. Peter danste, dikwijls met Greta. Om tien uur zei ze: „Je hebt me hierheen gehaald, nu moet je me ook thuisbrengen." Tegen liaar verwachting in bleek hij terstond hiertoe bereid. Ze stak haar arm door den zijnen en heel langzaam liepen ze langs den weg. Het was volle maan en over alle dingen lag een zilveren waas. Nu en dan sloeg bij een boerderij een hond aan, tot de stappen van hot tweetal waren weg gestorven. Plotseling bleef Greta staan: „Ga met. me mee, Peter." „Ik met jou?" vroeg hij verbaasd. Ze keek hem bevend aan en knikte. „Ga met ine mee naar de stad." Peter begon te lachen. „Wat moet ik in de stad doen?" „Rijk en beroemd kun je worden, Peter. Geloof me toch, ik heb verstand van stemmen, ik heb zelf een paar jaar zangles gehad." Hij gaf geen antwoord. „Heb je dan nooit het verlangen gevoeld om weg te komen uit deze bekrompen omstandigheden, om iets van de wereld te zien en het leven te leeren kennen?" vroeg ze ademloos. „O jawel, daar heb ik vaak genoeg naar verlangd." „Waarom wil je het dan niet probee- ren?" Ze streelde zijn hand. „Laat ik je helpen, Peter. Ik heb connecties en ik durf je gerust, aanbevelen, nadat ik je vandaag heb hooren zingen. Ik ben rotsvast overtuigd, dat je vooruit zult komen. Zeg toch ja. Peter. Met jouw stem móét je slagen." „Denk je?" Hij vroeg het rustig, hoewel haar voorstel hem wel aanlokte. „Ik zeg je toch, dat je ziüt slagen." Wordi vervolgd WEEKTIP VOOR DEN GROENTETUIN De boerenkool en de winteranciijvie hebben zoo zoetjes aan struiken gevormd, die de ruim te, welke men hun heeft toebedeeld, meer dan noodig hebben. Waar deze gewassen geplant staan tussehen de stamboonen, zf»l men deze laatste moeten opruimen. De geel geworden boonen laat men aan de planten zitten. De planten worden van het meeste blad ontdaan, en in bosjes, niet te groot, gebonden. De witte of gele boonen, die men er uit kan doppen of dorschen vormen winterprovisie. De bruine of kievitsboonen vertoonen ook teekenen, dat zij rijp zijn geworden en worden op dezelfde manier behandeld. De Chireesclie kool ver keert. in dezelfde omstandigheden als de an dijvie, zoodat ze om geheel uit te kunnen groeien ruimte noodig heeft. Alhoewel het al vrij laat in het jaar is, kan men, met redelijke kans op succes, nog zaad uitstrooien van snij- biet, spinazie, maar dan van de winterspinazie b.v. „Utrechts winter rond zaad". Onder den naam van „winterspinazie" wordt ook een familielid van de zuring aangeboden, Rumex patientia. Dit gewas heeft dus niets uit te staan met spinazie, doch daar het smaakt en ook bereid wordt als spinazie, dient men het ge makshalve zoo aan. Ook dit zaad word^nu nog op den kouden grond uitgestrooid en levert, als de vorst niet te snel komt, een heel bruik- iwuur gewas. Het zaad wordt op regels uitge strooid, die 20 cm tut elkaar liggen. Op den regel zaait men zeer ruim, daar de planten minstens een handbreedte uit elkaar moeten komen te staan. Men zal, als het dichter staat, moeten uitdunnen. Het zaad van tuinkers, waarvan het gewas als boterhambelegging wordt gebruikt, strooit men nu voor den Iaat - sten keer uit. Behalve zaaien en oogsten vra gen echter minder aangename karweitjes onze krachten. Langs slootcn en tochten wordt ge woonlijk in deze maand de schouw gedreven. Dc overvloedige regens en ook het gebrek aan water hebben ons in den loop van het jaat geleerd, dat oen schoone sloot, waarin be hoorlijk water staat, even noodzakelijk is als goed gespit land. Alleen al uit het oog punt van eigenbelang bekeken, zal men zich de moeite geven de slootkanten goed recht te steken of te snijden, alle vlotgras en water planten rüt te trekken met den sloothaak en de bagger op het land te werpen. Wanneer we deze bagger in oen afgeschoten ruimte l>ergen, levert ze na den winter goed bemestings materiaal, vooral als men er koemest doorwerkt, zoodat men de zoogenaamde toemaak ver krijgt. De bezitters van broeibakjes. die deze in den loop van den zomer hebben opgeruimd, kunnen ze weer opnieuw stellen op vrijgeko men land. De volgende maal zullen we enkele zaden opgeven, die van deze I>c6chuttiiig wen- sclien te profiteeren. M. T. 8TEGEMAN PANORAMA. Geïllustreerd weekblad met de bijbladen „Humorist", „Sjors" en „Haken en breien". Verschijnt Donderdags. Hoofdredacteur J. A. M. Douwes, Heemstede. Plaatsvervanger W. N. Stuifbergen, Haarlem. Abonnementsprijs 13 cent per week per kwartaal 1.69, franco per post 1.80 per kwartaal bij vooruitbetaling losse nummers 16 cent. (Prijsverhooging toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder nr. 17796 N.P. d.d. 23 April 1941.) Voor posUbonne- menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM Nassaulaan 51, Telef. Int. 13866, Giro nr. 142700. AMSTERDAM, Singel 263. Telef. Int. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Provenierssingel 27, Telef. Int. 47133, Giro rir. 101981. 's-GRAVENHAGE. Stationsweg 95. Telef. Int. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraat 142, Telef. Int. 13473, Giro nr. 149597. ENSCHEDE. Oldenzaalschestraat 56, Telef. Int. 2188, Giro nr. 383773 ARNHEM. Nieuwe Plein 42, Telef. Int. 24825. Giro nr. 383772. 's-HERTOGENBOSCH Stationsweg 27, Telef. Int. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT. Stationsstraat 20, Telef. Int. 5851, Giro nr. 124690. VLISSINGEN. Badhuisstraat 5, Telef. 81. K 1311 Hier volgt een receptje, datzijn doel treffendheid bewezen heeft. Kook een kwart li ter water, los er een eetlepel suiker in op en voeg hierbij 3d gram Vervus (dubbel ge concentreerd), die U bij eiken apotheker of drogist kunt ver krijgen (vastgestelde prijs: 7b cent). Alles goed doorroeren en Uw hoestsiroop is gereed. Dosis: volwassenen: een eet lepel; kinderen van 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; 3 tot 8 jaar: een theelepelte. nemen na de maaltijden en vóór het naar bed gaan. Knip dit uitstekende receptje uit en bewaar het. Alles wat U noodig heeft om lit goede middeltje klaar te maken is: 5 gram Rheumagic-olie en 85 gram terpentijn of brandspiritus, die U beide bij Uw apotheker of drogist vindt. Vermeng ze in een scboone fleseh eri Uw liniment is gereed. Het is even goed voor lendenpijn als voor rheumatiek, spierpijn en verrekte spieren. U heeft de pijnlijke plaatsen er slechts mede te betten en de pijn verdwijnt onmiddellijk. Een 15 grams fleschje Bheumagie- olie kost 66 eent; dus met de terpentijn of brandspiritus bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Knip dit recept uit en maak het klaar. voor de wasch, voor de vaat, voor Uw tapijten. Ook. ideaal voor reiuigilig van geverfd houtwerk en geverfde plafonds. Het TURCO-meisje heeft het in de hand om Uw vaat steeds als nieuw te houden. Wat U ook met TURCO behandelt, het heeft niets te lijden. Het emaille wordt niet beschadigd, het glazuur krijgt geen krassen, want TURCO bevat geen schuur middelen. TURCO tast het weefsel van het waschgoed niet aan, want het bevat geen bijtende stof fen. TURCO is het ideale wasch- niiddel en vergeet niet zonder bon TURCO is geen surrogaat maar een vol waardig waschmiddel, dat in Amerika reeds jaren voor den oorlog populair Was. ZONDER BON

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 27