DRACHTEN VAN NOORD-HOLLAND NEDERLANDSCHE VOLKSDRACHTEN Een kostbaar erfgoed van exgen bo dem v 'ry - JJe vloot is binnen, dus is het Zondag, Jonge Volenda meisjes in een kleedjeen met de pittige hul. Het doet ons genoegen onzen lezers een serie rijk geïllustreerde artikelen aan te kunnen bieden over de oude kleederdrachten, die tegenwoordig in ons land nog gedragen worden. Wij hebben den heer Cruys Voorbergh, die in dit opzicht reeds zijn sporen verdiend heelt als schrijver van Erfenis van Eeuwen" en die als tooneelspeler een bijzonder oog heeft voor dit onderwerp, bereid gevonden ons publiek voor te lichten. Door zijn vele reizen is hij in staat geweest de verschillende drachten van nabij te be- studeeren en hij weet verrassende overeenkomst ie ontdekken tusschen schijnbaar geheel verschillende vormen, waardoor het inzicht, ook van den leek, in deze zoo belangwekkende stof in belangrijke mate verhoogd wordt. Eigenlijk weten we daar nog bedroefd wei nig van. Wanneer we denken over volks drachten in Nederland, dan gaat de herinne ring bijna automatisch terug naar de eeuwige Zeeuwsche kap of naar een Volendammer, die beide, dank zij hun bijzondere hoedanig heden, populair geworden zijn, tot we er beu van worden op bal-masqué's en fancy-fairs om van straatmusici nog maar niet te spre ken. Dat er echter schatten van echt Neder- landsche. schoonheid spoorloos verloren zijn gegaan en nog dagelijks vrijwel ongemerkt wegvallen dringt tot al te weinigen door. Maar pleizieriger voor het oogenblik dan al het treuren om verloren schoon is het genieten van veel, dat er gelukkig nog leeft en dat is, als we het bij elkaar brengen, eigenlijk toch nog heel wat. Kleurig en karakteristiek Trekkende van dorp tot dorp valt 't op, hóe bijna ieder van deze kleine gemeenschappen een scherp goteekende karakteristiek vertoont in uiterlijk en gebruiken. Behalve de verschillen tusschen „rouw"- drachten en „uit den rouw" spelen geloofs verschillen een rol. In sommige plaatsen is de bevolking zelfs nog in kleinere groepen ge splitst, die zich door een merkbaar verschil in draeht van elkaar onderscheiden. Herhaal delijk zullen we daar voorbeelden van tegen komen, wanneer we in een reeks prenten, die helaas niet volledig kan zijn, een denk beeld trachten te geven van wat er op draeh- tengebied nog in zwang is bin nen onze landsgrenzen. Boeren en vis- schers, die in één dorp samen leven, kleedden zich van oudsher versclul- lend, al naar zij zich er 't best bij bevon den, met het oog op hun dagelijkseli werk. Ieder, die zich begint te verdiepen in onze drachten, staat tegen over zóó veel verschil lends en eigenaardigs, zooveel kleurigheid en schijnbaar bizarren, op do spits gedreven pronk, dat de leek in deze veel- Laren (N.H.). Vrouw met Je kostbare Noord-Holland, sche leap. Vrouw met hul op, bij het boter bereiden Eemnes (Gooi). Nooit waardeert, de mensch iets meer, dan wanneer hij op het punt staat het te verliezen. Zoo gaat het ook met de zeer vele volksdrachten, die ons land vanouds rijk geweest is. Door onkunde en onnadenkendheid gaat veel te loor van het oude, dat mooi was en de moeite waard. De laatste jaren is er echter een groeiende en spontane belangstelling waar te nemen geweest, die zich, zij het ter elfder ure, rekenschap begon te geveu van veel dat er verloren dreigde te gaan en wat we van harte mogen bewonderen als 'n kostbaar erfgoed van eigen bodem.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2