BRIEVEN VAN DEN DRÉ 10 Ulvenliont, 18 September 1941 Amico, Als ik voorlesten Zondag, om goed elf uren. uit de pastorie vcromkwam, mee „nog 'n vorse.lio sigaar vour onderwegen", lijk ons pas- toorke me die aangebojen had, dan trof ik bij m'n thuiskomst alleen Dré III aan. Den Reker was op den Dré z'n fiets naar „onsthuis", naar den winkel, waar ie, bij z'n moeder, z'n Zondagseli bakske leut gong gebruiken. Ge mot weten, hoe 't manneke, als ie 't nuuwe huishouwen inrichtte daar, het er op had staan om deus uurke bij „onsthuis" te gaan deurbrengen. Ilij had er zijn spaarbank- boekske van jaren arbeidsloon veur leeggemokt, deuzen simpelen opbouwer, die mee z'n liardver- diende penningen 'n heel gezin uit 't woonwagel- kamp in den burgerstand broclit, mee de oprichting van Dré III zijnen eersten groentenwinkel. Den Dré had zijnen wekelijkschen brief naar Amsterdam geschreven, was nog bezig mee z'n boekhouding. Ofbezig. De boeken en pam- pieren lagen over de tafel verspreid, maar 't baaske zat mistroostig, diep in gedachten, mee z'n pen in 't tafelblad te pieken: eenen vuist onder 't. hoofd. Als ik binnenkwam, smeet ie de pen neer en vroeg me: „Was 't zoo?" Ik knikte. ,,<Tja. jonk. Ge. mot er maar rekening mee houwendatteda t ge oewen Eeker.verspuit." Den Dré wierd bleek. Keek me lank aan. Knikte dan lankzaam den kop en zee eindelijk: „Ja. 'k Dee m'n schoenen af, schoof in m'n huisklom pen, knoopte m'n vest los, mokte 't me gemakke lijk. Trui kost ieder oogenblik verom zijn uit de hoogmis en dan nemen we 'r 'n goed unrke van! „Jaa. zee den Dré weer. ,,'k Had meanders meer gedacht, opa." „Neeë, jonk." „Maar 'nen strop is 't veur ine. Afijn....!" zuchttc-n-ie en hij gooide, onplazierig gestemd, de boeken dicht, mikte den pampierboel op éénen hoop, gong dan in 't deurgat staan, turend over den erf. Minuten lank mokkend zwijgen.... „Hall!" bromde-n-ie toen veur z'n eigen, maar zoo, da 'k 't toch verstaan mocht: „liah! 'k Zie dieën Sproetenkoning straks al in 'nen toog. ■M'nen lever krulde, 'k Had daaraan ook al ge docht. Dan kankerde-n-ie wijers: ,,'n Mooi gezicht zal 't wel zijn, zoo'n zwart kalotje op die rosse stekels. Frater Kweetnie! Neeë, nog beter: Frater Sapperdekriek!" (Den Eekor zijnen „vloek".) 'k Liet m'n baaske maar uitwoeien, 't Ié 'm allegaar nog zoo meegeloopen! Enne.... ik wéét veul te goed, hoe ie veur den Eeker gestrejen is. Ineens draaide-n-ie z'n eigen om. Z'nen strakken toet was nou wat ontspannen, al was dan zijnen humor nog aan den bitteren kant. „Zeg, opa, zou ie dat gehouwen hebben uit dieën val van 't péérd af, nou twee jaren gelejen?" „Watte?" „Die. eli. dieën goesting in 't klooster.. Hij is toen ommers zoo lillijk op z'n hoofd gevallen!" „Wie?! Wie is er op z'n hoofd gevallen?!" zoo kwam Trui verschrikt binnen. „Don Eeker!" antwoordde Dré III. „Denden.Waar is ie? Hoe is 't. gebeurd? Waar? Wanneer?! Maar zeg toch 'ns iets!!" „Twee jaren gelejen," pestte Dré III. „Lot 'nen mensch nie zoo schrikken, snotneus!" „Waarom nie? Ik ben 'r nou ook pas van geschrok ken! Witte wel, dat ie broeder wil worden, opoe? Da's vast nog van dieën val! Ik docht, dat ie 't heelegaar te boven was. Frater Sapperdekriek, maar. Be denkelijk schudde den tiep zijnen kop. Maar Trui kost er nie mee lachen! „As ik merk, dat gij 't manneke plaagt of sart. dan. „Dan, opoe?" „Dan krijgde mee mijn te doen, horre! Zijn alle geestelijken op d'r hoofd gevallen soms? Of. geróépen? De rest bespaar 'k oe. Want ge verstaat, daarmee was de „ruzie" nog nie afgeloopen! Trui lot nie los! Nooit! En den Dré....? Allee, zenventien jaren! Maar ik had m'nen slinger. M'n baaske gerokte zoo speulenderwijs, zuurzoet, over zijnen teugen- valler henen en dat, dee me plazier. Afijn, ik bogost m'n voelhorens maar 'us uit te steken. Schreef 'nen uitvoerigeu brief naar den Ouwenbosch. Do mensehen daar kennen me goed ge wit„Dré III heeft op „St. Louis" z'n kostschool- jaren uitgediend, z'n „strafexereities" opgeknapt. En de Eerw. Broeders hebben genogt aan 'm te stellen gehad, da'k er best op vertrouwen mocht, dat ze mij daar nog nie vergeten waren! Dieën gedachtengank klopte als 'n bus, want ik kreeg 't volgende briefke verom INSTITUUT ST. LOUIS Telefoon 6 - Giro 87599 Oudenbosch. OUDENBOSCH, 15 Sept. 1941 Waarde Dré, Ik vind het schoon van 1?, dat Ge den Eeker, dit aardige knechtje van Uwen Ulvenhoutsclien hof, aan Onzenlievenheer wilt afstaan. En op Uw vraag, of ons klooster van St. Louis hem kan gebruiken, antwoord ik subiet„Ja. breng hem maar." Als Gij zooveel goeds van dat manneke weet. te vertellen en als Trui met een traan in d'r oog er nog aan toe voegt: „Den Dré heeft dezen keer niks dan de volle waarheid verteld," dan mógen wij hem niet weigeren. We zullen liier wel 'n toogskon vinden, dat den Eeker past. Laat hem maar komen, om alvast eens een half jaar te probecren, als Broedorke van St. Louis. En dan geloof ik met U, dat Uw trouw baaske ziels gelukkig zal wezen in den dienst van Onzenlieven- heer. Hij zal dus met. open armen ontvangen worden ''oor den Novicen meester. P.S. Wilde aan Trui zeggen, dat ze zes paar kousen voor hem breit? De rest van den uitzet is navenant. Ge vorstaat, amico, mee deuzen brief in handen kost ik m'n stokken wijers gaan uitzetten. Want nog eenshoe nooi ik den Eeker ook zie weggaan, ik mót 't kaereltje helpen daarin, zoo goed als kan. Maar daarover den volgenden brief. Veul groeten van Trui, Dré III, ons Fraterke en als altij gin liorke minder van oewen t.a.v. DRÉ De cadean's stroomen de woning binnen van den vijftigduizendstev ingezetene. 's-Heriogenbosch heefi zijn vijfiigduizendsten inwoner: Frans Johan, zoon van Hendricus Engelberius van den Bersselaar en van Jacoba Francisca Meyer. Mevrouw van Lanschot houdt den kleinen Frans ten doop. genante werden peter en meter. Links de gelukkige vader. Moeder van den Bersse laar- Meyer met haar zoontje, den vijftigdui zendste van Den Bosch De burgemeester en zijn echt- (Foto's Het Zuiden) Burgemeester mr. F. J. van Lanschot hijscht de vlag op het raadhuis ter eere van den kleinen,, naar hein genoemden Frans.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10