proefd, zocht. stroom verschil hebben, der ele Overbelastingsproef van strijkijzers. De electrische strijk ijzers worden hier over-verhit, om te bepalen hoe lang zij achter elkaar ge bruikt kunnen wor den zonder stuk te gaan. in dé K.E.M.A. ondergebracht, om met raad en daad de leden bij te staan. Terwijl in dit voorlichtingsge bouw cursussen ge geven worden, jonge huismoeder» ingelicht worden over de haar te wachten staande electro -huisliou de - lijke problemen, worden elders in de K.E.M.A., met behnlp van inge nieuze apparaten en toestellen, stof zuigers getest, elec- trische kookhaar- den op doelma tigheid van samen stelling gekeurd, strijkijzers op duur en weerstand be- schakelaars op uithoudingsvermogen onder - Opdat alle dingen, die met electrisclien te maken krijgen, na het verlaten der ende fabrieken een duurzaam leven mogen al les ten behoeve van den goeden gang trificatie van ons land. ketMwater op een kookplaat. Het kortsluithuis is het non-plus-ultra 'gaat heetwaterreservoir. Deze van de moderne electrotechniek. Hier een ratiI heetwaterreservoir te be- tunnelgang met een viertal stroomrails ttprMas onderworpen. voor een stroomsterkte van 40.000 amp. yacht was, werd dit terrein gekocht, en op H .Tuni 2 jging de eerste spade in den grond. 11 korten tijd verrezen nu een aantal fraaie luweneen kortsluithuis, met bijbehoorend be- pvingsgebouw en olieliuisje, een magazijn, een «plaats, een algemeen laboratorium, een kantoor- aüw, een voorlichtingsgebouw, een lioogspan- Baboratorium, terwijl bij elk der drie uitgangen het terrein een wachterswoning werd neergezet, verrees dus in korten tijd een ware vesting, burcht van onzen twint.igste-eeuwsehen heer en «ter, de electriciteit. 'at ons leeken van al deze gebouwen en ge- Iwtjes waarschijnlijk het meest interesseert, is het voorlichtingsgebouw. Want de machinerieën, de apparatuur van een kortsluithuis, Qogspanningslaboratorium belmoren meer thuis i vaktijdschrift dan in een geïllustreerd week- Wij zouden slechts verdwalen in technische wij zouden tusschen de volt ages en kilowatts kwijtraken en ons verstrikken in de te ikkelde kronkels van het electrisclie netwerk kabels en stroomleidingen, et voorlichtingsgebouw echter de naam zegt is daar om ons in de eenvoudige dingen het dagelijksclie leven voor te lichten, om ons neer vertrouwd te maken met de problemen, er vastzitten aan do huishoudelijke electrische Hierop is ook do inrichting, de work- van het voorlichtingsgebouw gebaseerd. i! hi verschillende optredende idtwn (wikkelingen, contac- istiM ruiger, worden gemeten Daar is allereerst het onderzoekings werk, waar o.a. de doelmatigheid van huishoudelijke toestellen wordt bepaald, en verder richtlijnen worden gegeven voor een doeltreffend ge bruik van electri sche toestellen on, laten wij het niet vergeten, ook even- tueele nieuwe ap paraten en nieuwe toepassingsmoge lijkheden worden beoordeeld. Dan worden er cursus sen gegeven voor opleiding tot elee- tro-liuishoudkun- dige, men houdt er lezingen en geeft demonstraties over niéuwe vindingen op electro- huishoudelijk gebied. En omdat in onzen modernen tijd ook vrouwen veel mot electriciteit in aan raking konten in keuken en woonkamer, is liet Bureau der Vrouwen Electriciteitsvereeniging ook De draden en schroeven, de z.g. mechanische opbouw van het binnenwerk van eenelee- trisch fornuis, worden gecon troleerd, of ze aan de gestelde eischen voldoen. Onze electrische schakelaars, waarmee wij vele malen per daglicht aam- en uitdraaien, moeten duurzaam- zijn. Hier ziet men een groep schake laars op den schakelmolen, waar hun duur en weerstand wordt beproefd. tier slaat een bepaald aantal keeren met kracht j< stopcontactHoe lang zal zoo'n ding het uithouden t (Foto's Ass. Corr.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15