Een. die lie maat east niet haalt.' Hij houdt het schepnet al gereed. ,,'t Is kras," zegt de leek bewonderend. Dat nu moet men te gen een hengelaar nooit zeggen. Want nu gooit hij er nog een schepje op, hij raakt in vuur en begint over karpers en brasem Zulke knapen! Z'n handen gaan wijd van elkaar, de verhalen worden steeds sterker. Is dat nu 't be faamde visscherslatijn „En ving u wel eens niets?" vraagt de leek in een vage hoop don woor denvloed te stuiten. ,,'n Enkelen keer," zegt do hengelaar bescheiden. „Maar dan zei m'n vrouw altijd: da's niks, je bent ten minste 'n knap poosje van den vloer geweest." toen jullie weg waren, zegt deze autoriteit stralend, ,,'n knaap van achtendertig centimeter! En nog 'n heel net met ander bovenmaatsch goed. Jammer, dat de fotograaf d'r niet meer was. L. Die kan et net mee door: vijftien centimeter. Een hengelaar, die zijn geluk Hen gewichtig moment: de voorzitter geeft het fluitsignaal dat den wedstrijd opent. er zelfs, die min of meer smalend over het bedrijf aan den waterkant spreken. Maar dat zijn leeken! U moot de anderen hooren, we bedoelen de leden van de vele beugelclubs (vischcolleges zeggen ze in Amsterdam), lieusche vereenigingen met voorzitters, vaandels, medaillekasten en wat er nog meer bij hoort. Dan hoort u andere taal! Wat drijft den hengelaar steeds opnieuw naar den waterkant? Zeker, een maaltje viseh wordt in dezen distributietijd in ieder huishouden hoogelijk gewaar deerd, maar dat is niet de hoofdzaak. ,,'t Is de sport," zegt een ervaren hengelaar, dien' we op dit punt ondervragen. „Kijk, je zit te zitten en opeens krijgt je dobber 'n tik. Dan komt 't! Niet meteen ophalen, want dan heb je niks. Je dobber gaat omlaag, nou wordt 't op passen. En dan komt het moment, dat de hengel omhoog gaat. Groot is de spanning, want u kunt 'n baars van in de dertig centimeter vangen, doch ook 'n onnoozel witvischje van nog geen tien. „En soms '11 ouwe schoen!" „Da's leekenpraat," zegt de hengelaar. „Ik viseh nou al om ende bij veertig jaar, maar nog nooit. Doch curieuze vangsten deed hij wel in z'n lange praktijk. Ving hij niet eens een snoek in begin Augustus, let wel: Augustus, als er eenvoudig geen snoek is? En dan de negen baarzen, die hij achter elkaar ophaalde aan een en denzelfden worm. Ergens aan 'n ringvaart zit 'n ernstig gezelschap vissohers keurig op 'n rij tje, daarachter wandelt 'n >t deeg geuit beproeven. peer met een maatlat heen en weer. Er wordt gehengeld om prijzen en dat is een ernstige aan gelegenheid. De voorzitter heeft de reglementen bekend gemaakt en het sein tot inleggen gegeven. Groote lijsten liggen gereed en thans zit de vis- sclier stil en hij wacht, gelijk men zoo te zeggen pleegt, op „iemand, dien hij nog nooit heeft gezien". Dat wachten duurt lang, geen dobber beweegt. En zoo zitten vijfendertig vissohers een uur en dan vangt de secretaris een armzalig witvischje, dat hij meteen weer weggooien moet, want het is onder- maatscli. Dan blijft het weer 'n tijd stil. Wat is de verklaring voor dit gebrek aan succes? De wind zit verkeerd. ,,'t Zit hier anders best," overweegt een der onfortuinlijke hengelaars. En geduld heeft hij ge noeg. Was hij eertijds niet een vermaard duiven- fokker? Nog wordt hij lyrisch als hij over z'11 vogels begint. Duivenkouden en hengelen zijn twee sporten, die elkaar uitstekend verdragen. „Alle vissohers zijn dierenvrienden," wordt u ver zekerd. Maar als 11 dan een hengelaar 'n nieuwen worm aan den haak ziet slaan, denkt u er even anders over. Dan vat de club weer moed: opnieuw zweept een hengel omhoog. De controleur komt, met, z'n maatlat in de weer; als 't, visehje. goed plat, wordt gehouden, is het net, vijftien centimeter, de uiterste minimum- maat voor wit,viseh. En plechtig wordt na anderhalf uur deze eerste vangst in de clubannalen ge boekstaafd. De leek heeft, thans genoeg gezien, maar als hij den volgenden dag den voorzitter weer spreekt, blijkt, lioe wisselvallig de hengelsport wel is. „Nét De bullen zijn in orde, als nu de viseh maar bijten wil.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15