^EXAKTA Als twee niet buigen.... ZOO M PRACHTIGE JITNGHANS KLOK 9 NOG BETER, NOG MOOIER Sedert 80 jaar ig Junghang over de geheele wereld vermaard om zijn weergalooze precigie-werk. Daarom heeft er gteedg een groote vraag naar Junghang klokken en horlogeg bestaan. Het huidige tijdsbestek ig oorzaak, dat Junghang klokken op het moment zeldzaam zijn. Intugsehen wordt echter onafgebroken doorgewerkt om het uurwerk technisch nog volmaakter, den om bouw nog edeler van vorm te maken. Liefhebbers van goede uurwerken wachten daarom gaarne tot Junghang klokken straks weer bij alle goede klokkenwinkels verkrijgbaar zullen zijn: was ontstaan en nog meer tijd, om do beteekcnis van liet liooge bedrag voor voeT te begrijpen. Bollema was intusschen in den uitersten hoek van zijn kantoor terug gedrongen. Do biggen hadden de rest van de kamer in gebruik, terwijl hij twee jongens had aangenomen, om ze te verzorgen. Den dag, nadat Bollema de dieren had geteld, waren er al acht meer en toen eindelijk de afdeeling financiën hem opdracht gaf achthonderd stuks in rekening te brengen, had Bolle ma alle pogingen opgegeven, om nog wat aan zijn gewone weTk te doen. Hij was bezig op de perrons, rondom het kantoorgebouwtje, galerijen te bouwen, rij boven rij. Hij had de zorg voor vier duizend vierenzestig biggen. Dagelijks kwamen er meer bij. Onmiddellijk na de opdracht aan Bollema zond de afdeeling financiën een anderen brief, maar Bollema was te druk, om dien te openen. Zij schreven er nog een en telegrafeerden toen „Abuis in rekening Guineesche biggen. Bereken twee stuks, vijftig cent. Lever alles af." Bollema las het telegram en vroolijkte op. Hij schreef zoo vlug hij kon een nota en liep den heelen weg naar het huis van Dijkstra hard. Bij de tuinpoort stopte hij plotseling. Het huis staarde hem met leege oogen aan. De ramen waren zonder gordijnen en hij kon in de ledige kamers zien. Een bordje aan de deur gaf te kennen: Te huur. De heer Dijkstra was verhuisd! Bollema rende terug naar zijn kan toor. Negenenzestig biggetjes waren gedurende zijn afwezigheid geboren. Hij snelde weer de deur uit en zocht het heele dorp af. De heer Dijkstra bleek niet alleen te zijn verhuisd, doch hij had Tietjeerdummeradeel geheel verlaten. De stationschef keerde naar het bureau terug en bevond, dat tweehon derdzes borelingskes de kraamkamer vulden. Hij schreef een telegram aan de afdeeling financiën: „Kan geen vijftig cent innen voor twee biggen, geadresseerde heeft plaats verlaten, adres onbekend, wat moet ik doen?" Dit telegram werd aan een der be dienden op de betreffende afdeeling ter hand gesteld en toen liij het las, begon hij te lachen. „Bollema is gek. Hij behoort te weten, dat de zending in zoo'n geval moet worden geretourneerd!" Aldus telegra feerde hij terug. Toen Bollema het telegram ontving, zette hij zich aan het werk. De zes jon gens, die hij voor hulp had aangenomen, begonnen ook. Ze werkten met de haast van wanhopige mensehen, maakten kooien van zeepkisten, heschuitkisten en alle andere soorten kisten en zonden die, gevuld met Gnineesche biggen, naar Wormerveen. Den eonen dag na den anderen gingen de gevulde kooien in een gestadigen stroom van Tietjeerdumme radeel naar Wormerveen en nog maar steeds hamerden Bollema en zijn zes trawanten dat het een aard had en pakten door, koortsachtig en zonder op houden. Aan het einde van de week had den zij tweehonderrltachtig kisten met dieren verzonden en er waren op het station toen zevenhonderdvier dieren meer, dan toen ze begonnen. „Stop zending biggen, magazijn vol," kwam een telegram. Bollema stopte juist lang genoeg, om terug te seinen„Kan niet" en ging voort met pakken en zenden. Met den volgenden trein naar Tietjeerdumme radeel kwam een van de inspecteurs van de maatschappij mee. Hij had opdracht den stroom biggen tot eiken prijs te stuiten. Toen de trein aan het station kwam, zag hij oen veewagen juist voor het kantoor staan. Zes jongens droegen manden vol Gnineesche biggen aan en kiepten ze in den wagon. In het kantoor stond Bollema, jas en vest uit, en schepte met een kolenschop de biggetjes in groote manden. Hij keek den inspecteur nijdig aan. „Nog één wagonlading en ik hen ze kwijt en nooit zal ik weer mijn vingers branden aan buitenlandsche varkens. Den volgenden keer weet ik, dat biggen, van welke nationaliteit ook, vervoerd kunnen worden tegen het tarief van huisdieren." Hij begon weer te scheppen en sprak, tusschen twee diepe ademhalingen in: „Voorschrift is voorschrift, maar ze zullen mij niet tweemaal met denzelfden truc te pakken nemen! Zoolang ik het beheer over dit kantoor heb, zijn varkens huisdieren en koeien en paarden en geiten en leeuwen en tijgers ook en ze kunnen voor vijfentwintig cent worden vervoerd." Hij pauseerde juist lang genoeg, om een van de jongens gelegenheid te geven een leege mand in de plaats van de juist gevulde neer te zetten. Er waren nu nog maar een paar biggetjes. Toen hij het verminderd aantal zag, kwam zijn natuurlijke goedgehumeurdheid weer boven. „In ieder geval," zei hij, „ziet het er erger uit dan het is. Wat had ik moeten beginnen, als het eens olifanten waren geweest!" Vrij bewerkt door C. W. NOG LICHTSTERKER! Verzuimt niet den nieuwsten roman van de serie Avonduur-lectuur te lezen Do roman „Als twee niet buigendoor H. Hyan verschijnt volgende week. Prijs 16 cent pér exemplaar. Verkrijgbaar bij onze kantoren, bezorgers en agenten. Toezending per- post geschiedt alleen na overschrijving van het bedrag, verhoogd met 2cent per exem plaar voor portokosten, op postrekening 142700 ot na ontvangst van postwissel. De geheele bekoring van nachtelijke motieven wordt U, door het nieuwe ultra-licht-sterke objec tief voor de Kine-Exaktc, de Biotar f 1.5-7,5 cm ontsloten. U behoeft slechts half zoo kort te belichten als met dia fragma 1:2 en vijfmaal korter dan met 1 3,5. Uitvoerige drukwerkjes v/orden U op aanvraag kosteloos toegezonden. dan breekt het, dan komen er hotsingen! De naaste vrienden van Frits Wilbers, een nuchteren zakenman in merg en been, voorzagen ernstige moei lijkheden, toen Frits lials-over-kop verliefd jJB werd op de tooneelspeelster Dorine Delmonte. Hy-k it Frits had net zoo veel gevoel voor kunst als een klomp en hij dacht vast en -zeker Dorine van het tooneel te kunnen losmaken. Maar Dorine boog niet en Frits boog niet! DRESDEN-STRIESEN 48 Neceri.cnd Fa DR K HEYNDER1CKX, HUGO DE GROOTSTRAAT !7a, DEN HAAG

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9