Een naam voor vele steenen Granaten uit Bohemen De oogst van een dag is niet heel groot en de arbeider staat de helft van zijn vondst aan den eigenaar van het veld af, een oud gebruik, waarbij de halve opbrengst als pacht wordt beschouwd. Granaten worden bij het „lood" in dit geval 17 gram) verkocht. Handelaars hebben steeds een weegschaal bij zich, die zeer nauwkeurig moet zijn. Granaten worden veel in broches, ringen verwerkt. Men vindt granaten slechts op enkele plekken. Hén <ler belangrijkste vindplaatsen is in de omgeving van Trebnitz, bij Lobositz, in Bohemen. zon gedroogd. Iedereen bijna kent den granaat, den steen van onze groot moeders, die in den laatsten tijd weer in de mode komt, warm bruinrood van kleur, dikwijls in aardige rozetten gevat, meestal niet groot, maar mooi, vooral tegen een blanke huid. Dat is, om zoo te zeggen, „onze" granaat, de granaat, dien de leek onmiddellijk herkent, maar de des kundige kent er veel meer. Want de term „granaat" is in zekeren zin even vaag als het woord „huis" en zooveel verschillende huizen als er zijn, zooveel verschillende gra naten vind je ook. De bouw- steenen van granaten, de algemeene structuur, is min of meer het zelfde, doch de kleur wisselt naar mate er een ander metaal in voor komt. Zoo heb je grossulaar met calcium, en al mad ij n met ijzer, en spessartijn met mangaan, en pyroop met magnesium, en met het metaal en den naam wisselt de kleur: rood, groen, leverkleurig, ja er bestaan zelfs zwarte granaten. De „gewone" granaten, die, welke wij gemakkelijk herkennen, komen veel uit Bohemen en wor den daar op tamelijk primitieve wijze gewonnen. De oogst van een dag gaat in het holletje van je hand. Geen wonder, dat de granaat Het zet en van de aarde, waarin zich granaten bevinden. (Foto's Orbis-Holland) dan ook nog tamelijk prijzig is, vooral indien men bedenkt, dat ze niet, zooals zoovele halfedelsteenen, synthetisch te verkrijgen is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10