BRIEVEN VAN DEN DRÉ 12 ULYENHOUT, 24 September 1941. Amioo, Nuchter, wintersch al valt 't licht in de dreven, deur de gedunde boomkruinen, gerinneweerd deur 't vroege najaar. Op den erf loopt 't zacht, zoo dik liggen er de struisehe blaren van den notenleer. Maar ook den wil den wingerd valt leeg. De rijpe, rooie blaren laten geruchtloos los van den muur, vurmen kussels onderlanks den achtergevel. Tot weer 'nen noord wester uit de velden giert en 't gehlaart verstuift naar hoeken en kanten, 't Hangt, in de mazen van 't kiepengaas, 't. sliert in de blompotten veur 't raam, 't glipt achter de blinden; werendig, 't waait soms onder de deurspleet den huis in. En gaandeweg valt wintersch licht op eerde; klèèr en nuchter dringt 't in den huis, kil valt 't op den mensch, die er nog aan wennen mot. Ook in d'akkers speurt ge de kanteling van 't tij. Leeg liggen daar, in den wind, die vrij baan heeft, de stoppelakkers. Waar pas nog den geelen oogst te ruischen stond, daar strekken nou de zwarte, ge ploegde akkers in de trieste verlatenheid van deus jaartij. 'n Zilveren wolkenjacht spoeit laag over d'eerde. Soms breken de wolkenstapels vaneen en 'nen dikken zonnebussel blinkt op den geploegden grond. Maar rap loopen de lochten weer dicht, 't Is of den open, zwarten èèrde 't zonlicht opzoog. En kil valt 't nuuwe tij weer op oewen nek; ge mot. daaraan nog wennen. 't Is stil op den buiten. Den lesten vrimdeling is al lank vertrokken. Ook de veugels zijn weg; hoogstens zit liier en daar 'n musch, dik te peizen, mee waterige ooggit.jes, over de leege akkers. Z'nen overdaad is weg. Maar den open grond is nog 'n vette tafel. Den wind woelt in z'n verfomfaaide veerkes, treitert z'n oogskes. Dan snukt ie mee 't astrante kopke de zaak verveelt 'm. Hij gaat 'ns wijerop zien! Ja -ook hij mot aan 't. nuuwe tij nog wennen. 't. Nuuwe tij! 't Jaagt lanks den hemel, 't Stuift over de velden in dwarse motregens, die soms, lijk natte lakens om oewen kop flicren. 't Kleddert in de Mark, als 'nen inktzwarten wolk leegvalt, die van gunderwijd, van den schemerenden kim kwam aangedreven lijk 'nen machtigen schaduw, die 't land verdonkerde. 't Nuuwe tij! 't Brandt in de loofboomen, waar over 'nen geelen gloei te barnen staat, telkens als 'n koperen najaarszon 't natte loof overglanst. 't Spookt deur de donkere bossclien, waar 't herfstgerucht suist in oewen kop. Waar de blinkend groene eikels uit. de boomen smakken; 't dooie hout te kraken hangt in de zingende dennen. Waar de zware beuken de boschgreppels volstrooien mee 't bruine blad, dat lijk 'nen gouwen regen tusschen de boomen wemelt. 't Nuuwe tij't Loeit in onze schouw, 't grist, over 't dak, 't rukt aan de blinden en de bouwsels op den erf. 't. Giert om den huis somwijlen, dat ge'r van verschiet. Ja we motten er nog aan wennen! Van den grooten mensch tot. 't kleine veugeltje is gehecht aan 't ouwe. In 't nuuwe, wintersclie licht staan we te knippen mee natgewaaide oogen, die vrimd 't nuuwe tij inkijken, den herfst, die deur de waereld jaagt. Die 't dooie hout van de boomen brikt. Die lanks den hemel sturmt bij dag en bij nacht, lanks zon en lanks sterren. Die woeit. over de uit gebloeide èèrde mee de leeggeoogste velden over de schuimende wateren, waarin de striemen staan van 't sturmgeweld. Die loeiend, blaffend deur de bosschen tiert, waar 't. vooral de liooge boomen zijn, die den sturm verduren. Ik veur mij, ik zie er gin kwaad in, als hier en daar 'n plek wordt opengesturmd, waar de zon al veul te lank ontbrak, 't Is in den buiten van God nou eenmaal zoo! Daar wordt deur onweer en ontij dikkels bar huisgeliouwen. En niomand, die me waarmaken kan, dat buiten, in den ongerepten natuurstaat, in de maagdelijke schepping, nie alles gedijt en tiert in den volmokston pracht, in schoonste kracht, in overdaad en weeldeOndanks, neeë, dank zij 'nen pootigen sturm, die deur den goddelijken wildernis zoo nou en dan 'ns steuvig. tuiniert 'k Zie 't zoo als boer, die gewoon is te arbeiën in de eenzaamheid van den akker, onder den stillen wolken- of zonnehemel, naar gelang van 't tij. Wijd van de menschen, die 't altij „zoo razend druk" hebben onder malkaar en ginnen tijd overhouwen om te zien naar dieën hemel van wolken en zon, in gedurige wisseling tot nut van 't land, waarop de oogst mot rijpen. Den óógst! Waar 't op aankomt. Die zoo veul belangrijker is dan alle drukte van die mensehen, die op malkaars teenen trappen, alsof de waereld te klein is en gin eksteroog meer bergen kan. 't Is goed als 't 'ns sturmt en tiert, dat alle dooie hout van de boomen brikt! 't Water, tot scliuimens toe, in den opongeploegden akker staat. Den bojem bemest wordt mee 't rot van den blarenval. Sturmdagen van herfstgetij zonder die kun nen we ons eigen den jaarkring nie denken! Ze lióóren er bij, lijk op de st.ee de schoonmaakdagen van Trui, Ge wit genogt: ik ben op die slameurige schoon maakdagen van Trui nie bar gesteld! Inteugendeel! Maar 'k heb altijd geren toegegeven: daarna blonk ons huizeke als nuuw! En was 't weer dubbel goed om daar te zijn. 'k Zou er nog zooveul van kunnen zeggen van 't nuuwe tij, van de herfstmaand. Maar. eh. genogt. 'Nen goeien verstaander hee-d-aan 'nen halven liter z'n bekomst. Veul groeten van Trui, Dré III en den Eeker (volgende week vertrekt ie van den hof) en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÉ JJe eerste Tilburgsche Has- en Nutkonijnen- fokvereeniging herdacht haar 25-jarig bestaam De voorzitter van de Tilburgsche Vogelclub, de heer Dróge, biedt het jubüeerende bestuur zijn gélukwenschen aan. Te Maastricht had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van ir. P. IIG. Klijnen, directeur van het gem. electriciteitsbedrijf en commandant der brandweer. De stoet op weg naar de kerk. De korfbalvereeniging Swift 1 uit Middel burg behaalde het kampioenschap van de zomercompetitie van den Zeeuwschen Korf- balbond. Het kranige twaalftal. In het gebouw can het Provinciaal Museum te Den Boscli wordt een koloniale tentoonstelling gehouden. Een aanlig hoekje van de expositie, waarop de scheep- en luchtvaartlijnen in Indië overzichtelijk zijn aangegeven. HechtsHier zijn de vier ge slachten in vrouwelijke lijn der familie N. Laheij te Kerk- Driel. (Foto's: Hot Zuidon-Spierings (2), liet Zulden-Farla (1), Het Zui- den-Fonteijn (1), N. Lahoij (1), Panoramo-DUlaert (3). Het personeel van Philips exposeert. In het ontspan ningsgebouw van Philips te Eindhoven werd door de volks tuinders een tentoonstelling ge houden van zelf-gekweekte groente. Een overzicht van enkele fraaie inzendingen. De voetbcd rolt weer. In Zeeland werd het voetbal seizoen geopend met den wedstrijd Vlissingen-R. B.C. uit Roosendaal. Deze eerste competitiewedstrijd werd door Vlissingen met 3-1 gewonnen. Een spannend moment voor het doel van H.H.O. Op fraaie wijze weet de R.B.G.-doelman een aanval, van Vlissingen af te slaan. voutwcf NZiNDWl

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12