EEN MERKWAARDIGE WAFENVERZAMELING In de siad Graz in de Oosimark Sinds jaar en dag staat te Graz 'n merkwaardig gebouw, dat de be stemming kreeg van wapenkamer en tuighuis. Een fraai beslagen poort verleent toegang tot 'nvoor- bof in Duitschen Renaissancestijl van een bijzondere bekoring. Hier was eeuwen geleden de regeerende overheid Tornooi-helm uit (le 1 Ge eeuw, afkom stig van een wapensmid uit Neurenberg Tornooi-uitrusting, die eens toebehoorde aan Graf Schenk non Schenkenberg. van Stiermarken gevestigd: thans zetelt er de gouwleiding van het gebied. Reeds vanaf de middeleeuwen bezat het vanuit het zuidwesten steeds zoo bedreigde Graz, behalve enkele kanonnen-gieterijen van beteekenis, ook kleinere wapenkamers of tuighuizen, welke de landsheer als wapendepot gebruikte. In opdracht van de landsstanden werd het huidige tuig huis gebouwd. Men deed er over van het jaar 1642 tot 1646. Op heden nog treft men er niet minder dan 30.000 wapenen aan, opgeborgen, zooals ze ook vroeger waren. Slechts enkele ervan werden bij de vensters opgesteld om gemakkelijker bezichtigd te kuimen worden. De verdiepingen zijn niet in kamers met gangen onder verdeeld, doch vormen een groote ruimte, drieënvijftig meter lang en elf meter breed. Een doorkijkje door zulk een zaal biedt wel een fantastisch schouwspel. Aan de wanden hangen in forsche rekken de zware, glimmende wapenen van oude makelij met allerlei dreigende en ongewone vormen, en schij nen bij honderden de gepantserde ridders te zijn aangetreden voor een of andere wapenschouw. Bidders uit vroeger eeuwen traden in deze wapen uitrustingen bij tornooien op. Een imposante rij. Een oud geschutstuk van massief brons.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 18