T0S1VP01MK EEN ROMAN UIT DE BERGWERELD DOOR HANS ERNST 25 NICA KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: -Eeter Marcu», oen eenvoudige jongeman, die zijn dagen slijt als herder op de Zwitsersche Alpenweiden, en Veronica I melder, de eenige dochter van den rijken Bergboor, zijn zich bewust geworden van hun innige liefde voor elkaar. Veronica's vader keurt dezen omgang sterk af, omdat Peter zeer arm is. Girgl Würmseer vertelt Veronica, dat hij Deter met Greta Arends, 'n opdringerig meisje, gezien heeft. Greta heeft Peter, die prachtig kan zingen, er toe- overgehaald met haar mee naar de stad te gaan en zangles te nomen De kosten van zangles en kamers worden door haar betaald. Na verloop van tijd brengt Peter een bezoek aan Veronica, om zich daarna opnieuw met groeten ijver m Bazel aan de zangstudie te wijden. Z'n eerste optreden in het publiek, eenigen tijd nadien, wordt een groot succes. Hoewel Greta Arends erg verliefd op hem is, en ook hij wel van haar houdt, kan hij Veronica toch niet vergeten. Al z n brieven aan haai blijven evenwel onbeantwoord. over haar lokken en haalde toen een pakje uit zijn zak. „Ik heb wat voor je meegebracht, Veronica. Dat zul je wel lekker vinden Het waren een paar gebakjes en het was ontroerend hoe de groote, sterke kerel smeekte, dat ze die zou opeten. Het bezoekuur vloog om en hij het weggaan vroeg Wastl Reitenberger of hij nog eens mocht terugkomen. Doch hij kwam nog maar één keer, want, de week daarop kwam de zaak voor. Op de publieke tribune zaten ook Peter en Greta. Toen Veronica de rechtszaal binnen trad, keek ze rechts noch links. Met ge bogen hoofd nam ze plaats op de be klaagdenbank. De formaliteiten werden vervuld; de officier las de aanklacht voor. „Je bent betrapt op stroopen," hoorde zij den rechter zeggen. „Wil je nu niet bekennen, wie je daarbij heeft gehol pen?" Veronica stond op en daarbij viel haar blik onvermijdelijk op de zaal. Die blik was voldoende om haar van haar stuk te brengen. Ze had Peter gezien en naast hem de mooie vrouw. Haar knieén werden slap en ze moest een oogenblik de oogen sluiten. „Vergeet, niet, dat je door je zwijgen de clementie van de rechtbank ver beurt," hoorde zij den rechter zeggen. Toen richtte zij zich op en zei heel kalm: „Niemand heeft me geholpen. Ik alleen ben verantwoordelijk voor het gebeurde." „En heeft niemand ervan geweten?" „Dat wel. Eén persoon heeft er van geweten en die persoon had mij er van kunnen terughouden." „Kun je ons zijn naam niet noe men?" „Neen, dat heeft geen doel, 'want, die persoon is dood." Toen Peter dat hoorde, wilde hij luid protesteeren. Maar Greta vatte zijn hand en hield hem vast. Na het getuigenverhoor werd Vero nica opnieuw ondervraagd, maar ze bleef bij haar verklaring, dat ze geen medeplichtige had. Juist wilde de officier het woord nemen, toen zich een nieuwe getuige aanmeldde. Het was Huifen-Lenz, die in zijn versleten plunje voor de groene tafel trad en verklaarde, dat hij dë aangeklaagde tot stroopen had verleid, ja, haar er toe had aangespoord. Er ging een gemompel door de zaal en de rechter inoest tot orde manen. „Aangeklaagde, wat heb je hierop te zeggen?" „Dat ik alleen schuld heb. Niemand heeft me er toe gedwongen." „Getuige, vertel eens precies hoe de zaak zich heeft toegedragen," klonk de stem van den rechter. Huifen-Lenz begon te vertellen en trachtte de geheele schuld op zich te nemen. Twee uur later zoo lang had het verhoor van Huifen-Lenz geduurd hield de officier zijn requisitoir en vor derde een strenge straf. Daarop kreeg Veronica's verdediger het woord. Hij sprak met ijver en over tuiging en niet tevergeefs. De straf werd tot op de helft verminderd en luidde acht maanden onder aftrek van preventief. Zonder een spier te vertrekken hoorde Veronica het vonnis aan. Langzaam en fier verliet zij de rechtszaal zonder één blik te werpen op de publieke tribune, waar Peter doodsbleek naast Greta zat. Twee dagen later zocht Peter Vero nica in de gevangenis op. Toen ze in de gevangeniskleedij voor hem stond, dreigde zijn hart stil te staan. „Veronica," zei hij zacht, „moest dit nu gebeuren?" Zij keek langs hem heen. „Ja," zei ze, „er was niemand die mij tegenhield." „Spreek zoo niet, Veronica. Je breekt mijn hart." „Och nee, dat denk je maar. Dat breekt zoo gauw niet." Hierop zwegen ze. „Waarom heb je dat gezegd in de rechtszaal, dat ik dood was? Heb je dan alle vertrouwen in mij verloren, Veronica?" „Kon ik anders?" „Nee, nee, dat was toch niet noodig. Voor wie denk je dan dat ik zing? Ik doe töch alles alleen voor jou. Veronica, wees toch verstandig. Alles zal weer goed worden. Als je hier weggaat, kom je bij mij. Naar Bürglen zjiI je dan toch niet terug willen." Ze zag hem met groote oogen aan. „Waarom niet? Ik schaam me voor niemand." „Dat zeg je nu, Veronica! Denk er nog maar eens over na. Wat zou mijn leven zijn zonder jou?" „Je hebt toch al dien tijd zonder me gekund. Ja, het is heter om er nu meteen over te praten. Wat zou je dan met mij moeten beginnen? Die andere past veel beter hij je. Tot dat besluit ben ik reeds lang gekomen. Toen je met Paschen thuis was, heb ik alles nog één keer willen beleven, wilde ik nog één keer gelukkig zijn als in den tijd, toen je geheel van mij was. Toen je wegging, wist ik wel, dat ik je zou verliezen. En toen je me schreef, dat die andere met je mee op reis ging, heb ik een streep gezet onder het verleden. Ik heb mezelf voorgehouden dat je dood was, dat je nooit voor mij had bestaan. Dat heeft me geholpen om er overheen te komen." „In dat geval, Veronica, ben ik ver geefs gekomen. Maar ik geloof het niet je probeert jezelf wijs te maken, dat je me vergeten bent. Er is zooveel tus- schen ons, wat we nooit kunnen ver geten." „Als ik het zeg, kun je me gerust gelooven." "4711" Tosca poeder! Bevat een rijk gehalte aan ingrediënten, die de huid goed doen en haar tegen schadelijke invloeden beschermen. Schoonheidsmiddel en huidverzorgingsmiddel gecombineerd! Twaalf bekoorlijke tinten voor iedere teint de juiste, natuurlijke nuance. Hoogste graad van fijnheid toch goed „hechtend" en prachtig „dekkend". Met den edelen, zachten geur van het wereldberoemde „Tosca"-parfum. Voor ieder type de juiste nuance

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 25