qgf§M:! m*. ËM >7 De z.g. koninginnenteelt-stand van het Bijenpark aan den Sloterweg bij Amster dam. Moderne, gemakkelijke bijenkasten. Een miniatuur-bijenstand, grootte 1 op 10, door den heer Teune en zijn helpsters zelf vervaardigd. ziin in Staphorst en den Gelderse!,en Achterhoek, verder de normale strookorven, die echter aan het „uitsterven" zijn, want het aantal hijenkorvenvlechters is nog maar gering in ons land. Er is er nog een in Drente, een in Overijsel en in Noord- Brabant, vlechters die er hun vak van maken, en dan doet de heer Teune het ooi, zelf, maar meer uit liefhebberij, omdat het bij zijn vak hoort. Er zijn een vijftal groote imkerijen in Nederland, die alle aangesloten zijn bij de Nederlandsche Yereeniging ter Bevordering van de Bijenteelt in Nederland, waarvan het hoofdkantoor, de Centrale, te Wageningen gevestigd is en waarvan alle provinciale en stedelijke vereenigingen lid zijn. Bij die imkerijen is het hoofdzakelijk te doen om de was en den honing van de bijen, terwijl in het Bijenpark boven dien nog het bijengif verzameld wordt. Zooals men wel weet is 't gif van bijen, dat in het lijfje van deze diertjes in zeer kleine hoeveelheid aanwezig is (één bij geeft 0.0ló mgr gif), een uitstekend middel tegen de rheumatiek. In samenwerking met de kininefabriek in Amsterdam werkt men nu in het Bijeupark met een fabrieksstaf van helpers om dit gif aan de bijen te onttrekken. Maar laten we van het bijengif liever overgaan tot den Een antiek model van een bijenkast, die in 1730 in dén Hortus Botanicus te Am sterdam stond De kroon er boven is een miniatuur van de keizerskroon op den Westertoren. zoetvloeienden, smakelij- ken honing. Daarvan zijn grootere hoeveelheden te verkrijgen, alhoewel we ver baasd staan als we hooren wat eep kolossaal werk die nijvere beestjes moeten verrichten voordat zoo'n korf of kast vol van den goudgelen nectar is. Om 1 kilo honing te vergaren, moeten de bijtjes van vijf tien tot veertig millioen De bijenhouder houdt con trole over den ratenbouw in de korven en den voedsel voorraad voor de bijen. 'Foto's Associated Correspondents Hel is er een druk gedoe! Gedrang van komende en gaande iverktngen voor het vlieggat van 'n bijenkast. En al deze bedrij vigheid speelt zich af onder den rook van Amsterdam. bloemen bezocht hebben. Eén bijenvolk, d.i. een korf of kast met zijn in getal zeer varieerend aantal inwoners (soms zijn er slechts dertig, soms honderd duizend bijen in een volk hijeen), brengt per jaar in bet Amsterdamsche Bijenpark ongeveer tien pond honing op. Dit jaar, een slecht bijenjaar, was de oogst bedroevend gering! De bijen in het Bijenpark hebben het, goed. zij hebben een prachtige „weide", want behalve bun eigen park kunnen zij ook nog te gast gaan in den schitterenden tuin van den directeur van de kininefabriek, dr. W. Sieger. Zijn rots- tuin, die aan het Park grenst, is een lust voor liet. oog. Dr. Sieger, een enthousiast en kundig tuinier, was er zelf aan het werk. Dan ligt weer daarnaast het schoone natuurmonu ment het „Reigerboschje"dus de bijen 1 hebben een heerlijk bestaan, ze behoeven hun vleugels niet al te zeer in te spannen, maar vinden vlak hij huis hun Mekka! En zoo ziet u dat er vlak bij Amsterdam een compleet bijenpark te vinden is, waar de bijen de heidevelden niet eens al te zeer ontberen. De bijenteelt is al zeer, zeer oud, zelfs de Egypte- naren bleken bijenhouders te zijn. want bij gelegen heid van de ontdekking van 't graf van Ramses XIV ontdekte men een steenen kruik, die zoo op het eerste gezicht een waterkruik leek, echter bij nadere beschouwing een vooronder van onze huidige „bis schopsmutsen" bleek te zijn. Ook het woord imker duidt op een lang hijenteeltleven in ons eigen land, want een oud-Nederlandsch woord voor „volk" is „im". Vooral in de laatste jaren is men hier in ons land meer en meer aandacht aan de bijen teelt gaan besteden. Voor liefhebbers is 's winters i'elegenheid tot liet. bijwonen van cursussen, welke uitgaan van de Volks-TTniversiteit, en ook is er een grootere vraag naar getrainde imkers, waarv an er, jammer genoeg, nog steeds veel te weinig in ons land zijn. De af deeling Amsterdam van de Nederlandsche Vereeniging ter Bevordering van de Bijenteelt ver richt dus een uitstekend werk en heeft in het Bijen- park aan den Sloterweg een waar hijenparadijs ge sticht, waarvan we onzen lezers in de fotoserie op deze bladzijden oen aantal interessante momenten laten zien.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3