mm EEN PRIJS OP RIN HOOFDEN door Albert Ruigeveen Laat I urco het voor U doen! Het dienstmeisje in een pukje! 24 LYRA-ORLOW - POTLOODENFAt»»' Ideaal ook voor reiniging can geverfd hout en geverfde plafonds. TURCO is geen surrogaat. Hel is een volwaardig waschmiddel dat in Amerika reeds jaren voor den oorlog populair was. „Ja, het hoeft geen zin om daarop terug te komen." Maar toch kwamen ze in den loop van den avond vaak genoeg op het verleden terug. Eerst zaten ze op de Zangier- platte in den gloed van de ondergaande zon. Peter vertelde van zijn reizen, zijn concerten, van zijn huwelijk met Greta. En eigenaardig, toen hij van Greta vertelde, smolt alle haat, dien Veronica nog steeds tegen die vrouw had ge koesterd. „Zoo had ik me haar niet. voor gesteld," zei ze getroffen. „Ze moet een engel zijn geweest, veel liever dan ik." Toen ze ten slotte terugkeerden, werd het roeds donker en nog steeds ver telde hij van Greta. Veronica vroeg er zelfs om. Maar toen hij vroeg: „Vertel me nu ook van jouw leven," zei ze: „Spaar me dat. Mijn man was heel goed voor me. Wil je meer weten!" Nee, meer wilde hij niet weten. Hij had dien dag";il zooveel beleefd. Hij kon het nauwelijks begrijpen, dat hij naast, haar liep, zijn huis voorbij, den weg naar de Eeitenbergerhoeve op. Peter wilde afscheid nemen, maar zij vroeg: „Laten we nog wat op de bank gaan zitten. Het. is zoo'n mooie avond." De hemel was bezaaid met sterren. De twee mensehen zaten heel stil, hiel den elkaar bij de hand en verbaasden zich er over, dat het leven hun nog zulk een uur schonk. En op dit eene uur volgden vele uren, waarin een nieuw, groot geluk opbloeide. Heel langzaam, maar steeds inniger, hechtten zij zich aan elkander en in den herfst wisten zij, dat nu niets hen meer kon scheiden. Peter had nog een contract te ver vullen, dat hem dwong 'n jaar op reis te gaan. Hij troostte Veronica, dat, een jaar gauw om was en dan zou hij nooit meer weggaan. Ze keek hem met be traande oogen aan. „Dacht je hensch, Peter, dat ik je alleen zou laten gaan!" Ze schudde beslist het hoofd. „Nee, ik wil met je meegaan en probeeren voor je te zijn wat Greta geweest is." Nu was er niets meer wat hun belette om zoo spoedig mogelijk te trouwen. De hoeve besloten ze te verpachten aan een neef van den overleden Reitenberger. Het huwelijk had in alle stilte plaats, zeer tot ergernis van den ouden Berg- boer, die desondanks verbazend trotsch was op zijn schoonzoon. Den volgenden avond verlieten ze Bürglen. De bergen gloeiden in het licht der ondergaande zon toen de trein hen uit Altdorf wegvoerde. Peter en Veronica langen uit het portier, dc hoofden tegen elkaar geleund, den blik opgeheven naar de bergen. Toen de duisternis alles verzwolg en de wind steeds koeler langs hun wangen streek, trok Peter Veronica van liet. venster weg en sloot haar iri zijn armen. „Eens heeft het lot ons gescheiden," zei hij zacht. „Maar nu hebben wij het over wonnen en kan het ons niets meer aan doen. Kun je dat begrijpen, Veronica! Kun je dat gelooven?" „Ja, Peter, ik geloof het. En gelooven kunnen is een zogen." EINDE met illustraties van B. ten Hove Het TURCO-meisje staat voor U klaar. Het probleem van zeep-schaarschte is hiermede opgelost, want Turco is zonder bon. Turco bevat geen bijtende stoffen; U hoeft dus niet bang te zijn voor vroegtijdige slijtage van de wasch. Het bevat geen schuur middelen, dus geen gevaar voor beschadiging van keukengerei en vaatwerk. En U moet eens zien hoe frisch de kleuren van Uw. tapijten worden na behandeling met Turco. TURCO houdt Uw handen BLANK. PER GROOT PAK VOOR DE WASCH CENT ZONDER BON VAATW ERk TAPIJTEN De oude strooper, Bertus van Ha- verheke, legde voorzichtig zijn geweer op het gras. Hij wachtte al lang op de nadering van een zwer vend konijn, dat hoogdag had gehou den in het veldje Bmsselschet spruitjes van de weduwe Caroen, maar scheen nu het konijn te vergeten. Nadat hij een ouden ijzeren bril op zijn langen dunnen neus had gezet, hurkte hij neer, naast de gebroeders Caroen, die op den grond lagen, met een verkreukelde krant van „baoliten de Kuppe" voor zich. Bertus van Ilaverbeke was een klein ruig kereltje met. grijs haar, een geiten sik en een moustachke. Hij deed denken aan een bejaard en schuw stekelvar ken. De zon rees traag uit haar bed achter 't dennenbosch, 'n dunnen gouden sluier spreidend over het. groen-met-bruine lage land. Een jong briesje bewoog de kruiden en de ilennetoppen en speelde met een punt van den zwarten omslag doek der weduwe Caroen, die op den dorpel van haar huisje stond en zich afvroeg, wat haar teugelloos nakroost uitvoerde met den ouden buurman. Een oud Fordje stond tusschen het huisje en de schuur, in de koelte, Het zat vol modder en stof. Hét zwervende konijn sprong onopgemerkt het kool- veldje in, vatte post achtor een flink uit de kluiten gewassen kool, knab belde aan de bladen en hield de mannen strak in 't oog. „.Ta hoor, hier staat 't," zei. Polle Caroen, met zijn wijsvinger naast een kolom drukletters. Hij las, niet zonder moeite, den tekst voor: „Dc Crediet-Bank van Bavichove heeft nu een prijs van vijftigduizend franks gesteld op de hoofden der gebroeders Caroen, die den_kassier neersloegen en zich met een groot bedrag aan bank papier uit de voeten maakten. De hoofddirectie heeft, de politie gemach tigd, dezen prijs uit te loven, en de medewerking van alle goedwilligen wordt ingeroepen, om deze ongure gasten onschadelijk te makon." Karei Caroen, een lange magere knaap van vijfentwintig, maakte een onrustige beweging en keek de twee anderen beurtelings aan. Er kwam even een trek van angst over zijn kantig, donker gezicht, maar Polle lachte onbevreesd, zoodat de witte streep van zijn tanden zichtbaar werd tusschen zijn zorgelooze roode lippen. „Ik hoorde zooiets in de stad," zei hij onverschillig tegen Bertus, „en toen heb ik in een stamineoke de gazet gepikt," Do oude man kwam overeind met zoo'n heftigen uitroep van verontwaar diging, dat ook de gebroeders oprezen. ,,'t Is een schandaal!" riep luj met.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 24