Klimmen of springen? KRUSCHEN ONZUIVER BLOED VEROORZAAKT RHEUMATISCHE PIJNEN, 25 eon huilerige piep stem. „Dat ze hun eenten terug willen hebben, en dat ze ullie achter de tra lies willen stoppen, alla, dat is te begrij pen; maar geld op ullie koppen zetten, da's pure bloeddorst! In den bak hadde gijlië al lang moeten zitten, al was 't alleen maar, omdat ge niet beter voor moeder zorgt. Maar op ullie hooiden te azen.... Van den anderen kant," ging hij ruzieachtig voort, „was 't misschien niet kwaad, als iemand ullie van kant l «ai Bertus van Haverbeke was een klein ruig kereltje. had weggoworpen, en stopte haar in zijn zak. Zijn blik bleef de slanke jongens volgen, wier hoofden boven hot open wa gentje uit staken. „Zo hebben geld genoeg, om 't hun oude moeder een beetje naar den zin te maken," mompel de hij in zichzelf. Zijn oogen dwaalden naar 't oude vrouw tje; toen liop hij langs het binnenpad, dat oen grootekurve van den weg afsneed. Vijftigduizend franks op hun hoofden!" Er kwam 'n rare glans in zijn waterige maakte en 't geld aan moeder gaf. Dan oogjes. Hij keek naar rechts, en zag in kon ze den honger ten minste buiten de buiging van den weg het wagentje de deur houden." voortschuiven. Een konijn, verbaasd „Als 't tijd is om geld te wisselen achter een koolstruik vandaan glnrend, krijgt ze wel wat," zei Karei. zag den ouden man het geweer aan zijn „Zooiets heb ik al méér hooren schouder brengen. De weduwe Caroen, zeggen," ging de oude man voort. „Ik in haar deuropening, hoorde den knal heb zelf dikwijls genoog moeite gehad, van het oude geweer, en zag een ton- om mijn handen thuis te houden, zooals get je vuur en rook uitschieten, gij tégen ullie moeder deodt. Maar zij hoeven niet bloeddorstig te worden. Hugo van Fleteren, directeur van de Geld is maar geld. Als zij 'n ander zijn Crediet-Bank van Bavichove, zat in zijn geld afhandig kunnen maken, doen ze privékantoor en dicteerde een vinnig 't ook. Dat kost hun óók hunnen kop briefje aan Jozef van Gent, een geduldig niet." bleek heertje, dat reeds een verre van „Dat zéggen ze zoo maar in de gazet," vroolïjke kwarteeuw als particulier se- zei Polle kalm. ,,'t Zal ze wel niet om cretaris bij Van Fleteren dienst deed. onzen kop te doen zijn. Ze hebben ons De directeur was een uitzuiger of een liever heelegans!" groot financier dat lag er maar aan, „Er staat hoofden," hield de oude welke gazet ge las. Hij was groot en man vol. „Ik kan niet zoo goed lezen, zwaargebouwd, had een breed, zwaar maar als 't me voorgelezen wordt, zie ik gezicht, en was vooruitgekomen in de best, wat er staat." wereld door kortafheid en onbuigzaam- „Er staat nog veel meer," hernam heid, welke eigenschappen door velen Polle rustig. „Ons signalement staat er als bewijzen van Napoleontisch genie bij maar heelegans verkeerd. Karei werden geprezen. In ieder geval, hij had is klein en pootig, zeggen ze, en hij heel wat menschen rijk, en nog meer kijkt scheel, en ik ben zoogenaamd oud menschen arm gemaakt, en zelf was liij met oen moustaehke." eenige malen arm geweest, zonder dat Hij gooide de gazet onverschillig neer iemand het wist, en vervolgens zoo rijk en geeuwde. geworden, dat iedereen liet merkte. „We moesten maar eens opschieten," Van Fleteren zat aan het einde van zei Karei gejaagd. een groote mahoniehouten tafel, die hij „Ja," zei de oude man, „schiet maar als bureau gebruikte, en keek kwaad op. Gij hadt al lang weg moeten zijn. Ik naar den neerslachtigen Van Gent. De als fatsoenlijk burger moest ullie eigen- woorden kwamen mummelig uit zijn lijk aangeven, maar ik ga dien inspecteur mond. Niemand anders dan Jozef van Pet.it, die me aldoor treitert, niet helpen. Gent was in staat, een dictée van Hugo Dus zou ik ullie aanradenpak de bee- van Fleteren op te nemen, nen! Aan een goed end komde gijlie Er klonk een bescheiden klopje op de toch niet, 't loopt hoe 't loopt." deur, en een schamel-netjes geklocde „De grens is vlakbij," zei Polle pein- bediende stak schroomvallig zijn hoofd zond. naar binnen. „Precies," zei Karei vurig, „laten we „Iemand om u te spreken, meneer," maar gauw maken, dat we over de grens gaf hij ten antwoord op Van Fleteren's komen! Vijfduizend franks is 'n schoon vragenden blik. „Een raar oud man handje geld deze of gene goeie vriend neke. 't Gaat over den diefstal, zegt hij. zou ons weieens bij onzen nek kunnen Ik eh. ik geloof, dat hij niet goed pakken, als we hior lang bleven." wijs is." De Caroens klommen in hun Fordje Hij raakte met een veolzeggcnden en draaiden het met den radiateur naar vinger zijn voorhoofd aan.. 't zuiden. Het afscheid was kort. Zij „Over den diefstal? Waarom laat je knikten tegen Bertus van Haverbeke, hem dan niet binnen?" bulderde de ori hun handen wuifden- naar hun ver- directeur. baasde moeder, die al jaren lang ver- Weer ging de deur open, Bertus van baasd had gekeken naar hun ongeregeld, Haverbeke kwam binnen en kook, na roekeloos komen en gaan. Zij wuifde een paar aarzelende stappen, loerend langzaam terug. Een straal zonlichtrond. viel op haar witte haar en deed het Van Fleteren keek van onder zijn "glanzen. dikke wenkbrauwen naar den onbeken- Toen gaven de Caroens gas en passeer- den- bezoeker. Bertus had oude, vuile, den het hek. vorsloten lompen aan, maar zijn mager De oudo strooper stond hen na te lichaam had in zijn houding iets waar- kijken. Hij raapte zijn geweer op. Het digs. was een oud, kort tweeloops-jacht- Om zijn nek droeg hij een jutezak, geweer. Daar was hij vertrouwd mee, zooals eeri vrouw een boa draagt. De en hij had den naam, dat zijn schot twee einden van den zak de opening nooit miste. was met een leeren rijgkoord dicht- IIij pakte ook do gazet, die Polle geknoopt ontmoetten elkaar op de zooals (leze ook verwekt worden in vochtige huizen en bij menschen die een natuurlijk tekort krijgen aan lichaamsbeweging. - Kruschen?s aansporende werking op de bloed zuiverende organen stimuleert dat tekort. Kruselien Salts spoort die organen aan en naarmate het bloed dan weer sneller gaat stroomen worden onzuiverheden, dif zich an ders gaan vastzetten en ophoopen tot haarden van pijn, afgevoerd langs natuurlijken weg. l>e werking- van Kruselien is zoo volmaakt natuurlijk en zoo heilzaam voor het heele gestel. Eigenlijk moest iedereen Kruschen nemen, bij -de eerste aanwijzing! Daarmee voor komt ge noodeloos lijden, daarbij blijft ge U jeugdig voelen, vrij van pijnen en ongemak, ongezonde dikte, onvoldoende spijsvertering, alles oorzaak en gevolg van onzuiver bloed. Wacht niet tot morgen, begin liever vandaag nog met Kruschen Salts - liet'oude beproefde recept sinds 188P. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree Amsterdam Wij allen weten, dat. de Techniek het vak der toekomst is. Maar men kan daar niet springen naar een goede positie. Men moet klimmen Stu- deeren! U kunt dat doen in Uw vrijen tijd, volgens de beproefde PBNA- methode. Wie he*r PBNA-diploma be zit. die vindt gehóór. als er betere tech nische posities te vergeven zijn p 315/* vra«e .(So, du**»" A R H VA

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 25