met dispergon tegen tandsteen OSTKE FAMIEIEAAM® A 27 't gold toch niet, eu wie weet zou die jirobeeren, om me met een khiitje in 't riet te sturen. Maar die Van Flcteron. dacht ik, is een man van zijn woord: die zal wol over de brug komen!" Do directeur wan kelde achteruit, tot hij tegen den muur stiet, en daar bleei hij staan, met zijn eene hand tegen zijn keel en met uit puilende oogen. De zwijgzame Jef van Gent' was opgestaan, eenigszins overstuur. xUuit hóófden,'" betoogde Bcrtuf. plechtig. „Breng hem bij den kassier en geef hem 't geld," zei hij klankloos. Toon liep hij mot hape rende schredon naai de tafel en liet zich zwaar op oen stool neerzakken. Dries Bemolmaüs was een nuchtere nachtwaker; fantasie had hij niet. Dus toen hij dien avond in het leege gebouw, in de gang onder oen bank, een vuilen zak vond, met twee ronde voorwerpen er insneed hij kalm Hij stond alsof hij niet wist, waar hij het rijgkoord door, waarmee de zak heen wou, als 'n opgeschrikte eekhoorn, was dichtgebonden, en schudde hij den Bertus scheen niets te beseffen van de inhoud in een papierbaksko. ontsteltenis, die hij had verwekt. Ilij Dries vond zoo vaak rare dingen, als haalde een knipmes uit zijn zak, opende hij opruiming hield, hot, en stak zijn handen uit, als wilde „Die of die heeft zeker die savoye hij het koord doorsnijden. kooien cadeau gekregen van iemand, en ,,'t Waren tweelingen," stond hij te ze vergeten mee te nemen," verondor- praten. „U zult er van opkijken, zoo- stelde hij, terwijl hij naar de geelachtige veel als ze weghehben van hun vader, bollen koek. Toen vouwde bij den zak Jan bad een litteeken op zijn neus, en netjes, op en legde, hem op de bank I'olle heeft...." een zak komt altijd nog weieens te „Halt!" riep Van Pieteren heesch, pas. „Zonde dat ze zoo'n smerigen zak zijn hand opheffend. „Ik wil die dingen hebben genomen die leelijke rook- niet zien! Man.... stommerik die ge vorfvlekken krijg ik er nooit uit, zijt. Ge hebt oen uitdrukking van mompelde de nachtwaker, de gazet letterlijk opgenomen! Ga. Hij was niet zoo'n bekwame reehor - ga weg, uit mijn oogen, schurk!" cheur zooals die in moordzaken te hulp „Vijfduizend franks," stond oude wordt geroepen; anders had hij best Bertus te mompelen. kunnen getuigen, dat de vlekken ge- Van Fleteren keerde zich naar den maakt waren met het bloed van een bleekon, bovenden Van Gent. zwervend konijn. L. u. te Tiel. De naam Unvcrzofjt is een echte soldatennaam en werd, zooals de schrijfwijze kan aanduiden, wellicht in ons land gebracht door een militair, die deel uitmaakte' van een huurleger, zooals die meestal in den vreemde werden aangeworven. De naam beteekent letterlijk onversaagd, oritwvreesd en is te verge lijken met de eveneens voorkomende geslachts namen: Dapper, Coenenz. M. JI. te Rotterdam. De te Berkel en Rodenrijs opgegraven steen is, zooals uw schets laat zien. deerlijk beschadigd, zoodat het zeer moeilijk is de beteekenis dor figuren te verklaren. De kroon, die do verminkte figuur bedekt, kwam inder daad boven familiewapens voor. Wij wagen echter de veronderstelling, dat wc hier te doen hebben met een ouden gevelsteen, betrekking hebbende op een huis, dat „De gekroonde leer" heette, een naam, die meer voorkwam. De door u geschetste figuur hoeft namelijk veel weg van een dubbele ladder. II. tc Klundert. Bij den naamllermus moet wellicht wórden gedacht aan den Griekschen handelsgod Hennes, die uiteraard voorkwam op gcvelstecnen en uithangborden van koopmans huizen. Vaak ging de haam van een huis op den bewoner over. Ook al stamt uw voorgeslacht uit Frankrijk, blijft deze mogelijkheid bestaan. II. li. te. Enschede. Een stamboomonderzoek, waarvoor wij binnenkort gegevens verstrekken, zal stellig ook de verklaring brengen van uw naam. Ons is do herkomst niet duidelijk. L. v. L.-d. IJ. te Velp. Inderdaad kan ook de uitgang en het begrip „zoon van" aanduiden. U ziet dat in namen zooals Joosten, Koenen. Jleinen, Kar sten, Kersten, enz. -Vis u zoo Ti naam eens nauwkeurig bekijkt, is *t duidelijk, waarom de afleiding zoo is geworden. Do naam Kersten bijv. is afgeleid van den ouden mans- voofnaam Kerst, dien u ook terugvindt in den familienaam Kerstiiu.j, die eveneens „zoon van Kerst" beteekent. Was nu de gebruikelijke vorm niet. den uitgang sen gevolgd, zooals bij Pi eter sen, Jansen, enz., dan was oen naam Kersteen ontstaan. De moeilijke uitspraak leidde op den duur tot 't wegvallen van de s. II. V. G. te Ilarlinaen. De naam Dijkstra geeft aan dat de oorspronkelijke drager op of nabij een dijk woonde. De oudste Dijkstra, die te Leeuwarden voorkomt, is Clttes Themis Dyekstra, die 12 April 1669 met Eclekjen Jans trouwde en afkomstig was uit Ilailum. Hij was burger- vaandrig en rentmeester der wachtgelden. In 168:1 en 1684 kocht hij huizen, zooals te zien is in het Klein Consentboek «Ier stad Leeuwarden. Al deze archivalia kunt u inzien op het stedelijk archief aldaar. (Archivaris is mr. A. van der Minne.) G. K. te Heemstede. De uitgang ivJc geeft m vele Overijselsclie namen inderdaad het begrip „zoon van" aan. IT vergelijkt dit met dc Friesclie uitgang a. Deze bestaat niet, de Friesche vaders- namen eindigen op inya (oude vorm) en srna of ma (nieuwe vorm). Daarnaast komen namen voor, eindigend <>p «tra, die aangeven vanwaar de drager afkomstig was. Zoo komt Stienstro van St.iens, Janstra. van Joure, Zijlstra van een zijl (sluis), enz. Wat nn den naam Kruülerink aangaat, in dit geval is ink een vervorming van enk, waarmede in 't oosten van ons land bouwland wordt aan geduid, meestal hooger gelegen dan het om ringende laiid. De naam van zulke gronden (Kruider-enk, Hotjer-enk, Older-enk, enz.) ging vaak over op de hoeven, die er gebouwd werden, en vervolgens op de bewoners. Deze wisselwer king tusschen huis- en familienamen komt in 't Saksische gedeelte van ons land veelvuldig voor. Uw tweede vraag betreft den naam Volkers. Deze behoort wél tot de patronymica of vaders- namen want hij beteekent: zoon van Volkert. een oude mans voornaam, die in dit geval in den loop der jaren een t verloor, 't Zelfde verschijn sel vertoont Lameris, afgeleid van Lamort. G. IVVte Vlaard'vnyen. Verhuist is een samensmelting van den oorspronkelijken vorm Van der Hulst, vergelijk VermeerVan der Meer, VerslootVan der Sloot, Verkade.I an iler Kade,. De inlichting, dat uw familie uit Zee land stamt, doet. ons dit Hulst in Zeouwseh- Vlaanderen zoeken. Er is echter ook een ge meente Den Hulst in Ovcrijsel nabij dc Dedems vaart. De naam Van Hulst ontstond op dezelfde wijze. G. A. J. te Middelburg. Groen wordt m de heraldiek sinopel genoemd. Blauw, rood en zwart worden aangegeven met de namen lazuur, keel en sahel. Daarnaast kómen nog twee z.g. metalen voor, n.l. goud en zilver. Het is oen heraldische wet dat nooit- kleur op kleur wordt geplaatst of metaal op metaal. A. G. H. ie Den Haan. Rcchyrr is 'n ver ouderde schrijfwijze voor becher, het woord, dat onze oosterburen gebruiken voor beker. Inlichtingen over stamboomonderzoek volgen. PANORAMA. Geïllustreerd weekblad met de bijbladen „Humorist", „Sjors en-,.Haken en breien". Verschijnt Donderdags. Hoofdredacteur J. A. M. Douwes. Heemstede. Plaatsvervanger W. N. Stuifbergen. Haarlem. Abonnementsprijs 13 cent per week per kwartaal 1.69. franco per post ƒ1.80 per kwartaal bij vooruitbetaling; losse nummers 16 cent. (Prijsverhooging toegestaan door het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, onder nr. 17796 N.P. d.d. 23 April 1941.) Voor postabonne menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve n\ei\ zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM Nassaulaan 51, Telef. 13866, Giro nr. 142700. AMSTERDAM, Singel 263. Telef. Int 33170, Giro rg. 97946 ROTTERDAM. Provenierssingel 27, Telef. Int. 47133. Giro nr. 101981. s-GRAVENHAGE. Stationsweg 95, Telef. Int. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT. Bütetraat 142T, Telef Int. 13473. Giro nr. 149597. ENSCHEDE. Oldenzaalschestraat r>6. Telef. Int. 2188, Giro nr. 383773 ARNHEM Nieuwe Plein 42, Telef. Int. 24825. Giro nr. 383772. 's-HERTOGENBOSCH. Stationsweg 27 Telef Int. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Telef. lilt. 5851. Giro nr. 124690. VLISSINGEN. Badhuisstraat 5, Telef. 81. K 1311 Prodent plus een goede tandenborstel is de ideale combinatie voor Uw tanden en mond verzorging. Deze vermaarde, heerlijk schuimende tandpasta bevat het kostelijke „dispergon", dat tandsteen verwijdert en nieuwe vorming tegengaat. Maar dan ook 's morgens en 's avonds poetsen! PRODENT HEERLIJK SCHUIMEND - MAAKT DEN MOND FRISCH EN DE TANDEN PARELBLANK iMli TUT

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 27