Ben ambtenaar van de Nederland sche Akkerbouw Centrale controleert op de bascule het gewicht van de automatisch gewogen balen graan. Daaronder: De drooginrichting werkt volautomatisch en wordt door één- man bediend. Ter controle zijn zelf- registreerende apparaten en lieht- kasten aangebrachtwaardoor men op een plaats een overzicht heeft over het geheele droogproces. die voor menschelijke consumptie geschikt zijn, dat ook blijven. Ten einde de Nederlandsche gra nen voor bederf te vrijwaren worden ze dus gedroogd en nadien van alle ongerechtigheden, zooals touwtjes, muizen, stof en ander vuil, gezui verd. Wij hebben deze bewerkingen met belangstelling gevolgd in de silo's van de N.V. Nederlandsche Silo-, Elevator en Graanfactor Mij. te Amsterdam en aan de hand van de hiernaast afgedrukte foto's kunt u zich eenigszins een beeld vormen van het verloop der werk zaamheden. (Foto's Fellinga) Over transportbanden wordt het graan naar de plaats van bestemming vervoerd. Ook het stof wordt opgevangen en zorgvuldig bewaard, want het De automatisch gewogen zakken is nog uitstekend geschikt voor vervaardiging van veevoeder. graan worden in schepen verladen Do Nederlandsche granen bezitten een groot per centage vocht (vandaar die groote en naar den schijn volle korrels) en zijn dus tamelijk zacht, terwijl de harde, overzeesche soorten, die zich uiterlijk niet zoo schoon laten aanzien (min of meer verschrompelde korrels en een grauwe kleur), zoo goed als geen vocht bevatten en dus voor vrijwel onbeperkten tijd houd baar zijn. Want in vochtig graan treedt spoedig be derf op, schimmel bijvoorbeeld of rotting. Dan is het voor menschelijke consumptie nat uurlijk niet meer ge schikt en moet het verwerkt worden tot veevoeder. In normale omstandigheden is daar geen bezwaar tegen, in dezen tijd echter gaat zulks niet aan. Immers: de voedselvoorziening van den menseli gaat vóór de voedering van het dier en het is dus zaak, er, indien dit eenigszins mogelijk is, voor te zorgen, dat goederen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3