if BRIEVEN VAN DEN DRÉ GEMENGD FOTONIEUWS Onder groote belangstel ling vond de 5 km-stad - loop te Maastricht plaats, waaraan bekende Lim- burgsche- athleten deelnamen en die gewonnen werd door den Avon-aMeet Siem Petit. 12 Ulvenhout, 8 October 1941 Amico, Als ik van de week bij ons pastoorko kwam, dan zat ie in z'n groote werk kamer, donker en kil van den herfst, 't Was al wijd in den middag. Deur zijn beregende ramen, opzij de pastorie, duisterden m'n akkers onder de dikke locliten, waarin 'neu zwarten zwerm strnische kaauwen traagwiekend rond te slieren horig. Den zwerm kost teugen de windvlagen soms nie op. *t Schriele, zwarte pastoorfiguurke zat gedoken in zijnen grooten rolburean, daar in den vensterhoek, hij 'n hoog raam. En zonder op te kijken van z'n schrijfwerk, riep ie: „Kom binnen, kom er in, Dré, en vat 'nen stoel; 'n sjegaar en de lucifers staan op d'ouwe plek." Mie kwam binnen. Zonder kloppen. Vaneigons! Wie is hier de baas? Ozoo- koos! Maar ge kunt nooit kwaad worden op deuze protsmakert, want net als nou nou brocht ze twee bakken dampenden koffie binnen en 'nen trommel koeken. „Dat luste zekers wel?" snaauwde ze. „En óf, Mieke, 'n worm bakske. Maar op antwoord wachtte ze nie. Ze stond al naast meneer pastoor, drukte 'in opzij, zeggende: „Ga-d-'ns weg, mee dieön erm." Ze schoof z'n pampieren weg mee 't presenteerblaaike, zette dan de tas koffie neer, mee de woorden: „De koeken staan achter oe." En veur ze de kamer uitgong, teugen mij nog: „En gij, ge morst gin assie, horre!" „Neeë.toen trok ze de deur toe: .stekelsverken." Pastoorke schreef wijers. Zee alleen: „Lot 'm nie koud worden, Dré." En ik hoorde aan z'n toontje, dat ie stillekes leut had oin 't „stekelsverken." Kloosterachtig gongde de huisbel deur de pastorie, 'n Oogenblik later wierd er geklopt. „Kom binnen, Driek," riep meneer pastoor. Toen kwam, mee 'n knip- oogske naar mij, den kuster binnen, z'n pet in den zak friemelend. Mee 'n schuin oog loerde-n-ie naar mijnen koffie en m'n sigaar. „Ja? Driek?" vroeg de pastoor;-terwijl ie zijnen brief droogvloeide. „Ik weet nie of ge 't. al gemorken hebt, maarro. „Is er weer iets mee de klok?" „Ja. Hij is van den slag." „Verroest? Alweer?" „Ja. Da-d-is nog al 's." „Vat 'nen koek." „Astemblief." „Ge wit 't zékers, Driek?" „Oejeejoe! Pscht! IIoei sloegom vw vier oeren nelf kssss keeren. Wemmen. pff. boe ba bij ons thuis oom amaal oemoein meegeteld!" zoo tobde den Driek mee zijnen mond vol koekkruiin. „Zeg da nog 'ns, jonk?" vroeg meneer pastoor lachend, ,,'k heb meer kruimels dan woorden in m'n ooren gekregen!" „Hij sloeg om vier uren elf keeren," zee den Driek toen. „Wij hebben bij ons thuis allemaal meegeteld Afijn, kort en goed, ik ben mee ons pastoorke den toren opgekraffeld, om 't slagwerk om te zetten. Den Driek heeft hoogtevrees, ziede, Jan van Schaffe- lèèr-neigingen, om 't mooi te zeggen. Meneer pastoor is eigens klokken maker in zijnen vrijen tijd en ik ken 't uurwerk ook wel zoo'n bietje, mag ik zeggen, want 't. inwendige van ons kerk klok komt veul overeen mee 't uurwerk van m'n stèèrtklok en die ken ik van binnen en van buiten. Uit 'n rommelkast op z'n kamer, 'n kast waar ik altij jaloersch op ben, maar ja, Mie kan veul prots hebben, op stuk van zaken is hij vrijgezel en kan gin Trui 'm zoo'n geriefelijken rommel zooi achter 'n deurkast verbiejen! ik zeg, uit 'n rommelkast nam ie 'nen ouwen toog vol winkelhaken en verf- vlekken, trok dien over zijnen „goeien" soutane, zeggende: „Da's werm imper- sant." Dan scherlde-n-ie uit die eigenste kast 'nen schroevendraaier op, 'n tang, sleutels en 'nen zaklantèèrn, stak al 't ijzeren gereedschap achter in zijnen slipzak en gaf mij de zaklamp in handen. Ik lee m'n sigaar weg, trok m'n petje wat vaster over den kop en zoo gongen we langs de sacristie do kerk in, klommen 't koor op. Daar, achter den urgel, is 'n lage, zwarteiken deur, naar den eigen lijke torentrap. Ik „knipoogde" mee m'nen lantèèrn, hij schoof 'nen grooten, roestigen sleutel in 't slot on moe als de deur openkraakte, viel 'nen kouwen wind op onzen nek. „Dré," zee-t-ie, „gade gij veur, ge klimt maar naar 't daglicht. Lankzaam aan, nie praten, we zijn zoo jonk nie meer. Al die trejen! Hou den lantèèrn opzij oe, naar benejen, dan kunnen we allebei zien waar we onze voeten zetten. Boven praten we dan wel over den Eeker, daarover gaat 't toch....?" „Gerajen, ja!" Den herfst gierde om den toren. Hei melijk kraakte 't. in de droge, eiken bal ken en spanten, waarbinnen de trejen. De trejen, die altij maar draaiden, draai den, omhoog, omhoog, deur den kraken den duister, die lijk 'n levend wange drocht was; de trejen en de balken z'n skelet. Bij eiken windstoot knerste en klaagde 't daarbinnen. Ge luisterde daarnaar in stille spanning, 'n Ouwe lucht van stof en kalk piekte in m'n keel, maakte den mond droog. Maar dan ineens, dan waaide den wind vrij om m'nen kop, dan rook ik den regen, die waaide over de landerijen, over Ulven hout, daar wijd benejen. Toen sloeg de klok dertien keer. „Da's dus half vijf," lachte-n-ik. Daarmee begon den arbeid, die nogal rap gereed was. Allee, er was niks kapot, 'n tandrad •is veul uitgesleten en dat zou vermurwd motten worden. Eén ding: de boel zat goed in den olie. En als we gereed waren, dan had meneer pastoor 'n rejale zwarte vetveeg over z'n gezicht, en z'n mouwendie blonken Ik had trouwens ook 'n behoorlijk smeersel op m'n bakkes! Dat merkte-n- ik dalijk, als ie langs mijn oor keek en stillekes lachte. Ik zweeg toen ook maar en liet hem zoo wijs als ie was, mee zijn veeg! „En nou den Eeker," zee-t-ie toen, mee de gereedschappen in de handen, want, we gongen op den trap zitten, in den donker en uit den tocht. Bij 'nen draai, verstade? Op 't end van ons gesprek, dan zee- t-ie: „Dré, ik heb 't kaeroltje nou vier weken bjj me g'had, haast eiken avond. Ik ken 'm as. as. as dat uurwerk hierboven, 'k Zie dwars deur 't jonk z'n zielementje henen." Dan zweeg io even. Koos z'n woorden. „Eli. Dré, breng 'm naar de broeders. En gaauw!" „Gaauw?" ,,'t Jonk zal er gelukkig worden!" We zaten nog even te zwijgen op dieën donkeren krakendon trap. Dan schuurden de kettingen deur 't. uurwerk. De klok bamde zes slagen den toren uit, die lijk gewichten op m'nen schoeft vielen. „In orde," zee ik dan, als 't gedreun uit m'n ziel was. „Wablief?" „De klok is weer goed. Ze sloeg zes keeren!" „Is 't waar?" „Verroest, hebt ge dat nie gehoord?" „Ne.... nè. nja, geloof ik," lachte-n-ie peinzend. Naast malkaar gongon we nou don hoogen torentrap af. 't Wierd donkerder, hoe wijer we bene jen kwamen. Ik lichtte de trejen bij, hij hield me kinderlijk vast aan mijnen pols. Als we 'n kwartier later in de keuken kwamen om onze handen te wassclien, dan snaauwde Mie: „Wel allemachtig, docht ik 't. nie? Go zijt weer in den toren gewiest!" „Niewaar, Mie," jokte-n-ie kleintjes. „Niewaar. En. (1 at te dan?" Ze wees op de olieveeg op z'n wang. „Da's van 'nen veugel!" schaterde-n- ik. Toen. ongeloofelijk bekanst, toen rook Mie aan z'n gezicht en streng als 'nen veldwachter beweerde ze „Da's mesjienolio, ik ruuk 't!" Wij zwegen, waschten. „Is dat 'n weer, veur zoo'nen ouwen menscli, om in dieën lammenadigcn toren te kruipenAs ge ziek wordt ik kijk nie naar oe om, horre!" „Onkruid vergaat nie, Mie," zee meneer pastoor goeiig. „Maar dat gij dat kunt ruuken. Toen ben ik m'n sigaar nog efkes gaan halen van z'n kamer en ben naar huis gegaan. Den Eeker is weg nou. We missen'm veul. DrélII is er beroerd van. Vol. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t. v. DRÉ Het echtpaar Hub. Weijermans- Hommers te Nath vierde, onder hartelijke belangstelling, zijn gouden huwelijksfeest. De commissaris van politie te Maastricht, <le heer A. A.J. van 'i Hof, vierde onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum bij de politie. Tijdens de huldiging van het corps. De hoofdinspecteur, de heer Janssen, hield een toespraak. Mgr. Th. van Ros malen, apostolisch vicaris van Suri name, herdacht te Den Bosch, op zijn veertig-jarig pens te Hilvarenbeek Uit den wedstrijd Picus- Eindhoven. Een levendig spelmoment vóór het doel ran Eindhoven. De echtgenooten A nt. van den Heu vel-Maria Schee zijn op 2b Oct. 50 jaar gehuwd. Hier zijn de vier geslachten der familie Kec-v. d, Broek te Heerlen, in vrouwelijke lijn. Overgrootmoeder is (id jaar, de baby 10 maanden oud. In Antwerpen is een gedenkplaat onthuld, die geschonken werd, uit dank, door de gemeente Breda aan de stad Antwerpen, voor de gast vrijheid, die de ingezetenen van Breda in de Schehlestad mochten ondervinden. Een foto van de gedenkplaat, daaronder, staande, de bur gemeesters van Breda en Antwerpen, de E.A. heer en Van Slobbe en Delwaide. (Foto'sHet Zulden-Fontcijn 3, Hot Zuiden-SplerinKs 1 Panorama-Kurvers 1, v. d. Heuvel 1, Clement v. d. Broek 1, Panoramft-de Jong 1.) Rechts: Op 17 October hoopt de heer J. Clement zijn 50- jarig jubileum, te vieren, als klevrnienger bij de katoen- fabrieken der N.V. P. F. van Vlissingen rfj Co. te Hel mond. De. gouden jubilaris. L

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12