CRISIS Roer-Om "êu* VI M 4 v V v 1 17 VERVOLG VAN BLZ. 11 Christiansen, 'n eenvoudige vlotters- vrouw als zij, di'oeg een kostbaren bontmantel, zooals zij zelfs de voorname dames in de stad er nooit een had zien dragen. Het was een prachtige vos, dicht on dik behaard en glanzend roodbruin van klour. Zij raakte er niet aan uit gekeken en nauwelijks kon zij de onbeleefde vraag weerhouden, hoeveel -die mantel wel niet had gekost. Sven Christiansen vertrok nog voor het invallen van de duisternis en toen hoefde zij haar begeerige nieuwsgierig heid niet langer te. beteugelen. „Heb je op dien mantel gelet, Ole?" vroeg zij met een mengeling van jaloezie en bewon dering. „Ik heb nog nooit zoo'n prach- tigen vos gezien. Hoe veel maanden moet Sven daar wel niet voor hebben ge werkt?" „Niet veel," zei Oio kortaf. „Sven hoeft de vossen vorig jaar zelf gevangen. 't Is nu nog te vroeg, maar als de vorsi aanhoudt, zul je ze wel weer zien ver schijnen. Honderden roodvossen, die door den honger uit Kola en uit Finmarken hierheen worden ge dreven. In 't begin van den zomer trek ken ze weer terug. Die mantel heeft Sven niet meer gekost dan het prepareeren van de vellen en het maakloon." Karin's oogen gingen wijd open. „Zouden wij ook niethernam zij spontaan. Zij voleindde den zin nietzij wist toevallig, dat de vossenjacht regeeringsmonopolie was en dat het zetten van vallen door onbevoegden streng verboden was. „Nee," antwoordde Ole hoofdschud dend. „Ik kom liever niet in conflict met de wet." Iets onverzettelijks in zijn toon prikkelde haar tot tegenspraak. „Sven Christiansen is zoo scrupuleus niet, als hij zijn vrouw een genoegen kan doen," hield zij hem schamper voor. „Wat Sven Christiansen doet, is voor zijn verantwoording, Karin. Ik waag me er liever niet aan. En, begrijp je 't niet, vrouwtje? Iedereen weet, dat een vlottersvrouw zich de weelde niet kan veroorloven een bontmantel te koopen, die duizenden kronen moet kosten." Zijn overredende toon maakte geen indruk op Karin. Weliswaar gaf zij het pleit op, maar Ole schrok van den ver bitterden trek om haar mond. - De strenge vorst het zich de volgende dagen en weken nog wachten, maar des te heviger loeiden de stormen en aan den sneeuwval scheen geen einde te komen. Tweemaal per dag moest Ole zich uit graven om de honden te kunnen berei ken, die onder een afdak van de schuur sliepen. Toen keerde de wind op zekeren nacht en werd alle losse sneeuw tegen de berghellingen opgejaagd, waar zij zich ophoopte tot oen torenhooge massa, compact als een muur. Het was een indrukwekkend schouwspel, die enorme, kilometers lange sneeuwbarrière, be kroond door het eeuwige groen van pijnen en sparren. De vrouw van kostbaren Maar Ole had zich weldra verzadigd aan dien overweldigenden aanblik. Zijn oogen waren opengegaan voor hot nadoel, dat die eenzame snoeuwmassa kon opleveren. Weliswaar liepen zij 'persoonlijk geen gevaar, maar als de lawine topzwaar werd en óverviol, dan zou het meer toegedekt worden onder een vracht sneeuw, die in Mei of Juni nog niet gesmolten zou zijn. En ofschoon het nog pas half November was, begon hij reeds, ter wille van Karin, maar dan in het geheim, de dagen af te tellen, die hen nog scheidden van het vermoede lijke tijdstip, waarop hij zich weer „beneden" kon vestigen in hot dorp bij de houtzaagmolens. Karin was in deze dagen even on genietbaar als ongenaakbaar. Over een bontmantel sprak zij niet meer zij sprak bijna heelemaal niet. Als Ole haar iets vroeg gaf zij slechts éénlettergrepige antwoorden en dan op een toon, alsof 't haar moeite kostte haar tegenzin te over winnen. Precies als een koppig kind, dat alle middelen te baat neemt om haar eigen zin door te drijven, dacht hij vaak bitter. Maar hij had beslo ten voet bij stuk te houden. Hij waagde zijn baan en zijn vrij heid niet aan de ijdele gril van een vrouw. Zij zou spoedig ge noeg weer bijdraaien, dacht hij. Maar Karin draai de niet bij. Met een koppigheid, die heele maal vreemd scheen aan haar karakter, hield zij aan haar verlangen vast. Het was misschien meer, omdat zij zich verwaarloosd en verongelijkt voelde, dan uit ijdelheid, dat het bezit van een bontmantel haar plotseling zoo begeerlijk voorkwam. Maar het was in elk geval een idée-fixe bij haar gewor den, dat alléén nog de vervulling van dien wensch haar met het vooruit zicht op zoo'n eindeloos langen en eenzamen winter verzoenen kon. Het werd haar spoedig genoeg dui delijk, dat Ole haar lijdelijke houding volstrekt negeerde. Hij was even vrien delijk als altijd, maar hij kwam haar geen streep tegemoet. Onverschilligheid, dacht ze, en nog dieper trok zij die bittere groeven in haar mondhoeken. Hij gaf niet meer om haar, na zoo'n paar weken al niet meer. Misschien had hij wel nóóit echt iets om haar gegeven en was hij alleen uit sleur met haar getrouwd. Aan den sneeuwval kwam na een paar weken gelukkig een einde en den eersten dag, dat de lucht zich helder boven het meer koepelde, kwam Sven Christiansen met de slede oversteken. „Hallo,- hoe hebben jullie het hier gemaakt?" trad hij vroolijk bij Karin binnen, terwijl Ole de hongerige honden verzorgde. „Het. gaat wel," zei ze, niet bijzonder opgewekt. „Alleen doodelijk vervolend." Sven Christiansen kende zijn vrouw al vijfentwintig jaren en hij was de meening toegedaan, dat alle vrouwen eender waren. Nauwelijks had hij een blik op Karin's vermagerd en lijdend gezicht geworpen, of hij meende er reeds alles van te begrijpen. „Een beetje heimwee?" hernam hij. „Toch niet," zei Karin koel. Sven Vervolg op blz. 20 Sven droeg een bontmantel. ^LLÜJJ Mevrouwtje, wat kunt U in moeilijke tijden, toch altijd nog heerlijke koeken bereiden.... 't Is het ei van Columbus, dat ik U nu noem: ,,'k meng altijd Roer-Om in Regeeringsbloem!' ROER-OM is het prachtige bakpoeder, dat U in staat stelt fijne cake en gebak te maken zonder boter, vet, eieren of melk. Heerlijk en voedzaam. Vraagt Uw winkelier ook PANKO voor pannekoeken, luchtig en heel uit de pan. zonder eieren en melk. PEJ A-produ cl en Deventer Op de boerderij kan VIM voor allerlei schoonmaak werkjes dienst doen, waarvoor vroeger zeep werd gebruikt. Maar nu moet de zeep bespaard worden voor de wasch! Deze tijd brengt verder mede, dat keukengerei en allerlei andere artikelen langer dienst moeten doen. Vermijd dus scherpe schuurmiddelen en gebruik VIM, dat in 't geheel geen krassen kan veroorzaken. Gebruik voor potten, pannen, schilderwerk, houtwerk, tegels en vloeren uitsluitend VIM, het „automatische" reinigingsmiddel in handige busverpakking. Door zijn bijzondere samenstelling oefent VIM een speciale dubbele werking uit, waardoor het snel reinigt zonder iets te beschadigen. HET automatischeREINIGINGSMIDDEL EE. V RAD10\ FABRIKAAT - 01 ER AL ZO,\DER BOI ERKRIJCBA IR

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 17