ONZE FAMILIE NAMEN Drie wouwen knappen het op! Vitamine F- de groote ontdekking op het gebied van huidverzorging 27 Toen belde ze, dat Fiontje kon af ruimen, en ze zei: „Ik ga meteen nog maar even voortmaken boven." „Ik kom straks ook," zei Adri. „Ik ben direct klaar met de kast bier." Lantema ging in zijn fauteuil voor 't raam in de voorkamer zitten. Daar placlit bij zich met de kranten en een sigaar bezig te houden, tot hij uit ging, of naar zijn studeerkamer om te werken. Nu riep de krant de herinnering aan Han Hooding in hem op. Dus Adri had hem gezien, en ze vond hem knap en interessant. Ze was nooit gul met zulkon lof. Ze stak liever den draak met mannen, 't Was maar-zoo'n inval van hemzelf en Hooding geweest, in hun kinderen de firma Barnum en Bailey voort te zetten, maar wie weet brachten ze 't voor elkaar, of deden de jongelui het zélf! Het idee stemde hem prettig. Altijd beter, dan dat Adri met zoo'n klassiek-m odernen liefhebberijmuzikant aankwam. Zou hij 't kind haar zin maar niet geven met. .die club Als ze toch al half idee in dien jongen van Booding had, kon 't des te minder kwaad. Hij moest zich maar eens den milden vader toonen, nu hij toch met de Roodings aan wou pappen. Fien was blijkbaar klaar met af nemen; Adri rammelde nog met glas en aardewerk in de eetkamerkast. „Adri!" riep hij. „ja, vader?" „Kom eens!" Ze kwam naast zijn stoel staan. „Ik heb trog eens nagedacht over dat muziekclubje," zei Lantema. „Je moest er maar eens heengaan, zonder je te verbinden. Dan hoor ik wel van je, wat 't voor menschen zijn." „Goed, vader. Fijn." Ze gaf hom een kus op zijn voorhoofd. Fm terwijl ze verder werkte, dacht ze na. Lantema kwam zelden zoo royaal uil den hoek, uit eigen beweging, en zoo gauw. Adri zag het verband niet tusschen die toegeeflijkheid en haar opinie over Ilan Hooding, maar ze kreeg er wel het gevoel door van iets bijzonders. Ze ver trouwde het niet heelemaal. Wordt vervolgd S. N. d. G. t,e. Amsterdam-W. De opvatting, flat onze familienamen zouden dateeren uit den Napoleontischeu tijd, is onjuist, in 1811 werd slochts bepaald, dat ieder een geslachts naam moest dragen. Men moest toen zijn be- staanden familienaam laten registreeren of, indien men 't tot dusver zonder had gedaan, een naam aannemen. Namen als De Groot De Lange, Klein, De Korte zullen meestentijds wel betrekking hebben gehad op den lichaams bouw van den eersten naamdrager. De voor uw stamboomonderzoek benoorligde archivalia zijn de duplicaat-registers van den Burgerlijken Stand (1811-1842) en de kerkelijke boeken (voor 1811) van Broek in Waterland. Zij be vinden zich in het Rijksarchief in de prov. Noord-Holland, Ceciliasteeg 12 te Haarlem. U kunt deze bescheiden kosteloos raadplegen. P. B. te Rotterdam. Inderdaad zijn vele Fransche namen door réfugió's in ons ldnd ge bracht. De naam Hoerdam echter lijkt ons ont leend aan het gelijknamige gehucht, gelegen onder Middelstum in Groningen. Volledigheids halve vermelden wij nog het bestaan van twee huizen, beide Boerdam geheeten, n.l. te Nijkerk en ten zuidoosten van Wjjhe. A. G. F. te Rotterdam-O. Namen als Freelink, Frielink en Frijlink ontstonden in dc Saksische gouwen van ons land, dus in het oostelijk deel. In dit geval beteekent de uitgang ink een ver vorming van enk, waarmee een stuk bouwland werd aangeduid. Zoo bestaat er o.a. bij Weer- selo een buurtschap, die Frielink heet. Over 't, algemeen zijn deze namen vrij oud. J. P. te RotterdamMet zekerheid is dc her komst van den familienaam Pmijt niet zon der stamboomonderzoek te bepalen. Benige aanwijzing hebben we wellicht aan hot feit. dat pruijt on pruijtsch oudtijds de bctcckcnis had van Pruisisch, zooals o.a. blijkt uit een marktkeur van dc stad Delft, waarin wc lezen „Voirt en moet men gheen Pruijt.sche butter vercoopen, enz." A. K. Jr. te Moordrecht. De naam Kwaak (ook gespeld Qwwk) komt voor naast Kvxik en Quale. Met kwak word oen soort reiger aange duid, die in de middeleeuwen als wildbraad werd gegeten. Omstreeks 1600 kwam te Delft een huis voor dat „In de Quak" werd genoemd. J. E. W. te loeiden. Is uw voorgeslacht af komstig uit Friesland, dan is er een mogelijk heid dat Wakka inderdaad is afgeleid van een aldaar vroeger inhcemschen voornaam, die o.a. den familienaam Wakkcrsma deed ontstaan. C. v. P.-M. te Doestmrg. Dc familienaam Malcaai komt, op verscliillendc wijze gespeld, in ons land voor en is van Schotsche herkomst. De oorspronkelijke schrijfwijze is MacKay. Het voorzetsel Mac ziet u in vele Schotsche namen zooals MacDmiald, MacCarty, MacKcndc enz. Het beteekent „zoon van". A. L. v. R.-d. J. te Apeldoorn. Bogaert heeft evenals Bongert de betcekenis van boomgaard Gok samenstellingen komen voor, zooals Uytcnbogacrt (.uit den boomgaard). M. v. L. te Rotterdam. Dc naam Wilms is een vooral in Vlaanderen voorkomende schrijf wijze van Willems. L. Volgende week versekijnt in de serie Avonduur-lectuur Een humorisiisch verhaalvrij bewerkt door Hugo Koerts z~ A Is een jonge man, die, in plaats van op z'n tijd te voetballen en te schaat- i- sen, steeds met zijn neus in detective- en avonturenromans gedoken zit, zich plot- Tjp seling voor een ingewikkeld probleem gesteld ziet, dan ontwaakt in hem de speurderszin. Frederik Gustaaf Bunge, eigenaar van een boekhandel annex uitleenbibliotheek ergens ten plattelande, was zoo'n Jeesmaniak en het zou er voor hem leelijk hebben uitge zienals zijn vrouw het voor hem niet had opgeknapt! Nog twee andere mannen worden in dezen vroolijken roman door hun kordate verloofden uit een penibele situatie gered l)e roman verschijnt volgende week. Prijs 16 cent. Verkrijgbaar bij onze kantoren, bezor gers en agenten. Toezending per post geschiedt alleen na overschrijving van liet bedrag, verhoogd met, 21/, cent per exemplaar voor portokosten, op postrekening 142700 of na ontvangst van postwissel. PANORAMA. Geïllustreerd weekblad met de bijbladen .Humorist", „Sjors" en „Haken en breien". Verschijnt Donderdags. Hoofdredacteur J. A. M. Douwes, Heemstede. Plaatsvervanger W. N. Stuifbergen, Haarlem. Abonnementsprijs 13 cent per week per kwartaal 1.69, franco per post 1.80 per kwartaal bij vooruitbetaling losse nummers 16 cent. (Prijsverhooging toegestaan door het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart onder nr. 17796 N.P. d.d. 23 April 1941.) Voor postabonne menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM Nassaulaan 51, Telef. Int. 13866, Giro nr. 142700. AMSTERDAM. Singel 263, Telef. Int. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Provenierssingel 27. Telef. Int. 47133, Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Telef. Int. 111666,. Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraat 142. Telef. Int. 13473. Giro nr. 149597. ENSCHEDE. Oldenzaalschestraat 56, Telef. Int. 2188, Giro nr. 383773. ARNHEM. Nieuwe Plein 42, Telef. Int. 24825, Giro nr. 383772. 's-HERTOGENBOSCH. Stationsweg 27. Telef. Int. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Telef. Int. 5851, Giro nr. 124690. VLISSINGEN, Badhuisstraat 5, Telef. 81. K 1311 EN HET HIELP Weer zoo'n goed d|.BBELM|N-product! Vitamine F kan hier alleen helpen! Het tegenwoordig vet arm voedsel belemmert de vorming van vita mine F... en zonder vitamine F verflenst de huid. Dtat begint met brosse nagels en doffe haten en het eindigt met een vervaalde huid. Vul toch tijdig dat vitamine-tekort aan. Dobbelman's vitamine F- crêmes bevatten 2000 eenheden vitamine F per tube! In recordtijd een gezonde, egale, veerkrachtige huid! COlD CRÈME VANISHING CRÈME CRÈMES 3-5 cent per tube Vreemd - mijn teint gaat achteruit

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 27