BER OEPS TIPPELAARS Ook schoener verslijten is vak een Sommige van deze beroepstippelaars zijn al zeventig jaar en hun dagelijksche weg gaat niet alleen over asfalt, maar ook over beton, „kinderhoofdjes"baksteen en ongeplaveiden grond. (Foto's Deutschor Vorlag-Klinsky) In de laatste drie jaar heeft hij 10.000 km. afgelegd en daar mee vestigde hij zonder twijfel 't record onderzijn collega' Om de sterkte en duurzaamheid van een stof te be palen, heeft de wetenschap allerlei instrumenten uit gevonden, waarmee de trekvastheid, de buigzaamheid, de elasticiteit, de drukvastheid e.d. vastgesteld kunnen worden.- Van vele materialen kan men dan ook meteen in de betreffende tabellen nakijken, wat men er van te verwachten heeft als men ze schuift, perst, buigt, gooit, slingert, kortom er allerlei toeren mee doet, die zij in het dagelij ksch loven ook moeten ondergaan. Al deze mooie instrumenten benaderen op geraffineerde wijze de werkelijkheid, doch zij bereiken die nooit. Doch nu heeft op verbluffend eenvoudige wijze, je reinste ei van Columbus, een Duitsche fabriek van vervangingsmateriaal althans op een be perkt gebied de ingewikkelde instrumenten ver vangen en tevens de werkelijkheid precies nage bootst. Zij laat nl. de menschen op de door haar ver vaardigde zolen loopen! Vierendertig man loopen dag in, dag uit, berg op, berg af, achtentwintig kilometer lang, een enkele van hen loopt reeds drie jaar als Het nieuwe mate riaal is sterker dan leer De leeren zolen vertoonden na 728 km groote gaten, terwijl de zolen van vervangingsmate riaal na 1932 km nauwelijks waren gesleten. Dagelijks onderzoekt men den toestand van de 68 zolen en hiervan wordt nauwkeurig boek gehouden. Men is tot de conclusie gekomen, dat wandelen de betrouwbaarste proef voor een nieuw ver vangingsmateriaal is. boroepstippelaar mee. Eiken dag wordt de toe stand van de zolen onderzocht en het resultaat teekent men zorgvuldig op met 't gevolg, dat de fahrikaut precies weet, hoo de door hom ver vaardigde materialen in de practijk voldoen. Twee van de 68 beenen. Zij behooren tot de 34 man, die dage lijks een tocht van 28 km maken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9