DE POTTENBAKKERS Een beker uit meerkleurige klei, dateerend uit de vurige eeuw, gem tijd, gemodeleerd door een der Iet Een der nieuwe ateliers, door de N.V. Russel-Tiglia speciaal gebouwd voor jongens die 't kleivak leereu. Een jeugdig Hieronder ziet u twee voorbeelden van Tegelsch handwerk. Boven een fruitmand uit de negentiende eeuw, die bewaard wordt in de plaatselijke oudheidkamer, daaronder een product, van volkskunst uit onzen tijd, een kan uitgevoerd in gekleurde klei. In midden-Limburg aan de Maas ligt het oude Tegelen, bekend door zijn keramische producten en de laatste jaren ook door zijn passiespelen. I)eze plaats van steenbakkers was in de vorige eeuw ook een plaats van pottenbakkers, van men- schen, die het volk voorzagen van nuttige gebruiks voorwerpen van gebakken klei. Zin tot versiering en aangeboren smaak van de vervaardigers maakten van die nuttige voorwerpen ook mooie dingen. In de Tegelsche oudheidkamer wordt nog een schat van ;ioede, eenvoudige, ontroerend schoone volkskunst bewaard. Het aloude Tiglia schijnt gezegend te zijn met een bijzonder begaafde en artistiek aangelegde bevolking. Deze bijzondere geaardheid kan door allerlei om standigheden sluimeren, sterven doet ze niet. De opleving der Tegelsche volkskunst is daarvan 't bewijs. Men kan in Tegelen op keramisch gebied drie dingen onderscheiden, nl. de kunst, de kunstnijver heid en de volkskunst. Alle drie zijn ze belangrijk, niet in 't minst de volkskunst, die vele mooie plastie ken en gebruiksvoorwerpen heeft voortgebracht, welke verrassen door hun eenvoud en treffen door hun groote zuiverheid van visie. Deze keramische volks kunstde tijd van de eerste pogingen om de kunst der voorvaderen nieuw leven in te blazen in deze plaats ligt nog geen tien jaar achter ons is specifiek Jeugdige boetseerder» zijn bezig met de vervaardiging van figuren voor een Kerstkribbe.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 14