VAN TEGELEN lieerd door twee aardige plastieken uit onzen ding en. \J Ook de gewone L.O.-scholen nemen de propaganda voor de kleibewerking ter hand. Men laat de jongelui reeds vroeg kennismaken met de klei om tijdig de uitblinkers te kunnen ontdekken. De opzet is, eenieder zoo lang te steunen en aanwijzingen te geven tot hij zelfstandig is en zelf als het ware een kleine werkplaats kan stichten. Wie geen eerbied heeft voor traditie, is een cultuurloos mensch, heeft iemand eens gezegd, en de eerbied voor den roem der vaderen wordt ook nu aan de Tegelsehe jongelui bijgebracht. De „roem van Tegelen" was vroeger 't zoogenaamde zwartgoed en de volkskunst, die werkte met klei, die op verschillende manieren bakte. Naar gelang de soort ontstonden drie kleuren: lichtbruin, geel en een donkerbruin. In de Tegelsehe oudheid kamer kan men prachtige specimina zien van „zwartgoed" en van de driekleuren techniek. Het oude handwerk herleeft weer in Tegelen, 't handwerk, dat arbeidt met de vier elementenaarde, water, lucht en vuur en 't zal nu verder liggen aan den Nederlandschen kooper, of de Tegelsehe volkskunst tot nieuwen bloei zal kunnen geraken. W. v. d. R. De gebakken voorwerpen komen uit den oven. (Foto's Panorama-v. d. Randen) Een ontwerp wordt uitgevoerd in verschillend gekleurde soorten klei. Tegelsch en als zoodanig typeerender voor de plaats dan de keramische kunst van de artisten en de kunstnijverheid van den handel. Van de huiskamer, waar ze gemaakt wordt, gaat ze naar den oven en van den oven weer naar de huiskamer en weinig menschen krijgen er iets va,n te zien. Alles wordt gebakken in het eigenlijke centrum van de Tegelsehe keramiek, de fabriek van de N.V. Russel-Tiglia, die enorm veel voor de keramische kunst, kunstnijverheid en volkskunst heeft gedaan en nog dagelijks doet. Een veertigtal Tegelsehe jonge lui werkt dagelijks in groote ateliers, hiervoor speciaal gebouwd door de fabriek. In een speciaal atelier, naast dat der jongens, werken kunstenaars. Dit heeft '11 dubbel voordeel: de artisten kunnen hun beelden maken vlak bij den oven, zoodat 't moeilijke vervoer van gemodeleerde beelden wordt uitgeschakeld en de jongens kunnen de „grooten" zien werken en met het geleerde hun voordeel doen. De stichting „Tegelsehe Volkskunst" doet echter meer: zij wil de klei weer in de Tegelsehe gezinnen brengen. Iedereen kan tegen kleine vergoeding klei ontvangen plus artistieke en technische raad gevingen. Alle teekenen wijzen er op, dat de afdeeling keramiek van de avondnijverheidsschool, die zelfs een eigen oven bezit, een der meest belangrijke gaat worden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15