BIETENCAMPAGNE Er gaan heel wat karrevraehten in zoo'n grooUs schuit. Op de fabrieksterreinen hoopen de voorraden zich al opt (Foto's Panorama-Deliaert) Even een hartversterking! Dat is het laatste bedrijf van den Zeeuwsehen productieslag: de suikerbietencampagne. Het rooien en het vervoer zijn al een paar weken geleden begonnen en langzamerhand draait nu alles in bietenland op volle toeren. Want wanneer aan de fabrieken eenmaal met de verwerking begonnen is, dient ervoor gezorgd te worden, dat er tot het einde toe geen enkele stagnatie kan optreden door gebrek aan voorraad of haperen van den aanvoer: wil de suikerproductie economisch geschieden, dan moeten de installaties dag en nacht volop kunnen doorwerken. De bietenoogst geeft aan het najaar in de Zeeuwsche polders een levendigheid en een bedrijf, zooals maar weinig andere streken van ons land Menig landarbeider verdient in dezen tijd een flinhen duit extra voor den naderenden win ter maar ook de hulp van de vrouwen is niet overbodig kennen, zoowel op de akkers als langs de, wegen. Ze houdt het vertier gaande tot in den winter toe, wanneer elders reeds volop de win- tersehe rust, is in getreden. Maar ze heeft één nadeel: als straks de regenperiode inzet, en de klei van de bietenwagens als grijze pap over de wegen druipt, dan hebben zoomin fietsers als voetgangers 't er erg pleizierig. En op die manier wordt de bietencampagne iets, dat niet alleen den boeren aangaat, maar waarin de lieele Zeeuwsche populatie verwikkeld wordt. De wagens rijden aj en aan om de b-ieten van het land naar de verlaadplaatsen te vervoeren. En zoolang de aanvoer maar niet te groot wordt, kan onmiddellijk van de wagens in de schepen verladen worden. De Zeeuwsche haventjes zijn natuurlijk op elk eiland de knooppunten, waar alle bietendrukte zich concentreert, rm vooral nu het autovervoer zoo sterk verminderd is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 16