BRANDSTOFFEN ElgondA De schoofle slaapster gewekt door.... EL-GONDA UIT DE KEUKEN VAN DE DISTRIBUTIE GOEDE RAAD IS NIET DUUR VOOR SCHOONHEID EN CHfiRfTlE 31 Nu de winter nadert, gaan we ook weer eens denken aan onze krand- stoffenkaarten, want dat is een kaart, die we niet alle dagen noodig hebben en die dus meestal op een veilige plaats is geborgen. Als u een huis bewoont, hebt u een J- of een K-kaart ontvangen. De. hoofden ten minste. Voor perceelen van 1 t/m 4 kamers werd een J-kaart uitgereikt en voor huizen met 4 en meer kamers een K-kaart, geldende aanvan kelijk voor respectievelijk 15 en 20 een heden vaste brandstoffen. Van deze kaarten zijn eenigen tijd geleden reeds de eerste drie en vier bon nen geldig verklaard; de brandstoffen, die u op deze bonnen kon krijgen, hebt u zeker reeds veilig in uw kolenhok. Ten gevblge van de kolenpositie in ons land was het noodzakelijk wijzigingen te brengen in het aanvankelijk opgezette plan voor de distributie van vaste brand stoffen en daarom is thans een nieuwe verdeeling van de vermoedelijk beschik bare hoeveelheden ontworpen, waarme de is beoogd, dat aan alle verbruikers een hoeveelheid kan worden verstrekt, waarmede aan minimum-eisehen voor verwarming kan worden voldaan. In de eerst ontworpen regeling be stond onderscheid voor de verschil lende perceelen. Hierbij was men uit gegaan van het plan, dat bewoners van perceelen met 1 tot en met 4 kamers geregeld een vertrek konden verwar men, terwijl voor grootere huizen zoo veel zou worden verstrekt, dat. men een vertrek geregeld kon verwarmen en zoo nu en dan ook een tweede. Voor bewoners van huizen met. drie of meer vrijstaande buitenmuren zou een extra-rantsoen worden gegeven, terwijl ten slotte de bezitters van centra le verwarming hun huis regelmatig zou den kunnen verwarmen. Het -is nu echter zoo geworden, dat iedereen dezelfde hoeveelheid zal ont vangen, zoodat, het geen verschil meer maakt of u een ,T- of een K-kaart hebt. Iedereen zal dus in den winter slechts één vertrek kunnen verwarmen. Voor de houders van deze kaarten zullen nog 8 bonnen worden aangewezen, hetgeen ten aanzien van 3 inmiddels reeds is geschied. Bewoners van perceelen met centrale verwarming zullen zooveel ontvangen, dat zij door uiterst zuinig stoken kun nen rondkomen. Deze categorie van personen kan hoogstens nog op 27 bonnen rekenen. Van hot geheele huis verwarmen zal dus geen sprake meer kunnen zijn, maar men zal nog wel zoo kunnen stoken, dat in de vorstperiode de buizen niet zullen bevriezen. Het is natuurlijk niet prettig dit te liooren. Maar, we weten het tijdig en kunnen dus reeds nu onze maatregelen treffen en ons er op instellen. En dit is noodzakelijk, daar het daarenboven niet geheel uitgesloten moet worden geacht, dat ten aanzien van deze nieuwe rant soenen nog een vermindering zal moe ten worden toegepast. Ook voor winkels, kantoren, werk plaatsen enz. is de uiterste zuinigheid het parool. Voor kamerbewoners en pension gasten is nu een speciale regeling getrof fen, welke in het kort hierop neerkomt, dat zij, indien zij aan verschillende nor men voldoen, iedere maand een eenheid zullen ontvangen. Dit was het vorige seizoen niet. Familieleden, kostgangers met huise lijk verkeer e.d. zijn echter van deze regeling uitgesloten, zoodat u zich ge rust de moeite kunt besparen om voor „opoe" ook extra-brandstoffen aan te vragen, want, ik kan u verzekeren, u krijgt nul op liet. request. Ook de verstrekking van extra-rant soenen voor perceelen met vrijstaande buitenmuren zal geen doorgang vinden. Laten we nu maar hopen, dat het niet zoo koud wordt. Gemakshalve vindt u hieronder een lijstje van wat u op een bon kunt ver krijgen. kunt dan nog eens bekijken, wat in uw geval het beste en voordee.lig- ste voor uw st.ookgelegenheid is: een eenheid maximaal 75 kg anthra- eiet; 7.5 kg steenkolen; 75 kg industrie- briketten of eierbriketten 2 hl cokes of gascokes; 75 kg petro- leumcokes, of 150 kg ookesgries of 150 kg cokesgruis 110 kg bruinkoolbriketten; 300 stuks persturf: 450 stuks baggerturfi. 27.5 kg turf uit de Peel of 200 kg andere soorten turf. INTIMUS Konijnen Abonné K. K. uit Haarlem zond ons een schrijven, waarin hij ons mededeelde dat konijnen dagelijks een bakje water moeten hebben. „De meeste konijnenhouders," zoo schrijft hij, „zijn hiermede niet bekend en denken dat de dieren niet drinken." Inderdaad hebben ze behoefte aan drinkwater. Dit wordt trouwens in alle konijnenboekjes betoogd. Daar de ruimte, welke ons in „Haken en Breien" toegemeten wordt, maar zeer beperkt is, kunnen wij onmogelijk ineens op alle details van het konijnen houden ingaan. Wij zullen echter aan deze kwestie eveneens aandacht schenken. Zuurkool Onze Amsterdamsche abonné, die een recept voor het maken van zuurkool vraagt,verwijzen wij naar onze bijlage „Haken en Breien" van 4 September, waarin bedoeld recept voorkomt. Wilt u het eens-nazien? Gordijnen „Van den zomer heb ik nieuwe gordijnen gekocht en nu is het weer er ingekomen. Is dat er nu nog uit te krijgen?" Deze vraag wordt ons gesteld door mevr. K. B. uit Oostzaan. Indien het katoenen gordijnen betreft dan raden wij u aan ze te bleeken met blcekwater. Bezit u kunstzijden gordijnen dan kunt u de weervlek- ken beleggen met hertshoornzout. Vervolgens giet u hier heet water doorheen. Veel succes. Polsmofjes Het verzoek van mej. I. .1. te Den Haag om polsmofjes te plaatsen hebben wij genoteerd. Zoo mogelijk zullen wij hieraan voldoen. Wilt u nog even geduld hebben? Nogmaals andijvie Mogen wij abonné V. W. te Vaals L. verwijzen naar het recept dat voorkomt in het laatste nummer van „Haken en Breien?" Mocht 11 een en ander nog niet duidelijk ziin, komt u er dan gerust op terug. Wij zijn steeds gaarne tot uw dienst. Babyjasje en muisje Van mevr. T. H. uit Amsterdam ontvingen wij het verzoek eens een babyjasje met mutsje en sokjes voor een kindje van 3 maanden te plaatsen. Gaarne zullen wij aan den wonseh van abonné voldoen. Wil zij echter nog even geduld hebben? Aardappelmeel Hoewel wij eenige weken geledon het recept voor aardappelmeel in „Haken en Breien" hebben opgenomen, willen wij op verzoek van abonné mevr. J. S. uit, Lekkerkerk dit nogmaals hieronder laten volgen: U raspt de geschilde aardappelen en zot ze niet ruim water weg. Het aardappelmeel wordt door het water uit de aardappelen gespoeld en zakt op den bodem; het water kan worden afgegoten. Is het u duidelijk? EL-GONDA SHAMPOO wekt alle latente schoonheid van Uw haar! Zoo goed als EL-GONDA POEDER de schoonheid van den teint verhoogt EL-GONDA BADZOUT de verborgen energie doet opveeren EL-GONDA TOILETPOEDER de lichaamshuid met aangename prikkeling doorstraalt! In EL-GONDA toiletmiddelen wordt vitamine F verwerkt. ELASTISCH KLEURECHT

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 33