Bij een Limburgsch Burgemeester M MEPHISTO 1 IN BURGER GEMENGD FOTONIEUWS 22 orgen moet ik als voorzitter van het huldigingseomité voor Dor Pluinmen een redevoering houden over voeale muziek. „Wie is Dor Plummen t" Menschlief, wat een vraag voor een Limburger! De beroemde bariton van de Gentsehe opera! Hij is iemand geweest van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Hij wou schipper worden, werd naar het klein-seminarie gestuurd, studeerde voor tandarts, werd journalist, nam les in solozang en fungeerde als scheidsrechter bij voetbalwedstrijden. Hij wist zich aanvankelijk niet te concentreeren, maar achteraf blijkt dat hij ernstig voor zanger gestudeerd heeft. Onze Dor was als stadsredacteur verbonden aan „Gellenrode's Nieuwsblad", specialiteit: muziek - verslagen. Hij genoot aanzien, omdat hij met veel succes zong voor onze liedertafel. Wat zijn ideaal moet geweest zijn, heeft ie evenwel goed weten te verzwijgen. In 1916 kwam bij ons op tournée het „Alkmaarsche opera-ensemble", een groepje van artisten en retour en zonder middelen van bestaan, met wat jongere krachten zonder middelen van stem. Ze speelden zonder ballet, koor of figuratie en met een gehuurde buffetpiano als orkest. Ze hadden „Herodiade" ge geven met Jan Tompel in 'nhoofdrol. Die vent was in zijn jongen tijd beslist goed geweest en zelfs beroemd, maar Wijntje en Trijntje hadden hem in de goot geholpen en nu -moest hij op de planken blijven, lang over tijd. Dor Plummen had zich vreeselijk geërgerd en hem vakkundig afgemaakt. Tompel was een brutale rakker die op wraak zon. Die zou hij nemen bij de volgende opvoering van „Faust". Voor het doek gehaald werd, ging hij het matig opgekomen publiek toespreken: critiek was gemakkelijk, maar het zelf beter doenHij daagde dien vitter uit. „Die uitdaging neem ik aan!" schreeuwde Dor Plummen uit de zaal. Donderendapplaus. Het publiek rook sensatie. Maar Tompel, die ook niet van gisteren was, kreeg lucht van een goede recette, en zei toen zeer leep, en nu opeens niet meer beleedigd zanger, doch ondernemend zakenman: „Morgen reprise met den criticus als Mephisto." „Ik heb geen costuum!" „Dan maar in burger!" „Mij ook goed!" De eerste voorstelling verliep normaal, dus mise rabel. Plummen onthield zich van critiek, doch was journalist genoeg om een sensationeel bericht van de uitdaging te geven. Het liep stampvol 's anderen daags: een voorstelling, met Mephisto in burger wilde iedereen toch eens zien, bovendien: een revanche match! Uit Maastricht kwamen tientallen opera dwepers over en ook de directeur van een Antwerp-' sche opera die daar toevallig logeerde. Het moet een allervermakelijkst gezicht geweest zijn, Mephisto, den duivel, daar in colbert te zien. Vocaal werd het een daverend succes voor Dor. Wat een prachtige, omvangrijke, donkere bas-bariton: wat een waarlijk demonische voordracht. Aan het slot een daverende ovatie en zelfs een krans van de liedertafel. Jan Tompel koos eieren voor zijn geld. Zelf kwam hij Plummen huldigen, hem een groote toekomst in de opera voorspellend. En dan vroeg hij of hij het „Alkmaarsche opera-ensemble" de eer van nog eenige gastvoorstellingen wilde gunnen. Dor, die wel snapte dat dit origineel debuut hem in 't zadel kon helpen, stemde toe. Hij trad nog zes keer op in Gellenro'de en maakte verder een tournée van twee maanden door 't land mee. Men sprak niet meer van Faust", maar van „Mephisto in burger". Een half jaar later vierde Dor triomfen in Antwer pen; nu is 't de groote man van Gent. ■Jan II, genaamd de Vreedzame (regeerend van 1294-1312), ziet be schermend van zijn hooge plaats op de St. Jan. over Den Bosch. De restaurateurs der Bossche basiliek gaan voort hun fraaie beelden van Brabantsehe vorsten op de hooge tronen te plaatsen. Uit den wedstrijd P. S.V.- N.O.A.D. Een spelmoment vóór het doel van P. 8. Y. De keeper is zeker van zijn zaak. Hechts: Op excursie. De vereeniging van directeu ren van electriciteitshedrijven in Nederland maakte een excursie naar Zuid-Limburg. Bezichtigd werden a.m. het stikstofbindingsbedrijfhet nieuwe centrale laboratorium der Staatsmijnen en verschillende werken der P. L. E. M. Het gezelschap vóór het adminis tratiegebouw der P. L. E. m. te Maastricht. liet echtpaar .4. Hermans- Van Qerwen te Til burg vierde on der hartelijke belangstelling op 4 Nov. de gou den bruiloft. De getrouwen.. Onder zeer groote belangstelling vond te Maastricht de plechtige begra fenis plaats van den oudburgemeester, mr. L. B. J. van Oppen, die tijdens zijn leven veel voor Limburgs hoofdstad heeft gedaan. De stoet op weg naar de kerk. Véél kransen en bloemen werden meegedragen. lie commissaris der provincie Limburg, graaf M. de Marchant et d' Ansem- bourg, installeerde den nieuwen burge meester van Maastricht, mr. L. Ph. J Peeters. Een opname tijdens de rede van den, commissaris. Foto's Het Zuiden - Mous- sault 1Het Zuiden - Kon rijn 3, Het Zuiden - Spio- rings 1, Panorama - de Jong i, Janssen 1, de Zeeuw 1, Hermans 1. De suikerbiete uoogst ia 't zuiden is druk aan den gang. Straks zullen de bieten weer verwerkt wordenin de fabrieken, tot glinste rende suiker het onont beerlijke. heerlijke volles - voedsel. De heele familie aan '1 oogsten Twee moed vier. Links de vier geslachten in mannelijke lijn der familie J. Hen sen te Boxtel: rechts de vier generaties der familie E. Verheugd te Den Bosch, eveneens in mannelijke linie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 22