CmSTECl dcuifd^maarchuutamdl 35 Maerlantstraat, en had men hem ge vraagd, óf't. hem beviel, hij had 't zelf niet geweten. I)e kamers waren als de meeste pen sionkamers: dubieus van ligging en met overschotten van netheid gemeubi leerd en 't eten was. gelijk zoo menige handige hospita 't opdient: je kunt er nét niets op aanmerken, je krijgt nét genoeg en 't is nét niet lekker. Dus van dien kant was 't. op de gezellige kamer thuis en 't smakelijke eten van zijn moeder, geen vooruitgang. Maar één ding had hij gewonnen: hij kon precies doen en laten, wat hij wou. Hij hoefde zich naar niemand te schik ken en geen meusch lette op hem of ver wachtte iets van hem. Dat was makkelijk, maar ook gren- zenloos vervelend. Hij was in goede harmonie van huis gegaan. Waarom eigenlijk? Dm niets. Die paar woorden met zijn vader gaven geen reden genoeg. En toch.... daar was 't om gebeurd. Daar had 't om gemoe ten zijn moeder had dat zelf inge zien, hoe graag ze hem ook thuis had. Zij had aangevoeld, dat hij zijn eigen gang wou gaan, in dat ééne ding, en in sommige andere ook, zonder raad of bemoeienis. En zijn eigen gang móést gaan. Moeder had 't blijkbaar met vader in orde gemaakt. Die had ten minste, net zoo gemoedelijk en genoeglijk als vroeger, toen ze weieens samen gingen wandelen, gevraagd„En heb je al kamers?" En toen hij ze luid. vroegen ze allemaal, met opgewekte gezichten, aan tafel, of ze soms konden helpen met pakken. Wat hij natuurlijk niet hebben wou. Nu had hij 't gevoel, dat hij een stap dichter was bij zijn droom: de wereld in te trekken en belangrijker werk te doeniemand te wórden. E11 hij wist tevens, opgelucht, dat hij van 't pro bleem Adri af was. In zijn gevoelens voor haar wou hij zicli niet verdiepen. Ze kwam hem soms voor den geest als iets lieel fijns en kost baars; en een enkelen keer werd hij droefgeestig en woedend, omdat hij. besefte, hoe heel anders alles had kun nen Joopen. als de twee vaders geen roet in 't eten hadden gegooid met hun afspraakjes en hun zaken. Wordt vervolgd O Z E FAMILIEXIMEJf Verschillende lezers zijn met de nasporing van hun afstamming reeds tot in de zeventiende eeuw gevorderd en vroegen nadere inlichtingen. Zij behoeven den moed-niet op te geven, als zij in de doop- en trouwboeken niet"verder kunnen komen. Bij de verplichte inlevering in 1811 droegen de geestelijken de doop-, -trouw- en begraaf registers hunner kerken af: de overige bescheiden bleven onder hun berusting. Die achtergebleven registers zijn vaak resolutie boeken, waarin de handelingen der kerkeraden. staan opgeteekend: dikwijls echter l>evatten zij tevens lijsten van lidmaten, huwelijken en doopen. Om een voorbeeld te geven: de doop- en trouwregisters der Hervormde kerk van Zaandam, die in 't rijksarchief in de provincie Noord-Holland te Haarlem berusten, vangen aan in het jaar 167*2. In de kerken ter plaatse worden echter nog registers bewaard, terug gaande tot 1608. Deze boeken bevatten o.a. lidmaatlijsten en aanteekeningën over huwelijk en doop, zoodat de stamboomvprscher er nog heel wat gegevens uit kan halen. Ook bij de geestelijken van andere gezindten zijn vaak nog oude boeken aanwezig. De archivalia der „Groot c Kerk" staan onder toezicht van «Ir. L. Lasonder, archivaris der Ned. Hervormde Kerk. Algemeen Rijksarchief. Bleyenburg 7. 's-Gravenhage, die, op verzoek, inlichtingen verstrekt. Bovendien berusten in de rijks- archicven in de provinciehoofdsteden notaris- boeken enz., waaruit <»ok nog allerlei bijzonder heden over het voorgeslacht kunnen blijken. Zij bevatten testamenten, boedelscheidingen en andere akten; de meeste dezer' registers zijn voorzien van klappers (op de voornamen). V. d. S. d. te s-GrarenhageMogelijkheden voor een verder onderzoek vindt u in boven staande aanwijzing. De familienaam Van der S'lugs werd, evenals zijn Frieschc tegenhanger Zijlstra (zijl is sluis), voor liet eerst gedragen «loor een voorvader, wonende nabij een sluis. Bij oen uit Zeeland afkomstige familie kan uiteraard pok worden gedacht aan de stad Sluis. De familienaam De Coninck is herkomstig uit Vlaanderen, waar men liet woord koning lang zoo spelde. Het is bekend, dat vele refugié's zich uit Frankrijk en Vlaanderen in Zeeland vestigden. J. L. Ie Amsterdam. Ken kump is een afgepaald stuk land (Latijn: campus); in verschillende familienamen komt men dit woord tegen. Behalve algenieene namen zooals Van der Kamp cn Kampstra komen namen voor, die iets zeggen over de ligging van den bedoelden kamp: Hogenkamp. Boskamp, MöUenkamp (d.i. Molenkamp) of het gewas, dat er groeide: Btmckamp, HaverkampYi'ritkamp. De naam Linnenkamp lijkt ons afgeleid van n dergel ijken kamp. gelogen onder Linne aan de Maas bij Roermond, een zeer oud dorp, reeds genoemd in een oorkonde van het jaar 043. 11'. F. H. te Xievwenda/n. De familienamen Butzelaar en Boetzelair zijn ontleend aari het dorpje Boctzlar, gelegen bij Kleef. L. D. te Amsterdam-IVHet komt voor dat twpe families, die niet denzelfden naam dragen, toch een gelijk wapen voeren,, zij het dan met eenig verschil van kleuren. Ken dergelijke overeenkomst kan toch op een oude familie verwantschap wijzen. Het gebeurde namelijk oudtijds, dat wapens van de eene familie op de andere overgingen door erving, oen man nam bij voorbeeld het wapen van zijn eohtgenoote aan enz. Om misverstanden to voorkomen, werd in zoo'n geval vaak een kleine wijziging aangebracht, meestal door de gebezigde kleuren en metalen te verwisselen. Voerde de oudste familie een Andrieskruis van zilver op een veld van lazuur (blauw)., dan werd het kruis na de wijziging blauw en het schild zilver. Door dergelijke varianten en heraldische toe voegingen werden ook oude en Jonge takken der familie aangegeven enz. A. 11*. te 's-Gravenhage. Niet alleen voor namen werden in 't oosten, van ons land (loot* het achtervoegen van ing cd ink tot familie namen omgevormd. Er komt ook een groep namen voor, afgelehl van beroei>en, zooals Bigt er ink. Schatting en Smeding, waarmede dan bedoeld wordtzo«m van den rechter, den schout en den smid. Ook IVeverting behoort tot deze groep het. invoegen van een 1 komt meer voor. Merkwaardig is de afleiding Ridde- rink van ridder (vergelijk het Frieschc Ridders- ma, dat hetzelfde beteekent). De hoeve van een Ridderink werd Itidderinkhof genoemd, een naam, die later op den bewoner overging en nog steeds voorkomt. If. F. B.-v. IV. te s-GrarenhageDe voornaam Botte kwam oudtijds in Friesland voor, daarvan werden afgeleid Bottinga (onde vorm) en Bottema (nieuwe vorm), die beide de beteeke- nis hebben: zoon van Botte. Het is waar schijnlijk. dat ook de geslachtsnamen Boft en Both aan dien voornaam herinneren. C." K. te s-Grarenhage. Men is ten ge meentehuize verplicht u uittreksels te ver strekken uit de registers van den Burgerlijken Stand. De verlangde gegevens over uw voor vader kunt u ook aantreffen in zijn overlijdens akteaanwezig in de gemeente, waar hij overleed. lT moet in uw verzoek opgeven dat u gaarne werd ingelicht over de namen zijner ouders. Overigens kunt u de geboorteakte, gedateerd Maurik 3 Juli 1821, zelf gaan inzien, want een duplicaat er van berust in het rijksarchief in de provincie Gelderland te Arnhem. De familie naam flobée ziet er inderdaad Fransch uit. V moet echter niet vergeten, dat het ver- franschen van namen op 't. eind van de acht tiende eeuw in ons land mode was. Zoo werd de Saksische naam IJaberkotte (d.i. haver- schuur) in den Franschen tijd te Leeuwarden verlmsterd tot HaitecoUe C. li. te Zoeter uw/de. De naam Hulshos, ook voorkomende als Hulsebos, is ontleend aan het Hulshosch, gelegen hij Nieuwenhagcn in Zuid- Limburg. Merkwaardig is, dat al deze bosch- tiamen in den loop der tijden de ch verloren: Bos, Dorenhos, Strijbos, Vccnenbos. IV. A. M. R. te Utrecht. De familienaam Rugten zal ontleend zijn aan het gehucht Ruite in de Overijsclsche gemeente Nieuw-Leuscn, (lie o.a. ook de -buurtschappen Buitenhuizen en Ruitenveen omvat. L. S. B. te. Dokknm. In den naam Marsman vindt u het oude woord marsch, waarmede lage kleigrond, gelegen aan rivier- of zee-oever, werd aangeduid. Namen, eindigend op man die 'de herkomst van den eersten naamdragcr aangeven, zijn er vele: Brutpnans. Dijkman, PoelmanVelt man. HeuvelmansMeuleman, Straatman. Stegeman. R. S. T. e. S. te Oegst geest. De familienamen Tichelaar, Tigeler enz. herinneren aan het handwerk van dcn.„Tichgelaar'\ die o.a. voor komt in Jan Luyken's gravuren-serie „Spiegel van 't. Menschel ijk Bedrijf". Hij vervaardigde tegelsteenen. In 't Duitsch heette deze vakman Zicglcr, een eveneens in ons land voorkomende familienaam. J. G. e. TJ.-G. te Zalt-Bommel. De familienaam Overman is ontleend aan den titel, dien de be stuurders der oude gilden droegen. Er bestaan nog talrijke schilderijen, voorstellende de „Overblijden van het Chirurgijnsgild" enz. X. d. J. te Tuiden. Om twee gezinsleden, die denzelfden voornaam droegen, van elkaar te 'onderscheiden, sprak men bijvoorbeeld van Pieter den Ouden en Pieter den Jongenzooals wij dit thans doen door de toevoeging: senior en junior. Vaak werden deze oude toenamen erfelijk. Daar de jongste der beide Pieters uiteraard de meeste kans had nageslacht te krijgen, zijn er veel meer families De Jong. De Jonge, De Jongh en De long (een oude spel ling) dan Den Ouden, hoewel deze familienaam toch ook voorkomt. Xanning is inderdaad een zeer ongebruikelijke voornaam, daar hij eigenlijk een oude achternaam is, namelijk zoon van Na mie, zooals ook de Frieschc familienaam Xanninga bewijst. Dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand aanvankelijk bezwaar maak te tegen het inschrijven van dezen voornaam, is begrijpelijk. Hij mag slechts dc namen accepteeren. ontleend aan het calendarium en onze historie. In uw geval bleek hij ongelijk te hebben, doch terecht weigert hij in voor komende gevallen de registratie van namen als Maps, TopièF lorrie. IetIstckieBoft, Appie, Puck e.d.. die door vele ouders worden verkozen boven de prachtige oud-Hollandsehe namen, die onze taal kent. L. V oorbeeld van uitersie nauw keurigheid een klein arm bandhorloge. Zuiver en scherp moet steeds de constructie- teekening van een zoodanig voorwerp Zijn Fracties van millimeters zijn van doorslaggevende hetee kenis. Voor een dergelijk moeilijk werk gebruikt men CHSTECC. teekenpotlood en. Voor alle doeleinden zijn de KW. FABER f/KTUGfif potlood copieer-, schrijf-, kleur- en teekenpotlooden hijzonder aan te hevelen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 35