V De reuzenzwam', ate een paar kilo kan wegen Aardsterren liggen zoo onregelmatig op den boschgrond verspreid, dat het is alsof ze uit den hemel gevallen zijn. reeds in vergelijking met de simpele harszwam! En nog zijn we hiermede niet aan het einde van de vindingrijkheid, die de natuur ons toont. Want even verder vinden we de aardsterren, die op een in slippen uitgevouwen schotel een klein bolletje dragen. Tikken we voorzichtig tegen dat. balletje, dan zien we kleine bruine wolkjes door de opening naar buiten zweven; het zijn de aardster-sporen, die in massa ontwijken Behalve deze sclioone uitzonderlijkheden zijn er echter ook zeer veel „normale" padden stoelen, d.w.z. vor men, welke meer algemeen gekend worden. Zij hebben meestal duidelijke hoeden en stelen. En de hoeden dra gen alleen aan hun onderzijden kiem- vlies, dat aldus prachtig beschermd is tegen de invloe den van weer en wind. Doch 't ware onvoordeelig zoo veel moeite te doen voor een domweg vlak uitgespannen sporenvlies. Dat behoeft ook niet. Wie even aan de onderzijde van de forsche iepenzwam- men kijkt, zal daar een groot aantal loodrecht omlaag hangende lamellen ontdekken. Die zijn alle aan twee zijden bespannen met het kostbare vlies. Oppervlakte- vergrooting Maar het kan ook weer anders. De parelgrijze rook- zwammetjes op een hekkepaal of een boomstronk laten ons zien hoe. Zij dragen aan de on derzijden van de balkonvormigehoe- den legio fijne Judasooren hebben een toepasselijlcen haamzij lijken inderdaad op ooren poriën; en ieder gaatje is de opening van een klein buisje, hetwelk van binnen met kiem vlies bekleed is. De sporen komen naar buiten als uit een zout- strooier. En wilt ge een verbeterde uitgave van die rookzwammetjes zien, kijk dan goed aan den voet van oude beuken, daar leeft de majestu euze reuzenzwam, die ettelijke kilo's zwaar kan worden en die balkons ft 'VA BovenDe sponszwamde gaten zijn wel wat groot om zijn naam te rechtvaardigen, maar hij ziet er mooi uit. Onder: Rookzwammetjes groeien als het versieringsmotief van een modern borduursel op een ouden boomstronk(Foto's Reportage Serviee-K. 11 ana':. heeft van dertig, veertig centimeter doorsnede. Duizenden en nog eens duizenden poriën zitten aan de onderzijden daarvan en uit. ieder gaatje komen in den loop van den herfst enkele dui zenden sporen, zoodat de totale kiemcellenpro- duetie van een reuzenzwam in de milliarden loopt. Een laatste voorbeeld van vruchtbaarheid in de stervende natuur! KEES HAKA

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3