VAN MERGEL TOT KUNSTMEST EN KALK hen gesprek met den exploitant van de groeve Gewapend met den boortol gaa n ze naar de mergelgroeve. Het boren in de mer gel geschiedt electrisch. De springstof ladingen zien er onschuldiger uit dan ze zijn. Overzicht der werkzaamheden in de mergelgroeve. Op den achtergrond het glooiende Limburgsche landschap. (Foto's Panorama-v. d. Wal) Hallo, juffrouw... Zoudt u mij even willen verbinden met de mergelgroeve in het Geul- dal ik kan het nummer niet vinden." „Jawel, mijnheer, dan moet. u den heer Curfs, van Berg en Terhlijt, hebben. Ik zal u verbinden." Een korte afspraak - werd spoedig gemaakt Even later waren wij met hem in een gezellig vraaggesprek gewikkeld „Op welke wijze en wanneer bent u eigenlijk met deze mergel-exploitatie begonnen®" „Ja. dat is niet zoo eenvoudig te vertellen. Om u dat echter uit te leggen, dien ik u eerst iets over de bodem-exploitatie in het algemeen mede te deelen. De ontdekking van de Limburgsche bodemschat ten is n.l. van zeer ouden datum. Reeds in het jaar 1125 werden door monniken, op primitieve wijze, kolen uil den grond gehaald, doch de werkelijke, groote exploitatie heeft nog eeuwen op zich laten wachten. Nu zult ge vragen..Waarom heeft dat zoo lang geduurd?" - Daarvoor zijn verschillende redenen, doch een der voornaamste oorzaken uit onzen tijd was de moeilijkheid, dat buitenlandsehe maatschappijen zich van de concessies hadden meester gemaakt, om in Nederland den afzet van het bnitenlandseh product te verzekeren. Dit duurde, totdat in 1900 daar een stokje voor werd gestoken en men de concessionarissen dwong óf van de concessie afstand te doen, of onmiddellijk tot een doeltreffende exploi tatie over te gaan. Het ligt voor de hand, dat de exploitatie van de mergel-door deze wantoestanden geremd weid. Sinds dien tijd is daarin een gelukkige verandering gekomen. Inmiddels was in Nederland het kunstmestvraag- stuk aan de orde! Zooals u bekend zal zijn belmoren kalk. kali. fosforzuur en stikstof tot de voornaamste elementen voor het voedsel der planten. liet was tot, nu toe noodzakelijk, deze stoffen voor het grootste gedeelte uit het buitenland te importeeren. Een uitzondering maakte hierop de koolzure kalk. oftewel de mergel. Toen dan ook bij de boeren de kalk, hier en daar, met. succes werd gebruikt, ging ik ook in mijn bedrijf deze bemesting toepassen en ik besloot bovendien om de kalk uit de mergel te halen. Wij gingen toen spoedig zelf branden. De ééne boer vertelde, liet, aan den anderen en het gevolg was, dat binnen korten tijd vele karren zelf-gebrande kalk aan de mensehen in de omgeving werden afgeleverd. Door toepassing van nieuwe eigengevonden (naaimachines komen wij straks tot een top-productie van honderd ton fijngemalen mergel per uur! De Staatsmijnen zijn de verdere, schakels voor het ver vaardigen van den kunstmest uit dit mergelpoeder. Daar wordt o.m. de kalk met stikstof verbonden en het eindproduct onder den naam van kalk-amon- salpeter in den handel gebracht." „Waarvoor wordt uw gemalen mergelproduct nog meer gebruikt?" vroegen wij. „Naast een product voor de cementindustrie is De mergel wordt losgehouwen en afgegraven. bet een grondstof voor de glasindustrieen Waal- steenfabrikanten kleuren hun stee- nen ermee. Merkwaardig is voorts, dat wij maandelijks twintig tot veertig ton leveren voor verwer king in de kunstzijde-industrie." „En heeft u nu nog andere plan nen?" ...Ja, zeker, het ligt in de bedoe ling om het koolzuur, dat bij het verbrandingsproces van mergel tot kalk vrijkomt, op te vangen en tot vasten vorm te eomprimeeren. Deze koolzuurblokjes zullen on getwijfeld in de moderne koeltech niek een afzetgebied vinden. Voorts is het de bedoeling, om in de nabije toekomst de mergel uit het inwen dige van den berg te graven, waar door veel natuurschoon gespaard kan blijven." „Moge vooral dit laatste in vervulling gaan," zoo luidde onze oprechte wensch!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 17