KOUSEN SPAREN Ciebreide Bedsokjes NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW In dezen tijd van gas- en kolenbesparing, zullen velen een wanne kruik 's avonds nog wel eens missen, 'n Paar warme bedsokjes zouden daarom als St. Nicolaaseadeau niet onwel kom zijn, en bovendien kunnen we op deze manier onze oude restjes wol nog productief maken! Benoodigdhedenong. 40 gram tamelijk dunne vierdraads wol, een restje angorawol of ander materiaal, 2 lange aluminium breinaalden met knop nr. 2% en 4 breinaalden zonder knop van dezelfde dikte. We breien eerst liet onderste deel. Dit gedeelte moet ong. 18 cm breed zijn en we zetten dus zooveel st. op, dat we 18 cm krijgen. Hierboven breien we dan 22 cm in ribbel- patroon (alle naalden recht), waarna we afkanten. I)it lapje vouwen we nu dubbel en wel in lengterichting, waarna we de twee helften aan boven- eil onderkant aan elkaar naaien; we hebben nu dus een dubbel lapje van 9 cm breed en 22 cm lang, dat aan één langen kant open is. Langs dezen langen kant nemen we nu op de naalden zon der knop de st. op en breien hierboven in de rondte en wel 4 cm steeds afwisselend 1 r. verdr., 1 av. (r. boven r. en av. boven av.), daarna breien we een gaatjestoer, dus: 2 r., omslaan, 2 st. r. te zanten breien; van af steeds herhalen. 1 en slotte breien we met de angorawol nog 4 ribbels (dus steeds afwisselend één toer recht, één toer av.), waarna we afkanten. We haken een lossenkoordje van ong. 25-30 cm en rijgen dit door den gaatjestoer. Roestige emmers, broodtrom mels, waschketels en der gelijke wrijven we schoon met een papje van azijn en zand. Worden de voorwer pen niet veel ge bruikt, dan kunnen we ze na deze bewer king met wat vase line of ander vet in wrijven. nummer één, namelijk bet met de beenen onder stoelen zitten, ofwel ze om de pooten slaan. Niet alleen dat dit allesbehalve elegant staat, maar bovendien loopen we gevaar (lat. ruwe plekken in het hout ofwel kleine spij kertjes ons kostbaar bezit hopeloos toe takelen. Kousen vallen op 't. oogenblik onder een zeer strenge rantsoeneering, maar in plaats van hierover te klagen, doen webeter met zuinig om te springen met wat we hebben en dan zullen we niet alleen verwonderd staan over den tijd dat een en ander mee kan, vooral als we dunne plekken direct versterken, maar boven dien wroeging voelen over de vele kousen, die we in ons leven door slordigheid verknoeid hebben. M ij moeten er rekening mee houden, dat er ook in den winter kans bestaat, (lat wollen goed door de mot'wordt aan getast. Controleer het daarom geregeld, schuier het af en klop het uit. Ver wijder vlekken direct, want vuil goed wordt eerder aangetast. Het is aan te raden om ook in het koude seizoen een motwerend middel te gebruiken. Wij moeten zuinig zijn met ons werkmat eriaal, spaar de zeem en daarom zooveel mogelijk. De punten van de zeem worden daarom niet meer naar binnen geslagen, zooals we steeds ge wend geweest zijn. We vouwen ze dub bel en rollen de zeem vervolgens aan beide kanten stevig op. Op deze wijze wordt niet steeds liet midden gebruikt en slijt het leer gelijkmatig. werkje geregeld herhalen, want geheel afdoende is het niet. Gebruik voor het drogen van uw messen een speciaal messendoekje, daar er anders groote kans bestaat dat er kleine sneetjes in uw droogdoeken achterblijven. Dit is niet onmiddellijk te constateeren, maar na het wasschen blijft er een gat in het goed achter. Gebruik uw strijkijzer zoo weinig mogelijk, zorg daarom, dat de wasch, die thuis gewasschen wordt, voor het drogen geplakt wordt. Hieronder wordt verstaan het glad strijken van het vochtige goed, zoodat het grootste gedeelte van de valsche vouwen en kreukels reeds verdwijnt. Wanneer liet platte goed, zooals doeken, lakens en dergelijke, op deze wijze wordt behandeld, kunnen we het na het drogen geheel opvouwen en er daarna even een warm ijzer op zetten. Wie niet sterk is. moet slim zijn,en wie niet meer zoo maar naar den winkel kan loopen om een paar nieuwe kousen te koopen, moet zorgen dat zijn bezit dubbel lang mee kan. En al is een ongeluk natuurlijk niet buitengesloten (van daar dat het hoogst gevaarlijk is om zelfs maar een dag uit de stad te gaan zonder de beroemde derde kous" ofwel een ander paar in zijn taschje te hebben), toch zijn er heel wat manieren om het leven van onze kostbare kousen te rekken. En dan denken we vóór alles aan de practische hielbeschermers, die ons behoeden voor de zoo leelijke stoppen, dienet even boven den schoen uitgluren. Voor degenen, die last hebben dat de teenen slijten, bestaan er ook losse voetjes, terwijl het aanstrijken van zwakke plekken met een soort was, dat kousenspaarder heet, ook veel kwaad kan voorkomen. En dan is het niet on- practisch om ook eens aan de strook onder je jarretelles te denken, opdat eventueele ladders vanzelf tot staan gebracht worden. Ladders die men overigens voor een luttel bedrag keurig netjes onzichtbaar kan laten repareeren. Gok het aantrekken van de kous is van groeten invloed op den levensduur. „Jong geleerd is oud gedaan", maar legio het aantal volwassenen dat vergeten is dat men kousen met een hieltje moet aantrekken, terwijl men fijne zijden exemplaren zelfs het beste eerst heelemaal kan oprollen om ze dan heel voorzichtig langs het been af te rollen. Ten slotte een enkel woord over kousen-vijand Vette bontkragen foto Hamelberg kunnen WC met warm zand opknap pen. We wrijven het tussehen de haren en kloppen het bont vervolgens uit. De haren wor den daarna uitgekamd. Het is mogelijk, dat het werkje een paar maal herhaald moet wor den voor het vet geheel ver dwenen is. Glacé handschoenen, die vaal geworden zijn, wrijven we stevig in met was in de kleur van het leer. We laten deze een tijdje intrekken en wrijven de hand schoenen vervolgens met zachte doeken glanzend. Om te voor komen, dat de was nog afgeeft, gebruiken we tot slot een doekv dien we aan de kachel verwarmd hebben Gebruik voor het poetsen van zilver een papje van ammonia en krijt in plaats van spiritus met krijt. Wij kunnen hiermede een zeer goed resultaat bereiken. De scherpe lucht van de ammonia zal voor velen de eerste malen een bezwaar zijn, maar op den duur wennen we hieraan. Donker gekleurde wollen stof fen glimmen na vrij korten tijd. Maak het goed vochtig met water met een scheut azij n en pers het daarna onder een vocli- tigen doek op. Wij moeten dit

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 34