HET GEHEIM van tie IJzeren Vrouw Een raadsel dat nog niet I werd opgelost mm: Op het water volgen vele hengelaars de werkzaamhetlen. Waar is de visch van de IJzeren Vrouw? Deze vraag stelden de leden van de Eerste Bossche Hangelsportvereeniging elkaar en zichzelf. Den laatsten tijd was de vischvangst op dit geliefde water ver heneden peil. En of schoon het een rechtgeaard hengelaar meer om de sport dan om de visch te doen is, is het tóch vervelend en stemt het tot wanhoop, als hij zoo'n heelen dag geen „leven" ziet. Te meer daar hij weet, dat door zijn vereeniging duizenden ponden zijn uitgezet, die door voortkweeking moeten aangroeien tot een astronomisch getal! Alle listen om de visch te verschalken, of tot hijten te hewegen, faalden. Wegzwemmen kunnen de visschen niet, want liet uitgestrekte meer heeft geen communicatie met de buitenwereld. Wel is het water erg diep, op sommige plaatsen zelfs zestien meter, doch een visch zou geen visch zijn. wanneer hij steeds maar in de diepste gedeelten bijeenkomsten zou organiseeren en liet ver tikken zou om hoogerop te gaan. Een hengelaar is echter niet voor één gat te vangen. Hij begint ermee de visch te verontschuldigen en het weer de schuld te geven. Krijgt hij, onder verschillende weers omstandigheden, toch niet beet, dan ligt de schuld bij liet water. Het is te helder of te troebel, ofschoon het spreekwoord zegt, dat het in troebel water goed visschen is. Helpt dat alles nog niet, dan gaat hij twijfelen en zich afvragen of de schuld bij hemzelf ligt of bij de visch. Zichzelf schakelt hij dadelijk uit, want heeft hij niet vele visschen verschalkt van onwaarschijnlijke afmeting en gewicht! Dus stapt hij naar zijn bestuur en verklaart, dat- hij nu eindelijk wel eens visch wil zien en wel speciaal de „bewoners" van de IJzeren Vrouw. Daar is liet bestuur het geheel mee eens, want zijn ook zij geen echte hengelaars! En nog wel van betere klasse dan de gewone leden, anders hadden zij het nooit tot een bestuursfunctie gebracht. Dus wordt goedgevonden en verstaan, de onwillige waterbewoners tot de orde te roepen en ze te verzoeken zich den volke te ver- toonen. Een beroepsvisscher, eigenlijk een vijand van den hengelaar, omdat hij hem meestal achter het net laat visschen, werd in den arm genomen, om niet zijn net, een „zegen" heet dat in hun taal, het water af te visschen. Op een goeden dag arriveert deze aan den oever van het vischwater 0111 dat zaakje even op te knappen. Het bestuur had de leden op geroepen om den te verwachten buit onderling te verdoelenOp dat er niet te veel schade onder den vischstand zou komen, werd besloten alleen de allergrootsten te verloten en de kleineren weer in vrijheid te stellen. Onze fotograaf, die er bij ge haald werd om de wonderbare vischvangst te vereeuwigen, kreeg een eerste klas plaats in een bootje, waarin liij van dichtbij alles zou kunnen volgen: uit de leden werd een trekploeg samengesteld, die het zware net op den kant zou trek ken andere leden kropen ook in hun bootjes en zoo kon alles dan beginnen. Laat ons maar direct verklaren, dat ondanks alle moeite, dien dag gedaan we zien de nettrekkers nog transpireeren aan den kant en ondanks het driehonderd bij zeven meter groote net, de visschen hun belagers nu eens „beet" hadden. Nog geen ka-tvischje werd gevangen, behalve dan een blijkbaar levensmoede blei van een paar pond, die bij een der trekken binnengehaald werd. Die moest op een plaatje en uit pure aanhankelijkheid is zij met onzen foto graaf mee naar huis gegaan, waardoor deze dus de eenige was, die visch thuisbracht. De andere braadpannen, die wellicht op het vuur stonden, wachtten tevergeefs op inhoud. Zoo was het geheim van de IJzeren Vrouw nog Het groote nel wordt zorgvuldig in (le boot geileponeerd Trekken moor!" Zon de vangst gelukt zijn Het resultaat stelt teleur: sleehts één blei wordt gevangen en daarna in het water uitgezet. dieper geworden en verslagen stonden de hengelaars na afloop bijeen en staarden over de rustig kabbelende golfjes van het mooie meer! De IJzeren Vrouw zal na deze poets vele minnaars minder tellen. De Hengelsport vereeniging heeft echter meer pijlen op haar boog, in dit geval, meer water om te visschen. Daar is het IJzeren Kind, een prachtig karper- watertje, waar tijdens den openingswedstrijd, in Juni, honderd karpers uitgesleept werden. En dan nog het Engels Gat, waar verreweg de meeste visch gevangen wordt. Bij elkaar beschikt de vereeniging over dertien hectare vischwater, waar tweehonderd- zeventig leden, voor den prijs van f 7.80 per jaar, naar liartelust deze gezonde sport kunnen beoefenen. De vereeniging heeft ook een „eere-hengelaar" en dat is oud-burgemeester Van Lanschot, die voor de rest; van zijn leven gratis mag visschen. We hopen voor de ver eeniging. dat de grillige IJzeren Vrouw spoedig haar geheim prijs zal geven, en den hengelaars toestaat, weer met volle netten naar huis te gaan. e. (Foto's Panorama-De Jong)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 16